Γ’ Εθνική: Πήρε το μεγάλο ντέρμπι η Κοζάνη

1_10119_fotokozaniiΜεγάλη νίκη πέτυχε η ομάδα της Κοζάνης στο τοπικό ντέρμπι απέναντι στον ΕορδαΙκό, και πλέον βρίσκεται με ένα βαθμό κάτω από την ομάδα της Πτολεμαϊδας. Δυνατά ξεκίνησε το ματς η ομάδα της Κοζάνης κλείνοντας στα καρέ την ομάδα του Εορδαϊκού, ωστόσο αυτό κράτησε για ένα 20λεπτο,απο εκεί και πέρα ανέλαβε την πρωτοβουλία η ομάδα της Πτολεμαϊδας η οποία στο  38′ προηγήθηκε με κεφαλιά του Άγγου.Στο 2ο ημίχρονο η ομάδα της Κοζάνης μπήκε μεταμορφωμένη στο γήπεδο πιέζοντας ασφυκτικά έκλεισε τον Εορδαϊκό στην περιοχή του  κατάφερνοντας να ισοφαρίσει στο 63′ λεπτό με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ του Γκόβα

Από εκεί και πέρα στο παιχνίδι υπήρχε μόνο μια ομάδα, στο 73′ λεπτό αντεπίθεση για την Κοζάνη ο Τοπούζης ήταν αυτός που έδωσε το τελειωτικό χτύπημα στον Εορδαϊκό

Τα αποτελέσματα

Αναγέννηση Επανομής – Φωκικός 2-0 (34′ Πολίτης, 53′ Δανίδης κεφ.)
Κοζάνη – Εορδαϊκός 2-1 (63’ Γκόφας, 73’ Τοπούζης – 38′ Άγγος κεφ.)
Τύρναβος – ΑΕ Ποντίων Κατερίνης 0-0
Αναγέννηση Γιαννιτσών – Μακεδονικός 1-0 (84′ Γ. Ιορδανίδης)
Νίκη Βόλου – Αετός Σκύδρας 0-0
Δόξα Κρανούλας – Ναυπακτιακός Αστ. 0-2 (22′ Πέντσας κεφ., 57′ Γλωσσόπουλος κεφ.)
ΑΠΣ Ζάκυνθος – ΑΕΛ Καλλονής 2-1(45′ Παναγιωτίδης σουτ, 45+2′ Βυθούλκας κεφ. – 44′ Μήτσης κεφ.)
Μ. Αλεξ. Ηράκλειας – Εθνικός Φιλιππιάδας 3-0 (10′ Κρυστάλλης, 14′ Μουτίδης, 23′ Καλιαμπάκας)

17. Μακεδονικός 14

*** Το διαιτητικό δικαστήριο της ΕΠΟ έχει επιβάλει στη Νίκη Βόλου ποινή αφαίρεσης τεσσάρων βαθμών, αλλά η απόφαση αυτή δεν έχει επικυρωθεί ακόμη από τη διοργανώτρια αρχή.