Γ Εθνική: Ισοπαλία για την Κοζάνη, ήττα ο Εορδαικός

eordaikoskozaniΑν και προηγούταν 3-1 μέχρι το 72΄, η Αναγέννηση Γιαννιτσών κατάφερε να χάσει τους βαθμούς της νίκης, καθώς η Κοζάνη ισοφάρισε στο 92΄ και πήρε έναν πολύτιμο βαθμό για την σωτηρία της στην κατηγορία. Τα γκολ για τους γηπεδούχους πέτυχαν οι Θανόπουλος, Ιορδανίδης, ενώ για τους φιλοξενούμενους οι Παπαδόπουλος, Χαματάϊ και Μιρτσιάν. Οι δυο ομάδες ήθελαν την νίκη για διαφορετικούς λόγους. Η Αναγέννηση Γιαννιτσών για να μείνει ζωντανή στο κυνήγι της ανόδου, ενώ η Κοζάνη για την παραμονή της στην κατηγορία.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και στο 5΄ έχασαν σημαντική ευκαιρία, καθώς το σουτ του Σουλίδη, απομάκρυνε σε κόρνερ ο Βούρας.

Η απάντηση για την Κοζάνη ήταν άμεση, καθώς μετά από τρία λεπτά και συγκεκριμένα στο 8΄, ο Λαμπρόπουλος κράτησε το μηδέν στο δυνατό σουτ του Τοπούζη. Η Αναγέννηση είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού και έχασε ακόμη μια σημαντική ευκαιρία στο 28΄, όταν το απευθείας φάουλ του Παναγιωτόπουλου, απέκρουσε εντυπωσιακά ο Βούρας.

Το γκολ για τους γηπεδούχους ήρθε στο 39΄, όταν μετά από σέντρα του Πεχλιβανίδη, ο Θανόπουλος μέσα από την περιοχή με ωραίο πλασέ, δεν έδωσε περιθώρια στον Βούρα να αντιδράσει.

Μόλις δύο λεπτά αργότερα, η Αναγέννηση Γιαννιτσών έχασε σπουδαία ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματά της, όμως ο Βούρας είπε «όχι» στην κεφαλιά του Παναγιωτόπουλος και το 1-0 ήταν και το σκορ με το οποίο οδηγήθηκαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 46΄, οι φιλοξενούμενοι έφεραν το ματς στα ίσια, καθώς ο Παπαδόπουλος με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στο «γάμα» της εστίας του Λαμπρόπουλου.

Η Αναγέννηση προσπάθησε να αντιδράσει, όμως ο Βούρας με τις επεμβάσεις του κρατούσε το παιχνίδι στην ισοπαλία.

Η εξιλέωση για τους γηπεδούχους, ήρθε στο 60΄, όταν μετά από σουτ του Ιορδανίδη, η μπάλα βρήκε στο δοκάρι και στη συνέχεια κατάληξε στα δίχτυα. Το 3-1 έγινε μόλις δύο λεπτά αργότερα, με σουτ του Θανόπουλου μέσα από την περιοχή.

Η Κοζάνη κατάφερε να μειώσει με την κεφαλιά του Χαματάϊ στο 72΄ και να ξαναμπεί στο παιχνίδι.

Εκεί που όλα έδειχναν ότι η ομάδα των Γιαννιτσών θα πάρει την νίκη και όλοι άρχισαν να σκέφτονται την επόμενη αγωνιστική όπου αντιμετωπίζει την πρωτοπόρο Αναγέννηση Επανομής, ο Μιρτσιάν στο 92΄ με προβολή μετά από εκτέλεση κόρνερ του Κυριακίδη, ισοφάρισε σε 3-3 όπου ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο κ. Πρασάτζης της Δράμας.

Αναγέννηση Γιαννιτσών: Λαμπρόπουλος,Αποστολόπουλος, Πεχλιβανίδης, Ιορδανίδης Ν., καραμανλής, Βέργος, Χασανογλου, Ιορδανίδης Γ(90′ Προβατίδης), Σουλίδης(75′ Μητσικας), Θανόπουλος, Παναγιωτόπουλος(82′ Στεφανίδης).

Κοζάνη: Βούρας, Τρίψας(71’Βασιλεβιτς), Κάλφας, Μιρτσιαν, Λάλλος, Παπαδόπουλος, Ηαματας, Κυριακίδης, Τοπουζης, Γκοβας(67′ Πάλλας), Μαρκόπουλος(68′ Χριστοφορίδης)

Μεγάλη νίκη που μπορεί να αποδειχθεί σωτήρια πήρε ο Μέγας Αλέξανδρος, που κέρδισε με 2-1 τον Εορδαϊκό στην Ηράκλεια.

Με αυτό το «τρίποντο» ο Μέγας Αλέξανδρος κατάφερε να μείνει -έστω και οριακά- εκτός ζώνης υποβιβασμού και θα έχει τη δυνατότητα να κυνηγήσει με άλλες αξιώσεις την παραμονή του στην κατηγορία στους δύο αγώνες που απομένουν για τη λήξη της περιόδου της Football League 2.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με κεφαλιά του Γαϊδαρτζή στο 48′ και κατάφεραν να «σφραγίσουν» τη νίκη στο 83′, όταν ο Μουτίδης ευστόχησε από τα 11 μέτρα. Το μόνο που κατάφερε ο Εορδαϊκός ήταν να μειώσει στο τελικό 2-1 στο 91′ με τον Κάλφα.

Football League 2 – 2ος Ομιλος