Ραντεβού στην Φρανκφούρτη! Με νίκη ολοκλήρωσε την αποστολή της στη Θεσσαλονίκη η Εθνική

GRE-Slo_26.06.2016B

Η πρόκριση στο Final 4 του World League για την Ελλάδα συνοδεύθηκε με νίκη καθώς οι «κυανόλευκοι» του Σωτήρη Δρίκου επικράτησαν με 3-1 επί των Σλοβένων και έκλεισαν πανηγυρικά την παρουσία τους στην Θεσσαλονίκη. Έτσι Σλοβενία και Ελλάδα ανανέωσαν το ραντεβού τους για την  Φρανκφούρτη αφού θα τεθούν εκ νέου αντίπαλοι στα ημιτελικά της διοργάνωσης…

Με τον καλύτερο τρόπο ολοκλήρωσε την παρουσία της στην Θεσσαλονίκη η Ελλάδα καθώς με το 3-1 επί της Σλοβενίας «σφράγισε» νικηφόρα την πρόκρισή της στην 4άδα του World League που θα φιλοξενηθεί στις 1 και 2 Ιουλίου στην Γερμανία.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα μπορεί να είχε εξασφαλίσει από νωρίς την πρόκριση και να απουσίαζε το οποιοδήποτε άγχος από τον τελευταίο αγώνα, ωστόσο με τη νίκη επί της Σλοβακίας «διάλεξε» και τον αντίπαλό της στα ημιτελικά της Φρανκφούρτης μιας και οι δύο ομάδες θα τεθούν αντιμέτωπες εκ νέου σε λίγες ημέρες.

Με κορυφαίο τον Ραφαήλ Κουμεντάκη και πολύ καλούς τους Φράγκο και Πρωτοψάλτη η Ελλάδα πήρε τη νίκη και γνώρισε την αποθέωση από τους φίλους της που για μια ακόμη φορά στήριξαν την προσπάθειά της.

Αντίθετα η Σλοβενία του Τζιάνι αν και ισοφάρισε σε 1-1 και διεκδίκησε το τρίτο σετ στο τέλος πέταξε λευκή πετσέτα στο τέταρτο σετ όταν και ο Ιταλός τεχνικός χρησιμοποίησε αρκετούς αναπληρωματικούς.

Το γύρισε στο τέλος

Απουσιάζοντας το άγχος της πρόκρισης και με τους Τζούριτς, Τζιουμάκα να είναι εκτός και τον Ασπιώτη να προφυλάσσεται εξ αιτίας του προβλήματος που είχε στο πόδι του, ο Σωτήρης Δρίκος ξεκίνησε τον αγώνα με διαγώνιο τον Φράγκο, ακραίους τους Πρωτοψάλτη και Κουμεντάκη, τους Ανδρεάδη-Πετρέα στον φιλέ, πασαδόρο τον Στιβαχτή και λίμπερο τον Γκαρά.

Ένα σχήμα που έδειξε να βγάζει πάθος στην αρχή του σετ όταν και οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 5-5, ωστόσο οι Σλοβένοι με καλό μπλοκ και τον Γκασπαρίνι έτρεξαν ένα σερί 4-0 κάνοντας το 5-9, ενώ ο άσος του Σλοβένου διαγώνιου έγραψε λίγο αργότερα το 6-11.

Η Ελλάδα μείωσε σε 9-11 όμως οι φιλοξενούμενοι με τους Γκασπαρίνι και Ούρναουτ έφθασαν στο 11-15 και λίγο αργότερα με τον Κοντσίλια στο 13-18.

Τα συνεχόμενα λάθη των Σλοβένων αλλά και το πολύ καλό σερβίς του Ανρεάδη (ένας άσος) ανέτρεψαν τα δεδομένα και η Ελλάδα με ένα σερί 7-0 έκανε το 20-18! Ο νέος άσος του Ανδρεάδη έδωσε ακόμη μεγαλύτερη διαφορά στην Εθνική μας (21-18) ξεσηκώνοντας τον κόσμο στο Αλεξάνδρειο.

Η Σλοβενία όμως με του Τσεμπούλ πλησίασε στο 22-21 και σε 23-22 με τον Κοντσίλια. Ο Κουμεντάκης όμως έδωσε εκ νέου διαφορά δύο πόντων στην Ελλάδα (24-22) και στο τέλος με κόντρα επίθεση ο Θρακιώτης ακραίος έκανε το 25-23 και το 1-0 για την Εθνική μας.

Μείωσε τα λάθη και ισοφάρισε

Στο δεύτερο σετ η Σλοβενία μπήκε πολύ δυνατά προηγούμενη με 0-3 με τον εντυπωσιακό Γκασπαρίνι, ενώ με τον ίδιο παίκτη οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 5-8. Ο Τσεμπούλ από το σερβίς έκανε το 7-11 για την Σλοβενία, όμως η Ελλάδα με τον Φράγκο πλησίασε στο 11-13 και με τον λάθος του Ούρναουτ στο 14-15.

Η άουτ επίθεση του Τσεμπούλ έφερε την Ελλάδα στο 15-15, αλλά και πάλι οι «κυανοπράσινοι» του ΑντρέαΤζιάνη έκαναν το 17-19 και τα 20-23, ενώ ο Γκασπαρίνι και Παγιένκ έγραψαν το 22-25 για τους φιλοξενούμενους που ισοφάρισαν σε 1-1.

