Δείτε αποτελέσματα, βαθμολογίες και όλη τη δράση του Σαββατοκύριακου των πρωταθλημάτων της ΕΠΣ Κοζάνης

dsc06088

Πέρασε επιτυχημένα το εμπόδιο της Αναγέννησης Πτολεμαΐδας η ΑΕΠ Καραγιαννίων με σκορ 4-0 κι άνοιξε τη διαφορά από το δεύτερο Βατερό στους 9 βαθμούς.

Το Βατερό που έφτασε σε νέα νίκη 1-0, κόντρα στα Σέρβια κι επιβεβαίωσε την ανοδική του πορεία. Η Κοζάνη στα χασομέρια κατάφερε να ισοφαρίσει, 1-1,  μέσα στην έδρα της με αντίπαλο την πολύ καλή Χαραυγή, που συνεχίζει να μας εντυπωσιάζει. Όταν ισοφαρίζεσαι μέσα στην έδρα της Κοζάνης στις καθυστερήσεις και φεύγεις  με σκυμμένο το κεφάλι αυτό τα λέει όλα για την σκληροτράχηλη Χαραυγή.

Σιάτιστα και Μακεδονικός ισοβαθμούν στην 3η θέση μαζί και με την Κοζάνη, μετά τις νίκες που πέτυχαν με ΑΕΚ (4-0) και Άνω Κώμη (4-1) αντίστοιχα.
Βελβεντό και Αιανή πέτυχαν δύσκολες νίκες κόντρα σε Καλαμιά (2-1) και ΠΑΟΚ Κοίλων (1-0). Χωρίς να ιδρώσει πήρε τους τρεις βαθμούς η Γαλατινή. Η Εράτυρα αποβλήθηκε από το πρωτάθλημα.

Α’ κατηγορία  

14η αγωνιστική  

Μακεδονικός  Κοζάνης – Α.Ε. Άνω Κώμης 4-1

Μακεδονικός Σιάτιστας               – Α.Ε. Κοζάνης  4-0

Εθνικός Βατερού – Τιτάν Σερβίων  1-0

Αλιάκμων Αιανής – Π.Α.Ο. Κοίλων 1-0

Α.Ε.Π. Καραγιαννίων – Αναγέννηση Πτολεμαΐδας 4-0

Α.Σ. Βελβεντό – Α.Ε. Καλαμιάς 2-1

Αναγέννηση Εράτυρας – Γαλατινή 0-3 α.α.

Κοζάνη – Μ.  Αλέξανδρος Χαραυγής

Βαθμολογία

1 Α.Ε.Π. Καραγιαννίων 36
2 Εθνικός Βατερού 27
3 Φ.Σ. Κοζάνη 25
4 Μακεδονικός Κοζάνης 25
5 Μακεδονικός Σιάτιστας 25
6 Α.Ε. Κοζάνης 24
7 Μ. Αλ. Χαραυγής 24
8 Α.Σ. Βελβεντό 22
9 Α.Μ.Σ. Γαλατινή 22
10 Αλιάκμων Αιανής 18
11 ΠΑΟ Κοίλων 18
12 Τιτάν Σερβίων 17
13 Αναγέννηση Πτολεμαΐδας 17
14 Α.Ε. Άνω Κώμης 5
15 Α.Ε. Καλαμιάς 2
16 Αναγέννηση Εράτυρας 1

Η Αναγέννηση Εράτυρας έχει -6 βαθμούς και αποβλήθηκε από το πρωτάθλημα

Επόμενη αγωνιστική  – 15η (τελευταία 1ου γύρου)

Α.Ε. Άνω Κώμης – Α.Ε. Κοζάνης

Τιτάν Σερβίων – Μακεδονικός  Κοζάνης

Π.Α.Ο. Κοίλων – Μακεδονικός Σιάτιστας

Αναγέννηση Πτολεμαΐδας – Εθνικός Βατερού

Α.Ε. Καλαμιάς – Αλιάκμων Αιανής

Γαλατινή – Α.Ε.Π. Καραγιαννίων

Μ.  Αλέξανδρος Χαραυγής – Α.Σ. Βελβεντό

Κοζάνη – Αναγέννηση Εράτυρας

Β’ κατηγορία

1ος όμιλος

Ισόπαλο το ντέρμπι μεταξύ της πρωτοπόρου Λευκόβρυσης και των Ακριτών. Κένταυρος Πρωτοχωρίου και Ερμής Πλατανορέμματος μετά τις νίκες που πέτυχαν ισοβαθμούν στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας.
Ανεβαίνει στην βαθμολογία ο Έλατος μετά την έβδομη σερί του νίκη, αυτή τη φορά επί του Λιβαδερού.

Στις επιτυχίες επέστρεψαν τα Πετρανά με  το διπλό μέσα στον Άργιλο.

