Γ’ Εθνική: Λύτρωση στις καθυστερήσεις για την Κοζάνη

podosfairo15450Στις καθυστερήσεις του αγώνα με ένα γκολ του Καλφά η Κοζάνη απέφυγε την ήττα και ταυτόχρονα κατέγραψε τον δεύτερο βαθμό στο φετινό πρωτάθλημα. Το τελικό 1-1 με τον Εθνικό Φιλιππιάδας σίγουρα δεν είναι και ότι καλύτερο για την Κοζάνη το ότι όμως απέφυγε την εντός έδρας ήττα έστω και λίγο πριν από το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή δίνει τις απαραίτητες ανάσες στους ερυθρόλευκους για την ούτως ή άλλως δύσκολη συνέχεια του πρωταθλήματος.
Την ίδια ώρα η Φιλιππιάδα έχανε την μεγάλη ευκαιρία να φύγει με το τρίποντο από την Κοζάνη και να παραμείνει μόνη πρώτη στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Ένα μέτριο πρώτο ημίχρονο που είχε όμως έναν ρυθμό και ένα κακό δεύτερο 45λεπτο που είχε τουλάχιστον τα δύο γκολ ήταν η συνολική εικόνα του αγώνα με τις δύο ομάδες να μη δείχνουν κάτι το ιδιαίτερο, την Κοζάνη να παρουσιάζει μία κακή εικόνα και στα 90 λεπτά και τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να κάνουν το κάτι παραπάνω ακόμη και όταν προηγήθηκαν και αφού η Κοζάνη υποχρεώθηκε να ανοίξει την άμυνα της και να περάσει περισσότερους ποδοσφαιριστές στην επίθεση.
Φάσεις και Γκολ…
9’ Σουτ του Γκόβα μέσα από τη μεγάλη περιοχή η μπάλα έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι
11’ Σουτ Δημουλιά με τα πόδια απομάκρυνε την μπάλα σε κόρνερ ο Βούρας
20’ Ο Βούρας σε τετ α τετ με τον Φλορένσιο απομάκρυνε την μπάλα το «ριμπάουντ» ο Κόλινς το σουτ του οποίου κατέληξε άουτ
56’ Σέντρα Μπούρμπου κεφαλιά Φλορένσιο 0-1
90+ Κόρνερ της Κοζάνης ο Βούρας που προωθήθηκε έκανε το σουτ απέκρουσε ο Σταυράκης και ο Κάλφας με κοντινό σουτ έγραψε το τελικό 1-1