Πρωταθλήματα ΕΠΣ Κοζάνης – Δείτε όλα τα αποτελέσματα και τις βαθμολογίες της 25ης αγωνιστικής

Από το eordaia.org

Κερδίζοντας εύκολα με 6-0 τον ΠΑΟΚ Κοίλων η Άρδασσα αύξησε στους 6 τη διαφορά από την δεύτερη Α.Ε.Π. Καραγιαννίων η οποία αναδείχτηκε ισόπαλη 2-2 με τον Εορδαϊκό στην Πτολεμαΐδα σε ένα παιχνίδι που έγινε σε ένα βαρύ αγωνιστικό χώρο. Στη μάχη τους ουράς σημαντικές νίκες είχαμε για την  Ασβεστόπετρα (5-3 την Κοζάνη 2004), Βελβεντό (στο γειτονικό ντέρμπι με τις πολλές ιδιαιτερότητες κέρδισε 2-1 τα Σέρβια) και Αιανή (2-1 την Ακρινή) ενώ σημαντικές ισοπαλίες απέσπασαν το Βατερό (εντός με το δυνατό Φούφα και Α.Ε. Κοζάνης (1-1 στην Σιάτιστα).

17.Κοζάνη 2004                                       5

Έχουν ολοκληρώσει τα ρεπό τους Άρδασσα, Τιτάν Σερβίων, Κοζάνη 2004 Α.Ε. Κοζάνης, Ερμής Ασβεστόπετρας, Βελβεντό, ΠΑΟΚ Κοίλων και Αναγέννηση Εράτυρας.

Υποβιβάζονται  στη  Β’ κατηγορία  οι τρεις (3)  τελευταίες ομάδες του βαθμολογικού πίνακα.

Σε περίπτωση όμως υποβιβασμού ομάδας ή ομάδων από τη Δ΄ Εθνική στην Α΄ κατηγορία θα συμπαρασύρει ανάλογο αριθμό στη Β΄ κατηγορία, ώστε και την επόμενη περίοδο η Α΄ κατηγορία να απαρτίζεται από 16 ομάδες. Δηλαδή με τα μέχρι σήμερα δεδομένα υποβιβάζονται σίγουρα 5 ομάδες.

Εφόσον ο Πρωταθλητής της Α΄ κατηγορίας δεν ανέλθει μέσω των αγώνων μπαράζ στη Δ΄ Εθνική θα υποβιβαστεί και άλλη ομάδα στη Β΄ κατηγορία . Δηλαδή μπορεί να υποβιβαστούν και 6.

ΙΣΟΠΑΛΗ Η ΛΑΣΠΟΜΑΧΙΑ ΣΤΗΝ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ

Σε ένα παιχνίδι που είχε 3 πρόσωπα και έγινε σε ένα πολύ βαρύ αγωνιστικό χώρο (στο δεύτερο ημίχρονο τα πράγματα έγιναν ακόμα χειρότερα) Εορδαϊκός και Α.Ε.Π. Καραγιαννίων αναδείχτηκαν ισόπαλοι με 2-2.

Αποτέλεσμα που για τους φιλοξενούμενους ίσως αποδειχτεί καταδικαστικό αφού πλέον απέχουν 6 βαθμούς από τη κορυφή και δεν έχουν κάνει και το ρεπό τους.

Από την άλλη ο Εορδαϊκός πλέον ετοιμάζεται για τον ημιτελικό κυπέλλου της Τετάρτης όπου θα πάει με πολύ καλή ψυχολογία.

Μετά το τέλος του αγώνα είχαμε κάποια μικροεπεισόδια με τους παίκτες της Α.Ε.Π. να διαμαρτύρονται στο διαιτητή και να αποβάλλεται ο Καλλιανίδης που ήταν αναπληρωματικός ενώ φραστικές επιθέσεις δέχτηκε και ο προπονητής των φιλοξενούμενων Μιχάλης Σαμαράς.

Στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι και είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων πετυχαίνοντας μάλιστα και ένα γκολ.

Στο ξεκίνημα του β΄ μέρους ο Εορδαϊκός κυριάρχησε για ένα τέταρτο και κατάφερε να γυρίσει και το σκορ αλλά στο τελευταίο 20λεπτο οι φιλοξενούμενοι πήραν και πάλι τα ηνία του αγώνα, πίεσαν αλλά το μόνο που κατάφεραν ήταν να ισοφαρίσουν.

Άριστη η διαιτησία του κ. Καραπορναλίδη (Γεωργιάδης- Κουτζιακουτσίδης). Έδειξε κίτρινες (όλες σωστές) στους Συμεωνίδη, Χαϊτίδη, Τσαγακλίδη Π., Αδαμίδη, Σαββούδη, Σαββίδη, Σερββανταρίδη, Μπόντσα, Τσουτσίδη, Θεοδωρίδη, Καραγεώργο και Πουταχίδη.