13η  αγωνιστική  
Α.Ο. Κρόκου – Ελπίδες Α.Ε. Κοζάνης 1-1
Ακρίτες Κοζάνης – Δόξα Λευκόβρυσης 2-2
Α.Ε. Κρανιδίων – Α.Σ. Καρυδίτσας  3-0
Έλατος Ελάτης – Αναγέννηση Λιβαδερού 2-0
Πρόοδος Μεταξά – Κένταυρος Πρωτοχωρίου 0-2
Αναγέννηση Αργίλου – Κεραυνός Πετρανών 0-2
Ερμής Πλατανορέμματος – Μ.Α.Π.Σ. Αγία Παρασκευής 2-1

Βαθμολογία
1 Δόξα Λευκόβρυσης 33
2 Κένταυρος Πρωτοχωρίου 30
3 Ερμής Πλατανορέμματος 30
4 Ακρίτες Κοζάνης 29
5 Έλατος Ελάτης 24
6 Κεραυνός Πετρανών 24
7 Α.Ο. Κρόκου 18
8 Α.Ε. Κρανιδίων 18
9 Μ.Α.Π.Σ. Αγίας Παρασκευής 11
10 Αναγέννηση Αργίλου 10
11 Πρόοδος Μεταξά 9
12 Αναγέννηση Λιβαδερού 8
13 Α.Σ. Καρυδίτσας 7
14 Ελπίδες  Α.Ε. Κοζάνης 5

Επόμενη αγωνιστική – 14η

Ακρίτες Κοζάνης  – Α.Ο. Κρόκου

Ελπίδες Α.Ε. Κοζάνης  – Α.Ε. Κρανιδίων

Δόξα Λευκόβρυσης – Έλατος Ελάτης

Α.Σ. Καρυδίτσας  – Πρόοδος Μεταξά

Αναγέννηση Λιβαδερού – Αναγέννηση Αργίλου

Κένταυρος Πρωτοχωρίου –  Μ.Α.Π.Σ. Αγία Παρασκευής

Κεραυνός Πετρανών  – Ερμής Πλατανορέμματος

2ος όμιλος

Το έλα να δεις γίνεται στην κορυφή του 2ου ομίλου, έξι ομάδες στο χορό της ανόδου!

 Το Τσοτύλι γνώρισε την ήττα, μέσα στην έδρα του από την δυνατή ομάδα της Κρυόβρυσης βάζοντας  μπουρλότο στο πρωτάθλημα. Αν και ηττήθηκε η ομάδα της Δράσις παραμένει στην 1η θέση της βαθμολογίας  αποκτώντας όμως συγκάτοικο τον Ηρακλή Πτολεμαΐδας, που πήρε τη νίκη μέσα στα Κομνηνά.

Τον άτυπο τίτλο του πρωταθλητή Χειμώνα παίρνει η Δράση Τσοτυλίου, στη διαφορά τερμάτων (+15 το Τσοτύλι + 8 ο Ηρακλής Πτολεμαΐδας) αφού το μεταξύ τους αποτέλεσμα με τον ισόβαθμο Ηρακλή ήρθε 1-1.

Στην 3η θέση φιγουράρει η Ακαδημία Βοΐου, μετά το σπουδαίο στην Άρδασσα.

Οι Πύργοι  επανήρθαν  στις νίκες και συνεχίζουν το κυνήγι της ανόδου.

13η  αγωνιστική   

Δράσις Τσοτυλίου – Ηρακλής Κρυόβρυσης 1-2

Δόξα Βερμίου Πύργων – Ελπίδες Ελλησπόντου 4-0

Βέρμιο Καρυοχωρίου – Πολυνίκης Πτολεμαΐδας 3-0

Ατρόμητος Πτολεμαΐδας – Ερμής Ασβεστόπετρας 0-2

Δόξα Μικροκάστρου – Κοζάνη 2004 3-0

Πρόοδος Κομνηνών – Ακαδημία Ηρακλής Πτολεμαΐδας  1-3

Μέγας Αλέξανδρος Άρδασσας – Ακαδημία Ποδοσφαίρου Βοΐου 1-3

Βαθμολογία

1 Δράση Τσοτυλίου 29
2 Ηρακλής Πτολεμαΐδας 29
3 Ακαδημία Βοΐου 26
4 Ηρακλής Κρυόβρυσης 25
5 Δόξα Βερμίου Πύργων 25
6 Ατρόμητος Πτολεμαΐδας 24
7 Βέρμιο Καρυοχωρίου 19
8 Ερμής Ασβεστόπετρας 16
9 Δόξα Μικροκάστρου 15
10 Μ. Αλ. Άρδασσας 14
11 Ελπίδες Ελλησπόντου 14
12 Πρόοδος Κομνηνών 14
13 Κοζάνη 2004 7
14 Πολυνίκης Πτολεμαΐδας -3

Επόμενη αγωνιστική – 14η

Δόξα Βερμίου Πύργων –  Δράσις Τσοτυλίου

Ηρακλής Κρυόβρυσης – Βέρμιο Καρυοχωρίου

Ελπίδες Ελλησπόντου –  Ατρόμητος Πτολεμαΐδας

Πολυνίκης Πτολεμαΐδας – Δόξα Μικροκάστρου

Ερμής Ασβεστόπετρας – Πρόοδος Κομνηνών

Κοζάνη 2004 – Ακαδημία Ποδοσφαίρου Βοΐου

Ακαδημία Ηρακλής Πτολεμαΐδας  – Μέγας Αλέξανδρος Άρδασσας

Από τις Ματιές στα Σπορ

 


 

Σχολιάστε