Ο Σεμπαστιάν Φέτελ στέφθηκε παγκόσμιος πρωταθλητής.

eefc18819644f929a0bd2a5628952c8d_LΟ Σεμπαστιάν Φέτελ κράτησε από την πρώτη μέχρι την τελευταία στιγμή την πρώτη θέση στον αγώνα του Άμπου Ντάμπι και με την έβδομη θέση του Φερνάντο Αλόνσο στέφθηκε παγκόσμιος πρωταθλητής.
Η στρατηγική της Ferrari στον ανεφοδιασμό του Φερνάντο Αλόνσο ήταν αρκετή για να αφήσει τον Ισπανό στην έβδομη θέση, κάτι που του στέρησε τον τίτλο μετά τη νίκη του Σεμπαστιάν Φέτελ. Ο Γερμανός δεν έχασε ούτε στιγμή την πρώτη θέση στον τελευταίο αγώνα του Άμπου Ντάμπι και αναδείχθηκε, έτσι, παγκόσμιος πρωταθλητής της Formula1, κάτι που πανηγύρισε έξαλλα στο βάθρο των νικητών.
Ο οδηγός της Red Bull έγινε, έτσι, ο νεότερος παγκόσμιος πρωταθλητής της Formula1 και χάρισε στην αυστριακή ομάδα το νταμπλ. Από εκεί και πέρα ο Λιούις Χάμιλτον τερμάτισε δεύτερος, ενώ ο Τζένσον Μπάτον τον ακολούθησε στην τρίτη θέση σε έναν καλό αγώνα για τη McLaren. Τέταρτος ήταν ο Νίκο Ρόζμπεργκ, ενώ πολύ δυνατές ήταν και οι δυο Renault, με τους Κούμπιτσα και Πετρόφ να βρίσκονται πέμπτος και έκτος, αντίστοιχα.
Την πρώτη δεκάδα πίσω από τον Αλόνσο συμπλήρωσαν οι Γουέμπερ, Αλγκουερσουάρι και Μάσα. Τέλος, αξίζει να σημειωθεί ότι ο Μίκαελ Σουμάχερ στάθηκε άτυχος, καθώς είχε τετακέ στην εκκίνηση στην πρώτη στροφή και στη συνέχεια ο Βιταντόνιο Λιούτσι έπεσε πάνω του, με αποτέλεσμα αμφότεροι να εγκαταλείψουν τον αγώνα, κάτι που έκαναν αργότερα και οι Γκλοκ και Τρούλι.