Κύπελλο Γ΄ Εθνικής: Προκρίθηκε η Κοζάνη – Και τωρα… μονομαχία στο Αλκαζάρ

Στην επόμενη φάση του κυπέλλου της Γ΄ Εθνικής, εκεί όπου θα παίξει με την Λάρισα (άγνωστο αν θα γίνουν 2 παιχνίδια, αφού όπως είναι γνωστό μετά από γκάφα της ΕΠΟ ο ηττημένος αυτού του παιχνιδιού θα υποδεχόταν το νικητή!!!!!!!!!) προκρίθηκε η Κοζάνη. Οι ερυθρόλευκοι κέρδισαν με 1-0 τον Καμπανιακό χάρη σε γκολ του Κάλφα από το πρώτο ημίχρονο.

Τα αποτελέσματα:

3η Αγωνιστική

Κοζάνη-Καμπανιακός  1-0
Οι ερυθρόλευκοι ήταν καλύτεροι και με ένα γκολ του Κάλφα από το πρώτο μέρος πήραν την πρόκριση και κοιτάν τώρα το πρωτάθλημα.
Οι γηπεδούχοι είχαν την πρώτη τους ευκαιρία στο 1 με τον Κάλφα και στο 9ο λεπτό ο Ταφαρλής έκανε το σουτ με τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων να αποκρούει. Στο 11ο ο Τσικόπουλος έκανε  τη σέντρα με τον Προβίδα να πιάνει την κεφαλιά αλλά ο τερματοφύλακας απέκρουσε.
Στο 15ο ο Ταφαρλής εκτέλεσε κόρνερ και ο Κάλφας με  κεφαλιά έκανε το 1-0.
Στο 42ο σουτ από τον Τραυλό αποκρούστηκε από τον τερματοφύλακα στην τελευταία ευκαιρία του ημιχρόνου.
Στο 75ο ο Προβίδας σούταρε αλλά ο τερματοφύλακας του Καμπανιακού απέκρουσε εντυπωσιακά.

Εθνικός Φιλιππιάδας-Λάρισα   0-1
Μπορεί να μην είχε την ορμή και την αποτελεσματικότητα των περασμένων αγώνων, όμως η ΑΕΛ επικράτησε 1-0 του Εθνικού στη Φιλιππιάδα και πήρε την πρόκριση για την 4η αγωνιστική του Κυπέλλου Γ’ Εθνικής.
Στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν νευρικό και από τις δύο ομάδες, με ένα σουτ του Παναγιωτόπουλου στο 43’ για τους γηπεδούχους να είναι η καλύτερη στιγμή, ενώ η ΑΕΛ είχε μια ανούσια υπεροχή. Στο δεύτερο ημίχρονο οι «βυσσινί» μπήκαν πιο αποφασισμένοι και πίεσαν για το γκολ. Και στο 53’ ο Γκούρτσας με αριστερό σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 0-1, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς. Ακολούθησε ένταση όμως στον αγωνιστικό χώρο και ο Καρανίκας στο 55’ αποβλήθηκε απευθείας με κόκκινη κάρτα.
Η αποβολή άλλαξε κάπως τα πλάνα του Στράντζαλη, αλλά η ΑΕΛ συνέχιζε να πιέζει, με τον Εθνικό να μην μπορεί να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό πλεονέκτημα. Έτσι το σφύριγμα της λήξης βρήκε τους «βυσσινί» να πανηγυρίζουν την πρόκριση, ενώ θα περιμένουν να μάθουν την Κυριακή τον αντίπαλό τους, από το ζευγάρι Κοζάνη-Καμπανιακός.

Εθνικός Φιλιππιάδας (Γιώργος Γιάννος): Μπαντής, Μούτας (67’ Σιαπανίδης), Θεοδώρου, Σιαπέρας, Παπαβασιλείου, Δάρδας, Γιάτσε (80’ Κοντογεώργος), Τσακανίκας (67’ Μούτος), Κολιάτης, Παναγιωτόπουλος, Γεωργίου

ΑΕΛ (Γιώργος Στράντζαλης): Σικαλιάς, Καρανίκας, Μήτσης, Σιάκκας, Ρούσσης, Νεμπεγλέρας, Πλιάγκας (78’ Πια), Σαββίδης (90+4’ Πάνος), Στεφανίδης, Γκούρτσας (58’ Αραμπατζής), Μπλέντ

3ος όμιλος
 Αχιλλέας Νεοκαισάρειας-ΑΟ Κύμης 7-6 πεν. (κ.α. 0-0, παρ. 1-1)
Ρήγας Φεραίος-Τρίκαλα                                                     2-1

4ος όμιλος
 Πανόπουλο/Αστέρας Αμαλιάδας-Καλαμάτα                   0-1
Εθνικός Σαγέικων-Ατρόμητος Αχαίας                             1-2 (παρ. κ.α. 1-1)