Γ’ Εθνική: Αποτελέσματα και βαθμολογία του 2ου Ομίλου

– Επέστρεψε στις επιτυχίες ο Πυρσός
– Νέα νίκη για Κάστωρ
– Δεν τα κατάφερε η Καστοριά

Με το καλύτερο τρόπο επανήλθε στο πάγκο της Κοζάνης ο Β. Παπαδόπουλος αφού οι ερυθρόλευκοι έφυγαν με πολύτιμο διπλό από το Πεντάλοφο.

Έτσι θα πάνε με πολύ καλή ψυχολογία στο Κυριακάτικο παιχνίδι κυπέλλου με τη Λάρισα στην Κοζάνη στις 17:30.

Στο παιχνίδι του Πενταλόφου λοιπόν η Κοζάνη παρουσιάστηκε με νέο προπονητή ένα παλιό γνώριμο το Βασίλη Παπαδόπουλο και με όλα τα στελέχη της μπήκε πιο δυνατά και έχασε καλή ευκαιρία με τον Μπουλγκουρίδη στο 1′ και τον Ντεμιράϊ στο 27′ . Αυτή όμως που είχε την πιο κλασική ευκαιρία ήταν η ομάδα του Πενταλόφου όταν στο 44′ ο Αμπατζίδης είχε διπλή απέκρουση σε τετ-α-τετ του Ιβάνοφ.
Στην επανάληψη το παιχνίδι ήταν μέτριο μέχρι το 71′ όταν ο Ταφαρλής έκανε τη σέντρα και ο Γ. Τσικαλόπουλος άνοιξε το σκορ.
Από εκεί και μετά η Κοζάνη έλεγξε το ρυθμό και σφράγισε τη νίκη της με γκολ του Προβίδα στο 85’.

Ποδαρικό με το δεξί έκανε και ο προπονητής του Πυρσού κ. Τσούκλης στο εντός έδρας παιχνίδι με την Πρέβεζα. Οι πράσινοι προηγήθηκαν με δύο γκολ του Δούμα στο 17′ και στο 55΄ για να μειώσουν οι φιλοξενούμενοι στο 85΄με τον Δήμα. Στο 87΄λίγο έλειψε η Πρέβεζα να κλέψει την ισοπαλία , όταν  σουτ του Σιδέρη η μπάλα βρήκε το δοκάρι του Αλεξίου.

Η ΑΕΛ νίκησε και τους παίκτες της Καστοριάς, αλλά και το… πολικό ψύχος που επικρατούσε και πήρε δίκαια μία ακόμη εκτός έδρας νίκη με σκορ 2 – 0. Πολύ καλή στο πρώτο ημίχρονο οι «Βυσσινί», συντήρηση δυνάμεων στο δεύτερο. Τα γκολ για την ΑΕΛ πέτυχαν οι Νέστορας Στεφανίδης στο 8΄και Νίκος Αραμπατζής στο 34’.

Μεγάλη νίκη πέτυχε ο Κάστωρ μέσα στο Θεσπρωτικό με σκορ 0-2. Τα γκολ στο 22′ με κεφαλιά του Τράντα, μετά από κόρνερ από τα δεξιά με εκτελεστή τον Μπορόζη και στο 93’ μετά από σέντρα ακρίβειας του Καλύβα και ψηλοκρεμαστή κεφαλιά του Μίνου.