Δείτε όλη τη δράση του Σαββατοκύριακου 26 και 27 Νοεμβρίου από τα Πρωταθλήματα της ΕΠΣ Κοζάνης

dscn8912

Α’ κατηγορία

Πήρε τους τρεις βαθμούς η πρωτοπόρος ΑΕΠ, κερδίζοντας τον σκληροτράχηλο Μακεδονικό Κοζάνης 2-0 κι άνοιξε την ψαλίδα  στους 8 βαθμούς διαφορά από την δεύτερη ΑΕΚ που γνώρισε δεύτερη συνεχόμενη ήττα, μέσα στην δυνατή έδρα του Βελβεντού που ανεβαίνει συνέχεια.

Η Χαραυγή πέτυχε δύσκολη νίκη επί της Αναγέννησης και ξανά ανέβηκε στην 3η θέση της βαθμολογίας.

Βατερό και Κοζάνη λύγισαν την αντίσταση της ΑΕ Άνω Κώμης 3-2 και του ΠΑΟΚ Κοίλων 4-2, αντίστοιχα. Με τις νίκες τους αυτές Εθνικός Βατερού και Κοζάνη είναι στην 5η θέση της βαθμολογίας.

Μοιράστηκαν γκολ και βαθμούς Αιανή και Μακεδονικός Σιάτιστας, στο μεταξύ τους παιχνίδι που τελείωσε 2-2.

Εύκολα η Γαλατινή πήρε το τρίποντο επί της Καλαμιάς με σκορ 6-1.Ενώ τα Σέρβια χωρίς να ιδρώσουν πρόσθεσαν στο ενεργητικό τους άλλους τρεις βαθμούς , αφού η Εράτυρα δεν κατέβηκε να αγωνισθεί.

12η αγωνιστική  

Αναγέννηση Εράτυρας  – Τιτάν Σερβίων (ματαιώνετε)

Α.Σ. Βελβεντό – Α.Ε. Κοζάνης 3-1

Μ.  Αλέξανδρος Χαραυγής – Αναγέννηση Πτολεμαΐδας 2-1

Εθνικός Βατερού – Α.Ε. Άνω Κώμης 3-2

Αλιάκμων Αιανής – Μακεδονικός Σιάτιστας 2-2

Α.Ε.Π. Καραγιαννίων – Μακεδονικός  Κοζάνης 2-0

Κοζάνη – Π.Α.Ο. Κοίλων 4-2

Γαλατινή – Α.Ε. Καλαμιάς 6-1

Βαθμολογία

1 Α.Ε.Π. Καραγιαννίων 32
2 Α.Ε. Κοζάνης 24
3 Μ. Αλ. Χαραυγής 23
4 Μακεδονικός Κοζάνης 22
5 Εθνικός Βατερού 21
6 Φ.Σ. Κοζάνη 21
7 Μακεδονικός Σιάτιστας 19
8 Α.Σ. Βελβεντό 19
9 Α.Μ.Σ. Γαλατινή 16
10 Τιτάν Σερβίων 16
11 ΠΑΟ Κοίλων 15
12 Αναγέννηση Πτολεμαΐδας 14
13 Αλιάκμων Αιανής 12
14 Αναγέννηση Εράτυρας 5
15 Α.Ε. Άνω Κώμης 5
16 Α.Ε. Καλαμιάς 2

Η Αναγέννηση Εράτυρας έχει -2 βαθμούς

Επόμενη αγωνιστική  – 13η

Τιτάν Σερβίων – Α.Ε.Π. Καραγιαννίων

Π.Α.Ο. Κοίλων – Α.Σ. Βελβεντό

Α.Ε. Κοζάνης – Αλιάκμων Αιανής

Αναγέννηση Πτολεμαΐδας – Αναγέννηση Εράτυρας

Γαλατινή – Μ.  Αλέξανδρος Χαραυγής

Α.Ε. Καλαμιάς – Κοζάνη

Μακεδονικός  Κοζάνης – Εθνικός Βατερού

Α.Ε. Άνω Κώμης – Μακεδονικός Σιάτιστας

Β’ κατηγορία

1ος όμιλος

 Κέρδισε και ξεφεύγει η Δόξα Λευκόβρυσης  από την δεύτερη ομάδα στη βαθμολογία, Ακρίτες που ήρθαν ισόπαλοι στο ντέρμπι της αγωνιστικής με τα Πετρανά.

Πρωτοχώρι και Πλατανόρεμμα πήραν τα διπλά και κρατούν επαφή με την κορυφή.

11η  αγωνιστική 

Α.Ο. Κρόκου – Α.Σ. Καρυδίτσας 2-0

Δόξα Λευκόβρυσης – Αναγέννηση Λιβαδερού 4-0

Ελπίδες Α.Ε. Κοζάνης – Κένταυρος Πρωτοχωρίου 0-5

Ακρίτες Κοζάνης – Κεραυνός Πετρανών 0-0

Α.Ε. Κρανιδίων – Ερμής Πλατανορέμματος 0-2

Έλατος Ελάτης – Μ.Α.Π.Σ. Αγία Παρασκευής 2-1

Αναγέννηση Αργίλου – Πρόοδος Μεταξά 0-1

Βαθμολογία

1 Δόξα Λευκόβρυσης 29
2 Ακρίτες Κοζάνης 25
3 Κένταυρος Πρωτοχωρίου 24
4 Ερμής Πλατανορέμματος 24
5 Κεραυνός Πετρανών 21
6 Έλατος Ελάτης 18
7 Α.Ο. Κρόκου 16
8 Α.Ε. Κρανιδίων 15
9 Αναγέννηση Αργίλου 10
10 Πρόοδος Μεταξά 9
11 Αναγέννηση Λιβαδερού 8
12 Μ.Α.Π.Σ. Αγίας Παρασκευής 8
13 Α.Σ. Καρυδίτσας 4
14 Ελπίδες  Α.Ε. Κοζάνης 4

