Με απόλυτη επιτυχία διεξήχθησαν οι Διασυλλογικοί Αγώνες Κωπηλασίας που διοργάνωσε ο Ναυτικός Όμιλος Κοζάνης

Το Σάββατο, 15-06-2019, διεξήχθησαν στη λίμνη Πολυφύτου, με απόλυτη επιτυχία, οι Διασυλλογικοί Αγώνες Κωπηλασίας που διοργάνωσε ο Ναυτικός Όμιλος Κοζάνης για μία ακόμη χρονιά, στις εγκαταστάσεις του, στη μαρίνα Νεράιδας.

Συμμετείχαν 13 Ναυταθλητικοί Όμιλοι/Σωματεία με 300 αθλητές/αθλήτριες:

– Ναυτικός Όμιλος Κοζάνης (ΝΟΚΟΖ)
– Ναυτικός Όμιλος Καστοριάς (ΝΟΚ)
– Ναυτικός Όμιλος Μαυροχωρίου Καστοριάς (ΝΟΜ)
– Ναυτικός Όμιλος Γιαννιτσών (ΝΟΓ)
– Ναυτικός Όμιλος Ιωαννίνων (ΝΟΙ)
– Ναυτικός Όμιλος Ηγουμενίτσας (ΝΟΗΓ)
– Ναυτικός Αθλητικός Όμιλος Κέρκυρας (ΝΑΟΚ)
– Ναυτικός Όμιλος Κατερίνης (ΝΟΚΑΤ)
– Ναυτικός Όμιλος Θεσσαλονίκης (ΝΟΘ)
– Όμιλος Φίλων Θαλάσσης Θεσσαλονίκης (ΟΦΘ)
– Ιστιοπλοϊκός Όμιλος Θεσσαλονίκης (ΙΟΘ)
– Ναυτικός Αθλητικός Όμιλος Καλαμαριάς Θεσσαλονίκης (ΝΑΟΚΘ)
– Όμιλος Ερασιτεχνών Αλιέων & Ναυτικών Αθλημάτων Βόλου (ΟΕΑ-ΝΑΒ)

Κάτω από τις ιδανικότερες συνθήκες, με μια ηλιόλουστη καλοκαιρινή ημέρα, τα 155 πληρώματα, αγωνίστηκαν σε 33 συνολικά σειρές/κούρσες δίνοντας τον καλύτερο εαυτό τους, ενόψει και της Β’ Φάσης του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος που θα διεξαχθεί τον Ιούλιο στα Ιωάννινα.

Οι ηλικιακές κατηγορίες που αγωνίστηκαν ήταν Παίδων αρχαρίων, Κορασίδων αρχαρίων, Παίδων, Κορασίδων και Εφήβων, ενώ τα αγωνίσματα που διεξήχθησαν περιελάμβαναν σκιφ, διπλό σκιφ, τετραπλό σκιφ, δίκωπο άνευ πηδαλιούχου και τετράκωπο άνευ πηδαλιούχου.

Η διοργάνωση πραγματοποιήθηκε υπό την αιγίδα της Ελληνικής Ομοσπονδίας Κωπηλασίας Φιλάθλων Ναυτικών Σωματείων (ΕΚΟΦΝΣ) που εκπροσωπήθηκε από τον κ. Κώστα Παπαγιάννη, Έφορο Αγώνων της ΕΚΟΦΝΣ.

Το Δ.Σ. του Ναυτικού Ομίλου Κοζάνης ευχαριστεί θερμά:

την Ελληνική Ομοσπονδία Κωπηλασίας Φιλάθλων Ναυτικών Σωματείων (ΕΚΟΦΝΣ) για την πλήρη υποστήριξη της διοργάνωσης και την παραχώρηση catamaran για τις ανάγκες των αγώνων
τη ΔΕΗ Α.Ε. – ΥΗΣ Πολυφύτου για την πολύπλευρη συμβολή τους

τους χορηγούς:

