Ισοπαλία στην Κοζάνη – Νίκη γοήτρου για τον Εορδαϊκό

eordaikoskozaniΜε νίκη 2-1 επί των Γιαννιτσών εκτός έδρας αποχαιρέτισε το πρωτάθλημα ο Εορδαϊκός χάρη στα γκολ των Ριζούλη και Προβίδα ενώ στην Κοζάνη η τοπική ομάδα αν και αδιάφορη άγχωσε την Επανομή η οποία είδε και έπαθε να πάρει την ισοπαλία με 2-2 που τελικά και να μην την έπαιρνε δεν θα είχε πρόβλημα.

15

Το παιχνίδι Νίκη-Πόντιοι δεν ορίστηκε και για η τύχη του θα αποφασιστεί τις επόμενες μέρες.

Η Επανομή ανεβαίνει στην Football League.

Υποβιβάζονται  Μακεδονικός, Κοζάνη, Ναυπακτιακός και Εθνικός Φιλιππιάδας.

Καλλονή και Φωκικός θα παίξουν μπαράζ με Ηρακλή Ψαχνών και Βύζα για μια ακόμα θέση ανόδου.

ΚΟΖΑΝΗ-ΕΠΑΝΟΜΗ 2-2

Το «εισιτήριο» για τη Football League, εξασφάλισε η Αναγέννηση Επανομής, ύστερα από την εκτός έδρας ισοπαλία με την Κοζάνη (2-2).

Παρόλο, που οι φιλοξενούμενοι αναδείχτηκαν ισόπαλοι 2-2, εκτός έδρας με την Κοζάνη, κατάφεραν να τερματίσουν στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, ύστερα και από την «γκέλα» της Καλλονής.

Έτσι, η Αναγέννηση εξασφάλισε το «εισιτήριο» για την Football League και οι πανηγυρισμοί ήταν έξαλλοι από τους παίκτες, το προπονητικό τιμ και τους οπαδούς του συλλόγου, με το σφύριγμα της λήξης του αγώνα.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν από την αρχή δυνατά στο ματς. Έτσι, κατάφεραν μόλις στο 6’ να βρουν τον… δρόμο προς τα δίχτυα.

Μετά από εκτέλεση φάουλ του Διαμαντίδη, ο Κουρδάκης έπιασε μια πολύ ωραία κεφαλιά και η μπάλα κατέληξε στο βάθος της εστίας του Βούρα.

Στη συνέχεια, η Αναγέννηση Επανομής πίεσε να πετύχει ακόμη ένα τέρμα, ωστόσο, οι προσπάθειές της, σταμάτησαν πάνω στον γκολκίπερ των γηπεδούχων.

Στην επανάληψη, η Επανομή έμεινε με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Παπατζίκου στο 60’ με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Από εκεί και πέρα, η Κοζάνη πήρε τα… πάνω της και κατάφερε να ισοφαρίσει με κεφαλιά του Κυριακίδη, μόλις δύο λεπτά αργότερα.

Μάλιστα, οι γηπεδούχοι δεν σταμάτησαν εκεί και στο 80’ ο Χαματάι βρήκε… δίχτυα και έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους.

Ωστόσο, η Αναγέννηση δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και ο Χασομέρης «έγραψε» το 2-2, που χάρισε και το πρωτάθλημα στην ομάδα του.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Κομίνης (Θεσπρωτίας).

ΚΟΖΑΝΗ: Βούρας, Χριστοφορίδης, Τραφλός, Κάλφας, Νικριτσιάν, Βασίλεβιτς (85’ Χαζούρας), Χαματάι, Κυριακίδης, Τοπούλης (85’ Πιλικίδης), Γκόβας (81’ Παπαδόπουλος), Μαρκόπουλος.

ΕΠΑΝΟΜΗ: Παπαδόπουλος, Σαμαράς, Μαυροματίδης, Κουρδάκης, Παπατζίκος, Γεωργιάδης, Τσουκάνης, Ασλανίδης, Κανούλας (66’ Ορφανίδης), Διαμαντίδης (90’ Ευθυμιάδης), Κουλίδης (65’ Χασομέρης).

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΤΗΣ ΧΡΟΝΙΑΣ ΜΕ ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΟΡΔΑΪΚΟ

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ-ΕΟΡΔΑΪΚΟΣ 1-2

Σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι, ο Εορδαϊκός επικράτησε εκτός έδρας της Αναγέννησης Γιαννιτσών με 2-1.

Το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο και μέτριο αγωνιστικά, αφού παρά τα τρία γκολ, έλειψαν οι καλές φάσεις και οι συγκινήσεις.

Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να προηγηθούν δύο λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους με δυνατό σουτ του Ριζούλη, έξω από τη μεγάλη περιοχή. Ένα λεπτό κράτησε ωστόσο η χαρά των φιλοξενούμενων, αφού μετά από εκτέλεση κόρνερ του Φωτιάδη (προηγουμένως είχε αναγκάσει με μακρινό σουτ τον Μπερμπερίδη να επέμβει διώχνοντας σε κόρνερ), ο Στεφανίδης έγινε αποδέκτης  της μπάλας και μπήκε κυριολεκτικά με αυτήν στα δίχτυα! Το τελικό 1-2 διαμόρφωσε ο Προβίδας με κοντινό πλασέ μετά από ασθενή απόκρουση του Γαβρανίδη σε σουτ του Τομάρα.

Το τελικό αποτέλεσμα με το οποίο έπεσε η αυλαία στις φετινές αγωνιστικές υποχρεώσεις και των δύο ομάδων, βρήκε την Αναγέννηση (η οποία είχε στη σύνθεσή της αρκετά νέα παιδιά που δεν είχαν πολύ χρόνο συμμετοχής φέτος) στην τέταρτη τιμητική, αλλά χωρίς ουσία θέση, αφού για άλλη μια χρονιά πλησίασε στην πηγή (διεκδίκηση ανόδου), αλλά δεν έφθασε ποτέ!

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ: Γαβρανίδης, Σταυρακάκης (80ο Χασάνογλου), Προβατίδης, Ιορδανίδης Ν, Αραμπατζής, Καμπούρης, Φωτιάδης, Μήτσικας, Παντελίδης, Στεφανίδης, Γκούντα (70ο Ιορδανίδης Γ.).

ΕΟΡΔΑΪΚΟΣ: Μπερμπερίδης, Καραμπατζάκης, Κουτσουρές, Στεργιόπουλος, Ταφαρλής, Κουρούπης (55ο Τομάρας), Μουδούρογλου, Ριζούλης, Σικαλόπουλος (40ο Πασιαλής), Προβίδας, Κάλφας( 65ο Γετίμης).