Προβάδισμα ψυχής

Στο τρίτο σετ Ελλάδα και Σλοβενία μπήκαν αποφασισμένοι να πάρουν το προβάδισμα που θα τους έφερνε πιο κοντά στη νίκη. Η Εθνική μας έχοντας πάθος και αποτελεσματικότητα στις επιθέσεις έκανε το 8-5 και το 12-7 και με επίθεση του Κουμεντάκη του 15-11.

Οι Σλοβένοι όμως με τον Στάλεκαρ και ον άσο του Σκετ μείωσαν σε 15-13, για να έρθει ο Κουμεντάκης να κάνει το 16-13 και να χαρίσει το δεύτερο τεχνικό ταϊμ-άουτ στην Ελλάδα.

Με τους Πρωτοψάλτη και Κουμεντάκη η Εθνική μας κράτησε το προβάδισμα κάνοντας το 19-16, η Σλοβενία με τον Γκασπαρίνι μείωσε σε 19-17 όμως ο Κουμεντάκης με μπλοκ άουτ πήρε το 21-18 και έδωσε «αέρα» 3 πόντων στην Ελλάδα.

Σε μια τελευταία προσπάθειά της να ξαναμπεί στον αγώνα η Σλοβενία μείωσε σε 23-21 όμως το λάθος σερβίς του Κλόμπουτσαρ έφερε το σετ μπολ στην Ελλάδα (24-21) και η άστοχη επίθεση του Παγιένκ έγραψε το 25-21 που έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην «κυανόλευκη» ομάδα του Δρίκου.

Νίκη γοήτρου και μπράντεφερ ημιτελικών

Στο τέταρτο σετ η Ελλάδα έχοντας την ψυχολογία υπέρ της ξεκίνησε πολύ καλύτερα από την Σλοβενία που είχε εκτός τους Γκασπαρίνι και Ούρναουτ.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα προηγήθηκε με 8-4 και 13-10, ωστόσο η Σλοβενία παρά τις αλλαγές που έκανε μείωσε σε 15-14 και 19-18 κάνοντας ντέρμπι τον αγώνα.

Το μπλοκ του Κλόμπουτσαρ στον Φράγκο έκανε το 19-19 όμως το λάθος σερβίς του Παγιένκ και το μπλοκ του Πετρέα στον Κλόμπουτσαρ έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην Ελλάδα με 21-19 ξεσηκώνοντας την εξέδρα.

Παρά το λάθος του Αμπντουραζέκ που έδωσε λανθασμένα πόντο στην Σλοβενία, η Ελλάδα με την άστοχη επίθεση του Κλόμπουτσαρ και λίγο αργότερα με τον Φράγκο έκανε το 24-22.

Ο Στέρν και ο Κοντσίλια όμως κράτησαν ζωντανή την Σλοβενία που ισοφάρισε σε 24-24 αναγκάζοντας τον Δρίκο σε ταϊμ-άουτ.

Εκεί όμως ο Κουμεντάκης με εξαιρετική επίθεση έκανε το 25-24 αλλά χάνοντας το σερβίς έγραψε το 25-25.

Με κόντρα επίθεση του Πρωτοψάλτη η Ελλάδα έφθασε σε νέο ματς-μπολ που χάλασε ο Στάλεκαρ που ισοφάρισε σε 26-26.

Πρωτοψάλτης και άουτ σερβίς του Φράγκου ανέβασαν το σκορ στο 27-27,ενώ το νέο άστοχο σερβίς του Κοντσίλια έφερε νέο προβάδισμα στην Ελλάδα με 28-27.

Ένα προβάδισμα που ολοκληρώθηκε με την επίθεση του Κουμεντάκη που έκανε το 29-27 γνωρίζοντας την αποθέωση από 2500 φιλάθλους στο Αλεξάνδρειο.

Τα σετ: 25-23, 22-25, 25-21, 29-27

Ελλάδα (Δρίκος) Στιβαχτής 5 (5/5 επ.), Πετρέας 7 (5/9 επ., 2 μπλοκ), Ανδρεάδης 6 (4/6 επ., 2 άσοι), Κουμεντάκης 19 (16/28 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 50% υπ. – 25% άριστες), Φράγκος 15 (13/29 επ., 2 μπλοκ), Πρωτοψάλτης 11 (11/28 επ., 38% υπ. – 08% άριστες), Γκαράς –λ (54% υπ. – 29% άριστες) / Σμαραγδής.
Σλοβενία (Τζιάνι) Πάγενικ 5 (4/9 επ, 1 μπλοκ), Γκασπαρίνι 15 (11/23 επ, 2 άσοι, 2 μπλοκ), Βίντσιτς 1 (1/2 επ.), Κοντσίλα 5 (4/7 επ., 1 μπλοκ), Ούρναουτ 3 (3/12 επ, 56% υπ. – 33% άριστες), Τσεμπούλ 11 (7/16 επ, 3 άσοι, 1 μπλοκ, 57% υπ – 33% άριστες), Κόβασιτς –λ (57% υπ – 14% άριστες) / Χρίμπαρ –λ (86% υπ. – 71% άριστες), Στέρν 4 (3/6 επ., 1 άσο), Σκετ 8 (7/15 επ., 1 άσο), Στάλεκαρ 5 (5/5 επ.), Ρόπρετ 1 (1 μπλοκ), Κλόμπουτσαρ 5 (4/8 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. – 25% άριστες).