Στο 19ο ο Αντάμης θα κάνει την παράλληλη σέντρα ο Τσουτσίδης θα σκοράρει αλλά ο επόπτης θα τον υποδείξει σωστά σε θέση οφ-σαϊντ.

Δύο λεπτά μετά οι φιλοξενούμενοι θα ζητήσουν πέναλτι σε πέσιμο του Αντάμη μετά από πίεση του Συμεωνίδη που δεν δόθηκε αλλά στο 28ο ο Χαϊτίδης θα κάνει ένα «χαζό» πέναλτι αφού θα ανατρέψει στην γωνία της μεγάλης περιοχής τον Καραγεώργο. Θα το εκτελέσει ο παθών και θα κάνει το 0-1.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά και στο 47ο ο Συμεωνίδης θα εκτελέσει φάουλ, πρώτη κεφαλιά Τσαγκαλίδη Π. δεύτερη Ιωαννίδη και 1-1.

Στο 53ο μάλιστα οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι όταν ο Συμεωνίδης μέσα στην περιοχή προσπάθησε να περάσει τον Σαββούδη που γλιστρώντας φαίνεται να απομακρύνει με τα χέρια.

Στο 55ο σέντρα σουτ του Μετικάνου έδιωξε δύσκολα ο Περπερίδης και στο 60 ο Περπερίδης έκανε το βολέ η μπάλα πέρασε από όλους  για να κόψει τη τελευταία στιγμή ο Σαββίδης προ του Συμεωνίδη. Δύο λεπτά μετά, πλάγιο άουτ του Συμεωνίδη ο Ακριτίδης Α. θα στρώσει στον Αδαμίδη που με πλασέ θα κάνει το 2-1.

Στο 76ο ο Αντάμης θα κερδίσει τις κόντρες θα βγει μόνος απέναντι στον Περπερίδη αλλά θα σουτάρει άουτ και στο 80ο ο Καραγεώργος θα εκτελέσει φάουλ η μπάλα θα κοντράρει και θα στρωθεί στον Σαββούδη που από 2 μέτρα θα σουτάρει αλλά ο πεσμένος Περπερίδης θα αποκρούσει εντυπωσιακά μάλιστα με το ανάποδο χέρι, νέο σουτ του Θεοδωρίδη νέα απόκρουση Περπερίδη για να έρθει νέο σουτ  του  Αντάμη άουτ.

Ένα λεπτό όμως μετά ο Μετικάνος θα εκτελέσει φάουλ η άμυνα θα αδρανήσει και ο αφύλακτος στο πίσω δοκάρι Μπόντσας θα ισοφαρίσει.

Εορδαϊκός: Περπερίδης, Πορσκυνητόπουλος, Ακριτίδης Π., Λιάμης, Τσαγκαλίδης Π., Σουγιουλτζής (24ο Ακριτίδης Α.), Αδαμίδης, Συμεωνίδης, Δαλκερανίδης (46ο Τσαγκαλίδης Η.), Χαϊτίδης, Ιωαννίδης (70ο Δούφας).

Α.Ε.Π. Καραγιαννίων: Μαγούλας, Σαββούδης, Αντάμης, Σαββίδης, Ζερβανταρίδης, Φωτιάδης, Δαϊνάς (63ο Μπόντσας), Μετικάνος, Τσουτσίδης (56ο Θεοδωρίδης), Καραγεώργος, Βάλλας (70ο Πουταχίδης)

Β΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Ε.Π.Σ. ΚΟΖΑΝΗΣ (20η Αγωνιστική)

Α΄ Όμιλος

ΣΤΡΑΒΟΠΑΤΗΣΕ Η ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΦΤΑΣΕ Η ΕΛΑΤΗ

Δεν μπόρεσε να επιστρέψει στις νίκες η Ακαδημία Βοΐου που υποδεχόμενη την πάντα υπολογίσιμη Δόξα Ροδιανής έμεινε στο 0-0 την ώρα που ο δεύτερος Έλατος κέρδιζε εκτός έδρας τον  Απόλλων Αυλών  και τον έπιανε στην πρώτη θέση.

Έξι βαθμούς μακριά από την κορυφή βρέθηκε πλέον ο Ανθότοπος που κέρδισε με 2-1 τον Μακεδονικό Σιάτιστας.

Ακαδημία Ποδοσφαίρου Βοΐου Η Ένωση-Δόξα Ροδιανής                  0-0

Ε.Α.Σ. Ανθότοπου-Μακεδονικός Σιάτιστας                                       2-1

Α.Ε. Κρανιδίων-Αναγέννηση Λιβαδερού                                           2-2

Α.Ο. Τρανοβάλτου-Δόξα Μικροκάστρου                                           1-2

Α.Μ.Σ. Γαλατινής-Ερμής Πλατανορεύματος                                      0-2

Απόλλων Αυλών-Έλατος Ελάτης                                                       1-2

Πρόοδος Μεταξά-Δόξα Μεσιανής                                                      3-0