Με 170 δρομείς ο 8ος Παραλίμνιος Αγώνας Δρόμου Ρυμνίου 16 χλμ – Δείτε βίντεο και τα αποτελέσματα του αγώνα

kkyjrdi6s5uay45a3y45s6j7

Με την συμμετοχή πλέον των 170 δρομέων και περιπατητών, διεξήχθη με επιτυχία την Κυριακή 4 Σεπτεμβρίου 2016 ο 8ος Παραλίμνιος Αγώνας Δρόμου Ρυμνίου.

Στις 10:00 από την πλατεία του Ρυμνίου, δόθηκε πρώτα η εκκίνηση στον αγώνα δρόμου 1000 μ. των παιδιών (28 συμμετοχές), που χειροκροτήθηκαν θερμά στον τερματισμό, αμέσως μετά η εκκίνηση του δρόμου των 16 χλμ (90 δρομείς στην αφετηρία, μεταξύ αυτών από τη Λαμία, τη Λάρισα, τα Τρίκαλα, τα Γιάννινα, τα Γιαννιτσά και πόλεις της Δ. Μακεδονίας) και ακολούθησε η εκκίνηση του περιπατητικού δρόμου των 5χλμ (περισσότερες από 55 συμμετοχές).

Ο δρόμος των 16χλμ περιελάμβανε την ασφάλτινη -περί τα 6,5 χλμ- διαδρομή προς Ζιδάνι, την κάθοδο κατάντη του φράγματος Ιλαρίωνα, την παραλίμνια χωμάτινη διαδρομή μέσω των Αναβρυκών και του πλατανόδασους Ρυμνίου -πανέμορφη διαδρομή- και τον τερματισμό στην πλατεία του χωριού. Ο περιπατητικός δρόμος περιελάμβανε τη διαδρομή μέχρι το πλατανόδασος Ρυμνίου και την επιστροφή στην πλατεία.

Οι νικητές της γενικής κατάταξης ανδρών και γυναικών των 16χλμ, που τους απονεμήθηκαν τα αντίστοιχα μετάλλια και κύπελλα, ήταν:

Α. ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ
1ος Κουτσουμπίδης Δημήτρης, του ΣΔΟ Εορδαίας, με χρόνο 0:59:37
2ος Παγουνόπουλος Στέλιος, της ΝΑΚΟS TEAM, Άργος Ορεστικό, με χρόνο 1:00:16
3ος Κουτσιακουτζίδης Κώστας, της KASIMIS TEAM (από Κρανίδια), με χρόνο 1:04:26

Β. ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ
1η Νίκου Ευαγγελία, του ΣΔΥ Κοζάνης, με χρόνο 1:18:58
2η Μπρέτσα Μαρία, του ΣΔΥ Κοζάνης, με χρόνο 1:20:15
3η Γρηγοριάδου Μακρίνα, του Ο.Μ. Γιαννιτσών, με χρόνο 1:20:43

Κύπελλα απονεμήθηκαν επίσης στα αγόρια και κορίτσια που βρέθηκαν στην τριάδα των νικητών στα 1000 μ., ενώ σε όλους τους δρομείς απονεμήθηκαν αναμνηστικά μετάλλια.

Από τους συμμετέχοντες δρομείς, χειροκροτήθηκαν ιδιαίτερα ο 81χρονος Θέμελης Γιώργος από τα Τρίκαλα, που κατάφερε να τερματίσει στο δρόμο των 16 χλμ και ο Λαβασσάς Κυριάκος, για το περίσσευμα ψυχής που κατάφερε να τερματίσει στα 16 χλμ και με καλό χρόνο (46ος σε 1:25:10), αφού πρόκειται για ένα άτομο με κινητικά προβλήματα.

Τέλος προς τιμή των συμμετεχόντων αθλητών, των συνοδών και επισκεπτών καθώς και όλων των παρευρισκομένων, δόθηκε μικρή δεξίωση με εδέσματα που ετοίμασαν -κατά βάση- οι γυναίκες του χωριού.