ΕΤΑΙΡΕΙΑ: ΜΑΒΙΖ
ΕΤΑΙΡΕΙΑ: ΠΕΤΡΟΓΚΑΖ
ΕΤΑΙΡΕΙΑ: ΔΕΗ
ΜΑΝΤΡΑ ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΩΝ ΥΛΙΚΩΝ: ΤΖΟΥΝΟΠΟΥΛΟΣ-ΤΣΙΜΟΠΟΥΛΟΣ (ΣΕΡΒΙΑ)
ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ ΜΑΡΜΑΡΩΝ: ΑΦΟΙ ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΤΕΡΝΕΝΟΠΟΥΛΟΥ – ΒΕΜΑΤ Ο.Ε. (ΤΡΑΝΟΒΑΛΤΟ)
ΕΤΑΙΡΕΙΑ «ΛΕΥΚΑ ΟΡΥΚΤΑ» (ΛΕΥΚΑΡΑ)
ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ «ΝΑΪΑΔΕΣ» (ΣΕΡΒΙΑ)
ΣΥΝΕΤΑΙΡΙΣΜΟΣ: ΑΣΕΠΟΠ ΒΕΛΒΕΝΤΟΥ (ΒΕΛΒΕΝΤΟ)
ΣΥΝΕΤΑΙΡΙΣΜΟΣ: ΔΗΜΗΤΡΑ ΒΕΛΒΕΝΤΟΥ (ΒΕΛΒΕΝΤΟ)
ΣΑΡΡΗΣ ΚΑΙ ΣΙΑ ΕΕ – ΚΕΝΤΡΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗΣ ΚΑΤΑΡΤΙΣΗΣ (ΚΕΚ) ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΑΝΑΠΤΥΞΗ (ΚΟΖΑΝΗ)
ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΟ «ΣΥΓΧΡΟΝΟ – ΓΛΥΚΥΤΑΤΗ ΑΣΚΗΣΗ»: ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ ΧΡΗΣΤΟΣ (ΣΕΡΒΙΑ)
ΠΡΑΤΗΡΙΟ ΥΓΡΩΝ ΚΑΥΣΙΜΩΝ: ΜΠΑΤΣΙΛΑΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ (ΣΕΡΒΙΑ)
ΠΡΑΤΗΡΙΟ ΥΓΡΩΝ ΚΑΥΣΙΜΩΝ: ΓΚΟΥΛΙΩΤΗΣ ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΣ (ΒΕΛΒΕΝΤΟ)
ΠΡΑΤΗΡΙΟ ΥΓΡΩΝ ΚΑΥΣΙΜΩΝ: ΠΑΠΑΜΙΧΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ (ΒΕΛΒΕΝΤΟ)
ΣΟΥΠΕΡ ΜΑΡΚΕΤ «ΑΡΙΣΤΑ»: ΜΠΑΚΑΝΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ (ΣΕΡΒΙΑ)
ΣΟΥΠΕΡ ΜΑΡΚΕΤ «ΦΩΝΤΗΣ»: ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ ΞΕΝΟΦΩΝ (ΣΕΡΒΙΑ)
ΜΙΝΙ ΜΑΡΚΕΤ-ΚΑΦΕ: ΑΓΑΤΣΙΚΟΓΛΟΥ ΑΡΓΥΡΩ (ΡΟΔΙΤΗΣ)
ΠΑΝΤΟΠΩΛΕΙΟ: ΠΑΠΑΝΙΚΟΣ ΑΡΙΣΤΕΙΔΗΣ (ΠΛΑΤΑΝΟΡΡΕΥΜΑ)
ΟΠΩΡΟΠΑΝΤΟΠΩΛΕΙΟ: ΚΑΡΑΝΙΚΟΥ ΧΡΥΣΑΝΘΗ (ΒΑΘΥΛΑΚΚΟΣ)
ΚΑΒΑ ΠΟΤΩΝ: ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥΛΑΣ ΘΩΜΑΣ (ΣΕΡΒΙΑ)
ΚΑΒΑ ΠΟΤΩΝ: ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (ΣΕΡΒΙΑ)
«ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ»: ΓΚΕΛΤΣΟΥ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ (ΒΑΘΥΛΑΚΚΟΣ)
ΚΑΦΕ – PIZZA «HOOK»: ΔΕΛΝΙΩΤΗΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ (ΝΕΡΑΙΔΑ)
ΚΑΦΕΝΕΙΟ: ΚΙΡΤΙΚΙΔΟΥ ΜΑΡΙΑΝΘΗ (ΒΑΘΥΛΑΚΚΟΣ)
ΠΕΡΙΠΤΕΡΟ: ΚΕΧΑΓΙΑ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΑ (ΒΑΘΥΛΑΚΚΟΣ)
ΑΡΤΟΠΟΙΕΙΟ «το χωριάτικο»: ΑΦΟΙ ΚΟΥΤΛΙΑΜΠΑ (ΒΕΛΒΕΝΤΟ)
ΑΡΤΟΠΟΙΕΙΟ: ΚΩΤΣΟΓΛΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ (ΒΑΘΥΛΑΚΚΟΣ)
ΑΡΤΟΠΟΙΕΙΟ: ΣΤΑΜΠΛΙΑΚΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ (ΣΕΡΒΙΑ)
ΑΡΤΟΠΟΙΕΙΟ: ΖΕΥΓΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ (ΣΕΡΒΙΑ)
ΚΡΕΟΠΩΛΕΙΟ: ΝΤΟΥΦΑΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ (ΣΕΡΒΙΑ)
ΚΡΕΟΠΩΛΕΙΟ: ΒΑΒΛΙΑΡΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ (ΑΙΑΝΗ)
ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ: ΔΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ (ΚΟΖΑΝΗ)
ΣΥΜΒΟΛΑΙΟΓΡΑΦΕΙΟ: ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ (ΣΕΡΒΙΑ)
ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΚΕΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ: ΚΙΡΤΙΚΙΔΗΣ ΗΛΙΑΣ Ο.Ε. (ΒΑΘΥΛΑΚΚΟΣ)

