Γ’ Εθνική: Αγκαλιά με την παραμονή της στη Γ΄ Εθνική η Κοζάνη – Κόλλησε στο μηδέν ο Φιλώτας – Νέα εντός έδρας ήττα για την Καστοριά

Πολύ κοντά στην παραμονή της στη Γ΄ Εθνική είναι πλέον η Κοζάνη, μετά τη  νίκη χρυσάφι κόντρα στην Αγιά Λάρισας, με 2-1 στο ΔΑΚ.

Το παιχνίδι λόγω της σημαντικότητας του, το παρακολούθησαν 500 περίπου φίλοι της γηπεδούχου ομάδας. Το σκορ άνοιξε στο 55’ ο Αλιατίδης για την Κοζάνη, ενώ λίγα λεπτά αργότερα ο Κουβελάς, ισοφάρισε για την ομάδα της Θεσσαλίας.

Το «χρυσό» τέρμα για την Κοζάνη σημείωσε ο Μπιμπίρης στο 78’ λεπτό της συνάντησης. H Κοζάνη μετά το τρίποντο επί της Αγιάς πέρασε πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού, έχοντας πλέον το πλεονέκτημα από τον σημερινό του αντίπαλο.

Παρά την υπεροχή που είχε η Θύελλα Φιλώτα από τα πρώτα λεπτά του αγώνα απέναντι στον Απόλλωνα Αρναίας, δεν κατάφερε να βάλει το γκολ που θα της χάριζε την νίκη…
Η ομάδα της Αρναίας ολοκλήρωσε τον αγώνα με 10 παίκτες, λόγω αποβολής στο 89ο λεπτό του Σαλεπή, για καθυστέρηση.
Χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα, ο Ηρακλής Αμπελοκήπων επικράτησε 3-0 της Καστοριάς εκτός έδρας.
Οι «γουναράδες» είχαν 12 ετοιμοπόλεμους παίκτες και δεν πρόβαλαν ιδιαίτερη αντίσταση στην ομάδα της Θεσσαλονίκης. Στο 26’ ο Χιονίδης με πλασέ έκανε το 0-1 και στο 32’ ο Κουρδάκης με ψηλοκρεμαστό σουτ έγραψε το 0-2. Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός του αγώνα έπεσε και στο 83’ο Χιονίδης με απευθείας εκτέλεση φάουλ διαμόρφωσε το τελικό 0-3.