Επόμενη αγωνιστική – 12η

Δόξα Λευκόβρυσης –   Α.Ο. Κρόκου

Α.Σ. Καρυδίτσας – Ελπίδες Α.Ε. Κοζάνης

Αναγέννηση Λιβαδερού – Ακρίτες Κοζάνης

Κένταυρος Πρωτοχωρίου – Α.Ε. Κρανιδίων

Κεραυνός Πετρανών – Έλατος Ελάτης

Ερμής Πλατανορέμματος – Πρόοδος Μεταξά

Μ.Α.Π.Σ. Αγία Παρασκευής – Αναγέννηση Αργίλου

2ος όμιλος

Τη μοναξιά της κορυφής απολαμβάνει η Δράση Τσοτυλίου αφού εκμεταλλεύτηκε την ισοπαλία του Ατρόμητου στο ντέρμπι με το Βόιο και την ήττα των Πύργων από τον Ηρακλή Πτολεμαΐδας ο οποίος έπιασε την 3η θέση!

11η  αγωνιστική   

Δράσις Τσοτυλίου – Πολυνίκης Πτολεμαΐδας 3-1

Ελπίδες Ελλησπόντου – Ερμής Ασβεστόπετρας 1-0

Ηρακλής Κρυόβρυσης – Κοζάνη 2004 2-1

Δόξα Βερμίου Πύργων – Ακαδημία Ηρακλής Πτολεμαΐδας 0-1

Βέρμιο Καρυοχωρίου – Μέγας Αλέξανδρος Άρδασσας 2-1

Ατρόμητος Πτολεμαΐδας – Ακαδημία Ποδοσφαίρου Βοΐου 1-1

Πρόοδος Κομνηνών – Δόξα Μικροκάστρου 2-0

Βαθμολογία

1 Δράση Τσοτυλίου 26
2 Ατρόμητος Πτολεμαΐδας 24
3 Ηρακλής Πτολεμαΐδας 23
4 Δόξα Βερμίου Πύργων 21
5 Ακαδημία Βοΐου 20
6 Ηρακλής Κρυόβρυσης 19
7 Βέρμιο Καρυοχωρίου 15
8 Μ. Αλ. Άρδασσας 14
9 Ελπίδες Ελλησπόντου 14
10 Πρόοδος Κομνηνών 14
11 Ερμής Ασβεστόπετρας 12
12 Δόξα Μικροκάστρου 9
13 Κοζάνη 2004 6
14 Πολυνίκης Πτολεμαΐδας -3

Επόμενη αγωνιστική – 12η

Ελπίδες Ελλησπόντου – Δράσις Τσοτυλίου

Πολυνίκης Πτολεμαΐδας – Ηρακλής Κρυόβρυσης

Ερμής Ασβεστόπετρας – Δόξα Βερμίου Πύργων

Ακαδημία Ηρακλής Πτολεμαΐδας – Ατρόμητος Πτολεμαΐδας

Μέγας Αλέξανδρος Άρδασσας – Δόξα Μικροκάστρου

Ακαδημία Ποδοσφαίρου Βοΐου – Πρόοδος Κομνηνών

Κοζάνη 2004 – Βέρμιο Καρυοχωρίου

Γ’ κατηγορία

Τέλος πρώτου γύρου στην  Γ’ κατηγορία, με πρωταθλήτρια Χειμώνα την ομάδα του Περδίκκα στην 2η θέση ακολουθεί ο Αίας Μικροβάλτου και στην 3η η Καισαρειά.

7η αγωνιστική

Αίας  Μικροβάλτου – Δαναοί Κοζάνης  2-0

Απόλλων Αυλών – Α.Ε. Καισαρειάς 1-2

Εθνικός Πτολεμαΐδας – ΑΕ Περδίκκα 1-6

Ρεπό:  ΑΣ Προάστιο Προαστίου

Βαθμολογία

1 Α.Ε. Περδίκκα 18
2 Αίας Μικροβάλτου 15
3 Α.Ε. Καισαρειάς Κήπου Σπάρτου 12
4 Δαναοί Κοζάνης 9
5 Απόλλων Αυλών 6
6 Εθνικός Πτολεμαΐδας 1
7 Προάστειο Προαστείου 1

Επόμενη αγωνιστική – 8η  (  η πρώτη  του β’ γύρου)

Απόλλων Αυλών – Δαναοί Κοζάνης

Αίας  Μικροβάλτου – ΑΣ Προάστιο Προαστίου

ΑΕ Καισαρειάς  – Εθνικός Πτολεμαΐδας

Ρεπό: ΑΕ Περδίκκα

Από τις Ματιές στα Σπορ

Κοινοποιήστε
Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Email this to someonePrint this page

Σχολιάστε