Γιουνάιτεντ… από άλλο πλανήτη σκόρπισε με 8-2 την Άρσεναλ!

manchester_utd_nani_fotoΗ Μάντσεστερ Σίτι τρόμαξε νωρίτερα τους αντιπάλους της πετυχαίνοντας 5 γκολ κόντρα στην Τότεναμ, αλλά λίγη ώρα αργότερα η συμπολίτισσα της Γιουνάιτεντ έκανε όλη την Ευρώπη να παραμιλά. Διέλυσε με 8-2 την Άρσεναλ μετά από μία εκπληκτική παράσταση στο θέατρο των ονείρων.

Αυτή είναι η μεγαλύτερη νίκη της Μάντσεστερ Γ. επί της Άρσεναλ στην ιστορία των δύο ομάδων, ενώ ο Ρούνεϊ που πέτυχε χατ-τρικ έφτασε τα…

152 γκολ με τη φανέλα των κόκκινων διαβόλων.

Το σόου των πιτσιρικάδων του Φέργκιουσον ξεκίνησε στο 22′ με τον Γουέλμπεκ να βρίσκει ακόμη μία φορά δίχτυα. 5 λεπτά αργότερα ο Φαν Πέρσι έχασε πέναλτι και ο Γιανγκ τιμώρησε τους κανονιέρηδες κάνοντας στο 28′ με εκπληκτικό τρόπο το 2-0. Ο Ρούνεϊ ανέβασε το δείκτη του σκορ και η Άρσεναλ νόμιζε ότι ξαναμπήκε στο ματς με το γκολ του Γουόλκοτ στη λήξη του ημιχρόνου.

Ρούνεϊ, Νάνι και Παρκ από το 64′ εώς το 70′ έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στην επικράτηση της Μάντσεστερ Γ. ενώ ο Φαν πέρσι μείωσε στο 74΄.

Το μαρτύριο των κανονιέρηδων δεν είχε τέλος αφού Ρούνεϊ και Γιανγκ σκόραραν στο τελευταίο δεκάλεπτο ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ στο εξωπραγματικό 8-2.

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής της Πρέμιερ Λιγκ:

Άστον Βίλα-Γουλβς 0-0
Γουίγκαν-ΚΠΡ 2-0 (Ντι Σάντο 41’,66’)
Μπλάκμπερν-Έβερτον 0-1 (90’+2′ Αρτέτα)
Τσέλσι-Νόριτς 3-1 (6′ Μποσίνγκουα, 82′ πεν. Λάμπαρντ, 90’+10′ Μάτα – 63′ Χολτ)
Σουόνσι-Σάντερλαντ 0-0
Λίβερπουλ-Μπόλτον 3-1 (15’ Χέντερσον, 52’ Σκρτελ, 53’ Άνταμ)
Νιούκαστλ-Φούλαμ 2-1 (48’, 66’ Μπεστ – 88’ Ντέμπσεϊ)
Τότεναμ-Μάντσεστερ Σίτι 1-5 (68’ Καμπούλ – 34’, 41’, 55’, 90’+3’ Τζέκο, 60’ Αγουέρο)
Γουέστ Μπρομ-Στόουκ 0-1 (89’ Σότον)
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Άρσεναλ 8-2 (22’ Γουέλμπεκ, 28’, 90’+1’ Γιανγκ, 41’, 64’, 82’ πεν. Ρούνεϊ, 67’ Νάνι, 70’ Παρκ – 45’+3’ Γουόλκοτ, 74’ Φαν Πέρσι)