Γ’ Εθνική: Ζωντανή παραμένει η Κοζάνη – Διπλό παραμονής για τον Εορδαϊκό – Δείτε αναλυτικά

2015-16-31h-koz-nes-panhgyrismoi

Ζωντανή παρέμεινε η Κοζάνη μετά την σημαντική νίκη με 3-1 που πήρε από τον αξιόμαχο Νέστο Χρυσούπολης για την 31η αγωνιστική του 1ου Ομίλου της Γ’ Εθνικής.

Οι ερυθρόλευκοι, που αγωνίζονται με την πλάτη στον τοίχο εδώ και μήνες, κατάφεραν να νικήσουν άγχος και αντίπαλο, να πάρουν τους τρεις πόντους και να περάσουν στην 10η θέση με 38 βαθμούς.

Στο 9′ η Κοζάνη άνοιξε το σκορ με πέναλτι του Δημήτρη Βουτσιώτη, το πέναλτι κέρδισε ο ίδιος από τον Μπούλγκουρα.

Στο 11′ ωραία μπαλιά του Δημήτρη Παπαδόπουλου στον κενό χώρο στον Ηλία Δούμα, αυτός μπήκε στην περιοχή και με ψύχραιμο πλασέ έκανε το 2-0.

Στο 15′ ο Νέστος μείωσε σε 2-1 με πέναλτι του Ενέα Γκατσολάρι. Το πέναλτι κέρδισε ο Μελισσόπουλος σε ανατροπή του από τον Αλιατίδη.

Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, η Κοζάνη έπαιξε έξυπνα, πέτυχε τρίτο γκολ στο 70′ και στη συνέχεια διαχειρίστηκε σωστά το παιχνίδι και πήρε δίκαια τους τρεις βαθμούς.

Στο 70′ η Κοζάνη σφράγισε την νίκη μ’ ένα όμορφο γκολ, ο Βουτσιώτης έβγαλε στα πλάγια τον Ηλία, αυτός έκανε την σέντρα κι ο Ηλίας Δούμας με προβολή από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα σημειώνοντας το δεύτερο προσωπικό του γκολ.

Στο 90′ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο Αλιατίδης της Κοζάνης.

Mεγάλο διπλό παραμονής πέτυχε ο Εορδαικός μέσα στους Αμπελόκηπους με σκορ 1-0.

Στο 42΄οι ανθρακωρύχοι είχαν δοκάρι με τον Μπλιζνάκοφ.

Στο δεύτρο ημίχρονο ο Εορδαικός μπήκε πιο δυνατά και σημείωσε το γκολ της νίκης στο 62 όταν μετά από σέντρα του Μαυροματίδη, ο Κραγιόπουλος στην προσπάθεια να αποκρούσει έστειλε  την μπάλα στην εστία του.

Οι Αμπελόκηποι στο 75΄έχασαν ευκαιρία για να ισοφαρίσουν αλλά η μπάλα βρήκε το δοκάρι του Χρυσοστομίδη