Τίτλοι τέλους για την ομάδα της Κοζάνης

gipedo_kozanis«Ματσάρα» έγινε στην Κοζάνη όπου η Καλλονή νίκησε την τοπική ομάδα με 4-3 μετά από θεαματικό παιχνίδι.

Η ομάδα της Λέσβου ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση και στο 16’ άνοιξε το σκορ μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Πετρουζέλλη. Τρία λεπτά αργότερα, στο 19’ οι γηπεδούχοι απάντησαν και ισοφάρισαν με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μαρκόπουλου.  Πέντε λεπτά πριν από τη λήξη του πρώτου μέρους, η Καλλονή κέρδισε πέναλτι όταν ο Τριανταφύλλου ανατράπηκε από τον Κάλφα μέσα στην περιοχή. Ο Τριανταφύλλου ανέλαβε και την εκτέλεση της εσχάτης των ποινών και έγραψε το 1-2. Παράλληλα η Κοζάνη έμεινε με δέκα παίκτες, καθώς ο Κάλφας είδε δύο κίτρινες κάρτες, την πρώτη για το πέναλτι στο οποίο υπέπεσε και τη δεύτερη μετά από ένα λεπτό για διαμαρτυρία.Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι παρά το γεγονός ότι αγωνίζονταν με παίκτη λιγότερο δεν τα παράτησαν και στο 51’ ισοφάρισαν ξανά με κεφαλιά «ψαράκι» του Τοπούζη, ενώ στο 49’ είχαν δοκάρι σε διαγώνιο σουτ του Κυριακίδη. Οι φιλοξενούμενοι βγήκαν μπροστά και στο 60’ ζήτησαν πέναλτι όταν ο Λώττας φάνηκε να ανατρέπεται από τον Βούρα. Στο 65’ ο Πετρουζέλλης έστειλε με σουτ την μπάλα στο δοκάρι, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Λώττας ο οποίος είχε μπει στη θέση του Γκόντζου στο 58’ έκανε με κεφαλιά το 2-3.Έξι λεπτά πριν το ενενήντα, η Καλλονή είδε την μπάλα να πηγαίνει στο δοκάρι για δεύτερη φορά με τον Τριανταφύλλου να σουτάρει, αλλά να βλέπει τον Βούρα και τη δοκό να τον σταματούν.Οι συγκινήσεις όμως δεν σταμάτησαν εκεί, καθώς η Κοζάνη κέρδισε στο 85’ το δεύτερό της πέναλτι στο ματς, μετά από ανατροπή του Τοπούζη από τον Χάλαρη. Ο Μαρκόπουλος ισοφάρισε ξανά (3-3) όμως ο τελευταίος λόγος ανήκε στην Καλλονή και συγκεκριμένα στον Βλαστέλλη ο οποίος χάρισε ένα υπερπολύτιμο τρίποντο στο συγκρότημα του Προκόπη Καρτάλη.

Κοζάνη: Βούρας, Λάλος (90’ Κυριακίδης), Τραυλός (72’ Χριστοφορίδης), Τρίψας Γ., Δάντσης, Κάλφας, Παπαδόπουλος, Κυριακίδης, Τοπούζης, Γκόβας (72’ Τρίψας Χρ.), Μαρκόπουλος

Καλλονή: Καλαϊτζίδης, Σεμπέκος, Θυμιόπουλος, Χάλαρης, Αποστολίδης, Πετρουζέλλης, Κριπιντίρης, Βλαστέλλης (90’ Βαλλιός), Γκόντζος (58’ Λόττας), Γάλας (58’ Χατζηκυριάκος), Τριανταφύλλου