Ο αγώνας διοργανώθηκε από το Σύλλογο Δρομέων Υγείας Κοζάνης («ψυχή» ο Τάκης Σταθόπουλος), σε συνεργασία με τον Μορφωτικό  Αθλητικό  Σύλλογο  Ρυμνίου, τον Οργανισμό Αθλητισμού Πολιτισμού Νεολαίας Δήμου Κοζάνη και την Περιφέρεια Δυτικής Μακεδονίας. Αρκετοί επίσης ήταν οι εθελοντές που συνετέλεσαν στην ομαλή έκβαση της διοργάνωσης, ενώ γιατρός αγώνα ήταν ο Κουλούρης Στάθης.

Τα πλήρη αποτελέσματα του αγώνα των 16 χλμ έχουν ως παρακάτω:

ΘΕΣΗ

ΧΡΟΝΟΣ

ΑΡΙΘΜΟΣ

ΕΠΙΘΕΤΟ

ΟΝΟΜΑ

ΣΥΛΛΟΓΟΣ

1

0:59:37

103

ΚΟΥΤΣΟΥΜΠΙΔΗΣ

ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ

ΣΔΟ ΕΟΡΔΑΙΑΣ

2

1:00:16

73

ΠΑΓΟΥΝΟΠΟΥΛΟΣ

ΣΤΕΛΙΟΣ

ΝΑΚΟΣ ΤΕΑΜ

3

1:04:26

138

ΚΟΥΤΖΙΑΚΟΥΤΖΙΔΗΣ

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

ΚΑΣΙΜΗΣ

4

1:04:45

88

ΚΑΛΟΥΪΑΝ

ΣΕΜΠΑΣΤΙΑΝ

ΙΩΑΝΝΙΝΑ

5

1:05:55

98

ΣΤΟΓΙΑΝΝΗΣ

ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ

ΣΔΟ ΕΟΡΔΑΙΑΣ

6

1:11:03

80

ΡΟΒΥΘΑΚΗΣ

ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ

ΣΔΥ ΚΟΖΑΝΗΣ

7

1:11:14

66

ΔΡΟΥΔΑΚΗΣ

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ

ΓΡΕΒΕΝΑ

8

1:11:23

53

ΔΟΥΡΒΑΣ

ΘΩΜΑΣ

ΣΔΥ ΚΟΖΑΝΗΣ

8

1:11:23

121

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ

ΝΙΚΟΛΑΟΣ

ΣΔΥ ΚΟΖΑΝΗΣ

10

1:12:03

113

ΣΚΟΡΔΑΣ

ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ

ΣΔΥ ΚΟΖΑΝΗΣ

11

1:12:22

102

ΠΑΤΗΘΡΑΣ

ΓΕΩΡΓΙΟΣ

ΛΑΜΙΑ

12

1:12:57

65

ΚΟΤΣΑΓΙΑΝΝΙΔΗΣ

ΒΑΛΑΝΤΗΣ

ΣΔΥ ΚΟΖΑΝΗΣ

13

1:14:46

124

ΤΑΡΑΜΑΝΗΣ

ΣΤΑΥΡΟΣ

ΣΔΥ ΚΟΖΑΝΗΣ

13

1:14:46

125

ΜΑΣΣΑΣ

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

ΣΔΟ ΕΟΡΔΑΙΑΣ

15

1:15:07

55

ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ

ΘΕΟΔΩΡΟΣ

ΣΔΥ ΚΟΖΑΝΗΣ

16

1:16:29

135

ΝΕΣΤΟΡΑΣ

ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ

ΑΣ ΛΑΒΑΝΙΤΣΑΣ

17

1:17:43

126

ΤΖΙΚΑΝΟΥΛΑΣ

ΧΡΗΣΤΟΣ

ΣΔΥ ΚΟΖΑΝΗΣ

18

1:18:12

67

ΤΖΗΜΟΣ

ΝΙΚΟΛΑΟΣ

ΓΡΕΒΕΝΑ

19

1:18:58

120

ΝΙΚΟΥ

ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ

ΣΔΥ ΚΟΖΑΝΗΣ

20

1:18:59

86

ΒΑΒΛΙΑΡΑΣ

ΑΣΤΕΡΙΟΣ

ΣΔΥ ΚΟΖΑΝΗΣ

21

1:19:12

123

ΜΠΟΥΖΜΠΑΣ

ΘΩΜΑΣ

ΣΔΥ ΚΟΖΑΝΗΣ

22

1:19:30

74

ΖΙΑΡΑΣ

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

ΣΔΥ ΚΟΖΑΝΗΣ

23

1:19:44

108

ΧΑΣΙΩΤΗΣ

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

ΣΔΥ ΚΟΖΑΝΗΣ

24

1:19:50

57

ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ

ΧΑΡΙΣΙΟΣ

ΣΔΥ ΚΟΖΑΝΗΣ

25

1:20:06

127

ΧΑΤΖΗΣ

ΘΕΟΔΩΡΟΣ

ΤΙΤΑΝ ΣΕΡΒΙΩΝ

26

1:20:15

116

ΜΠΡΕΤΣΑ

ΜΑΡΙΑ

ΣΔΥ ΚΟΖΑΝΗΣ

27

1:20:21

95

ΚΡΙΤΣΑΝΗΣ

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ

ΣΔΟ ΕΟΡΔΑΙΑΣ

28

1:20:42

64

ΣΑΡΗΜΑΝΩΛΗΣ

ΣΥΜΕΩΝ

ΣΔΥ ΚΟΖΑΝΗΣ

29

1:20:43

136

ΓΡΗΓΟΡΙΑΔΟΥ

ΜΑΚΡΙΝΑ

ΟΜΓ

30

1:21:25

118

ΖΑΡΚΑΔΑΣ

ΣΤΥΛΙΑΝΟΣ

ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΣ

31

1:21:30

115

ΤΣΑΚΙΛΤΖΙΔΗΣ

ΚΥΡΙΑΚΟΣ

ΣΔΥ ΚΟΖΑΝΗΣ

32

1:21:37

77

ΚΑΤΡΑΝΙΔΗΣ

ΓΕΩΡΓΙΟΣ

ΣΔΥ ΚΟΖΑΝΗΣ

33

1:21:56

137

ΚΑΤΣΟΥΛΑΣ

ΑΝΔΡΕΑΣ

ΟΜΓ

34

1:22:19

52

ΝΕΣΤΟΡΟΠΟΥΛΟΣ

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

ΣΔΥ ΚΟΖΑΝΗΣ

34

1:22:19

91

ΒΑΣΔΑΡΗ

ΣΟΥΖΑΝΑ

ΣΔΥ ΚΟΖΑΝΗΣ

36

1:22:29

85

ΑΡΒΑΝΙΤΗΣ

ΝΙΚΟΛΑΟΣ

ΜΑΣ ΡΥΜΝΙΟΥ

36

1:22:29

101

ΚΕΧΑΓΙΑΣ

ΦΩΤΙΟΣ

ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΣ

36

1:22:29

128

ΔΑΝΙΗΛΙΔΗΣ

ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ

ΣΔΥ ΚΟΖΑΝΗΣ

39

1:22:37

110

ΜΥΛΩΝΑΣ

ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ

ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΣ

40

1:22:48

117

ΚΑΝΔΥΛΙΩΤΗΣ

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ

ΣΔΥ ΚΟΖΑΝΗΣ

41

1:23:42

51

ΒΑΜΒΑΣ

ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ

ΣΔΥ ΚΟΖΑΝΗΣ

41

1:23:42

100

ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ

ΙΩΑΝΝΗΣ

ΣΔΟ ΕΟΡΔΑΙΑΣ

41

1:23:42

129

ΦΙΛΗΜΕΓΚΑΣ

ΓΕΩΡΓΙΟΣ

ΟΜΓ

44

1:24:05

75

ΤΣΙΧΟΥΡΙΔΗΣ

ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ

ΣΔΥ ΚΟΖΑΝΗΣ

45

1:24:06

109

ΠΕΤΡΟΠΟΥΛΟΣ

ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ

ΣΔΥ ΚΟΖΑΝΗΣ

46

1:25:10

83

ΛΑΒΑΣΣΑΣ

ΚΥΡΙΑΚΟΣ

ΣΔΥ ΚΟΖΑΝΗΣ

46

1:25:10

87

ΤΖΑΒΑΡΑ

ΝΙΚΟΛΕΤΑ

ΙΩΑΝΝΙΝΑ

48

1:25:44

70

ΘΩΙΔΗΣ

ΓΕΩΡΓΙΟΣ

ΣΔΥ ΚΟΖΑΝΗΣ

49

1:26:33

114

ΜΠΕΚΟΣ

ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ

ΤΡΙΚΑΛΑ

50

1:27:47

61

ΚΥΠΗΡΤΙΔΟΥ

ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ

ΣΔΥ ΚΟΖΑΝΗΣ

51

1:27:49

141

ΦΙΛΗΜΕΓΚΑΣ

ΚΩΣΤΑΣ

ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΣ

52

1:27:50

133

ΜΟΥΣΕΝΑΣ

ΓΡΗΓΟΡΗΣ

ΒΕΡΟΙΑ

53

1:28:05

96

ΚΙΛΗΣ

ΚΥΡΙΑΚΟΣ

ΣΔΟ ΕΟΡΔΑΙΑΣ

54

1:28:21

59

ΤΖΟΥΜΕΡΚΙΩΤΗΣ

ΓΡΗΓΟΡΗΣ

ΣΔΥ ΚΟΖΑΝΗΣ

55

1:28:39

106

ΠΑΛΙΟΥΡΑΣ

ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ

ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΣ

56

1:30:04

107

ΔΑΒΙΔΟΠΟΥΛΟΣ

ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ

ΣΔΥ ΚΟΖΑΝΗΣ

57

1:30:31

76

ΜΟΣΧΟΥΛΗΣ

ΕΥΣΤΡΑΤΙΟΣ

ΣΔΥ ΚΟΖΑΝΗΣ

57

1:30:31

139

ΝΤΟΥΜΟΣ

ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ

ΣΥΛ ΜΑΡΑΘΩΝΟΔΡΟΜΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ

57

1:30:31

140

ΠΑΠΑΣΤΕΡΓΙΟΥ

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

ΣΥΛ ΜΑΡΑΘΩΝΟΔΡΟΜΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ

60

1:31:11

78

ΛΙΟΣΚΗΣ

ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ

ΛΑΜΙΑ

61

1:32:16

56

ΚΑΠΛΑΝΟΓΛΟΥ

ΠΑΝΤΕΛΗΣ

ΣΔΥ ΚΟΖΑΝΗΣ

62

1:32:27

84

ΣΙΑΜΑΓΚΑΣ

ΓΕΩΡΓΙΟΣ

ΠΕΙΡΑΙΑΣ

63

1:32:28

104

ΣΤΑΜΟΣ

ΓΕΩΡΓΙΟΣ

ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΣ

64

1:33:13

142

ΜΙΧΟΣ

ΓΡΗΓΟΡΙΟΣ

ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΣ

65

1:34:41

93

ΡΗΤΑ

ΣΤΕΛΛΑ

ΙΩΑΝΝΙΝΑ

66

1:34:57

69

ΤΣΙΑΡΑΣ

ΣΩΤΗΡΙΟΣ

ΤΡΙΚΑΛΑ

67

1:36:42

68

ΔΡΟΥΔΑΚΗΣ

ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ

ΓΡΕΒΕΝΑ