Επίσης, ευχαριστούμε θερμά:

την ομάδα διαιτησίας και τον Πρόεδρο της Αγωνοδίκου Επιτροπής κ. Αλέξανδρο Ιωάννου, τα μέλη του ΝΟΚ, τους φίλους και τους εθελοντές, τους γονείς των αθλητών/αθλητριών, την ΕΡΤ Κοζάνης για την απευθείας τηλεοπτική σύνδεση και μετάδοση της διοργάνωσης σε πανελλήνια κλίμακα, τον τηλεοπτικό σταθμό FLASH-TV για την προβολή και κάλυψη των αγώνων, το live-avles.blogspot.com και mikrovalto.gr, τον κ. Γιάννη Παναγιωτίδη, Διευθυντή ΥΗΣ Πολυφύτου, για την πολύπλευρη συνεισφορά του και φυσικά τους προπονητές κωπηλασίας Αναστάσιο Λαπίκωφ και Γιάννη Καραμήτρο, για την καθοριστική συμβολή τους στην επιτυχή διεξαγωγή των αγώνων, αλλά και στην συνεχή ανοδική πορεία του τμήματος κωπηλασίας του Ναυτικού Ομίλου Κοζάνης.

Ο Ναυτικός Όμιλος Κοζάνης συμμετείχε με 14 αθλητές σε 10 πληρώματα και πέτυχε τις παρακάτω διακρίσεις:

Αγώνισμα Πλήρωμα Κατάταξη
Τετράκωπος άνευ Κορασίδων Λαπίκωφ Βικτωρία

Μακρυγιάννη Λεμονιά

Λάκκα Ειρήνη

Σαρρή Φωτεινή

1η θέση –Χρυσό μετάλλιο
Δίκωπος άνευ Κορασίδων Μπούζμπα Δέσποινα

Γούτα Ξανθή

1η θέση –Χρυσό μετάλλιο
Σκιφ Παίδων αρχαρίων Χαρίσιος Γεώργιος 1η θέση –Χρυσό μετάλλιο
Σκιφ Παίδων αρχαρίων (2007) Μακρυγιάννης Παναγιώτης 1η θέση –Χρυσό μετάλλιο
Διπλό Σκιφ(2Χ) Κορασίδων αρχαρίων Παπαδημοπούλου Σταυρούλα

Σαρρή Γεωργία

2η θέση – Ασημένιο μετάλλιο
Διπλό Σκιφ(2Χ) Παίδων αρχαρίων Σταυριανίδης Δημήτριος

Παπαδόπουλος Βασίλειος

2η θέση – Ασημένιο μετάλλιο
Τετραπλό Σκιφ(4Χ) Κορασίδων Μπούζμπα Δέσποινα

Γούτα Ξανθή

Σαρρή Φωτεινή

Λάκκα Ειρήνη

2η θέση – Ασημένιο μετάλλιο
Σκιφ Εφήβων Δουβαρτζίδης Ιορδάνης 3η θέση – Χάλκινο μετάλλιο
Σκιφ Κορασίδων αρχαρίων Βλάχου Βάια 3η θέση – Χάλκινο μετάλλιο
Διπλό Σκιφ(2Χ) Κορασίδων Λαπίκωφ Βικτωρία

Μακρυγιάννη Λεμονιά

3η θέση – Χάλκινο μετάλλιο

Αξίζει να σημειώσουμε ότι παρά τον έντονο ανταγωνισμό, όλα τα πληρώματα του Ν.Ο. Κοζάνης κατάφεραν να κατακτήσουν μία από τις τρεις πρώτες θέσεις. Το Δ.Σ. του ομίλου συγχαίρει θερμά τους αθλητές/αθλήτριές του για τις εξαιρετικές επιδόσεις τους και τους εύχεται ακόμη περισσότερες διακρίσεις στο μέλλον.

Το Δ.Σ. του ομίλου

Σχολιάστε

Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί το Akismet για να μειώσει τα ανεπιθύμητα σχόλια. Μάθετε πώς υφίστανται επεξεργασία τα δεδομένα των σχολίων σας.