68

1:36:58

92

ΤΣΑΛΗΣ

ΗΛΙΑΣ

ΙΩΑΝΝΙΝΑ

69

1:37:04

134

ΕΥΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

ΣΔΥ ΚΟΖΑΝΗΣ

70

1:37:07

111

ΕΓΡΕΣ

ΖΑΦΕΙΡΗΣ

ΚΑΛΟΝΕΡΙ

71

1:38:00

79

ΜΑΓΚΟΥ

ΛΑΖΑΡΟΣ

ΣΔΟ ΕΟΡΔΑΙΑΣ

72

1:38:40

58

ΤΖΗΚΑΣ

ΙΩΑΝΝΗΣ

ΣΔΥ ΚΟΖΑΝΗΣ

73

1:38:47

62

ΛΟΥΜΠΟΥΤΣΚΟΣ

ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ

ΣΔΥ ΚΟΖΑΝΗΣ

74

1:39:17

132

ΓΑΥΡΟΣ

ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ

ΣΔΥ ΚΟΖΑΝΗΣ

75

1:39:19

89

ΠΕΤΡΟΥ

ΙΩΑΝΝΑ

ΓΡΕΒΕΝΑ

75

1:39:19

90

ΔΡΟΥΔΑΚΗΣ

ΙΩΑΝΝΗΣ

ΣΔΥ ΚΟΖΑΝΗΣ

77

1:39:36

71

ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΙΔΗΣ

ΘΕΟΧΑΡΗΣ

ΜΑΣ ΡΥΜΝΙΟΥ

78

1:39:37

94

ΚΟΥΙΜΤΖΙΔΗΣ

ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ

ΣΔΥ ΚΟΖΑΝΗΣ

79

1:42:04

81

ΠΑΠΑΤΟΛΙΟΣ

ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ

ΣΔΥ ΚΟΖΑΝΗΣ

79

1:42:04

82

ΚΑΡΥΠΙΔΗΣ

ΜΗΝΑΣ

ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΣ

81

1:43:11

122

ΒΑΪΤΣΗΣ

ΙΩΑΝΝΗΣ

ΤΙΤΑΝ ΣΕΡΒΙΩΝ

82

1:43:24

54

ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ

ΣΑΒΒΑΣ

ΣΔΥ ΚΟΖΑΝΗΣ

83

1:44:46

130

ΚΩΣΤΟΠΟΥΛΟΣ

ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ

ΣΔΥ ΚΟΖΑΝΗΣ

84

1:47:54

112

ΤΟΤΣΚΑΣ

ΜΑΡΚΟΣ

ΣΔΥ ΚΟΖΑΝΗΣ

85

1:50:47

105

ΣΟΦΟΓΛΟΥ

ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ

ΣΔΥ ΚΟΖΑΝΗΣ

86

1:51:00

72

ΘΕΜΕΛΗΣ

ΓΕΩΡΓΙΟΣ

ΤΡΙΚΑΛΑ

87

1:55:20

131

ΒΑΡΓΙΑΜΗΣ

ΟΔΥΣΣΕΑΣ

ΑΥΓΕΡΙΝΟΣ

88

2:00:35

97

ΤΥΠΟΥ

ΙΩΑΝΝΗΣ

ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΣ

89

99

ΑΦΕΝΤΟΥΛΗ

ΓΙΩΤΑ

ΤΡΑΧΙΝΑ

90 

 –

60

ΝΤΑΝΚΑΣ

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ

ΣΔΥ ΚΟΖΑΝΗΣ

– 

 –

63

ΣΠΑΝΙΔΗΣ

ΤΑΣΟΣ

ΣΔΥ ΚΟΖΑΝΗΣ

Δείτε περισσότερα στο mikrovalto.gr (2 ΒΙΝΤΕΟ & από το δρόμο των 1000μ., 180 ΦΩΤΟ)

Κοινοποιήστε
Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+1Email this to someonePrint this page

Σχολιάστε