Ξεκινά το Συνέδριο Φοιτητών Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών

sinedrio_sfimmiΗ 9η διοργάνωση του Σ.Φ.Η.Μ.Μ.Υ. θα λάβει μέρος για πρώτη φορά στα Χανιά 22-24 Απριλίου, στο Πολυτεχνείο Κρήτης και όπως κάθε χρόνο, θα προσφέρει την δυνατότητα σε φοιτητές με δραστήρια και ανήσυχη φύση να διευρύνουν τις γνώσεις τους πέρα από τα συμβατικά πλαίσια, να έρθουν σε επαφή με ιδέες και εργασίες άλλων φοιτητών και εταιριών και να παρακολουθήσουν ομιλίες παγκοσμίως αναγνωρισμένων καθηγητών.

Δύο λόγια για το ΣΦΗΜΜΥ

Αποτελεί το μεγαλύτερο συνέδριο του κλάδου Πανελληνίως. Ειδικότερα, στο τελευταίο συνέδριο στην Πάτρα (Σ.Φ.Η.Μ.Μ.Υ. 8) πήραν μέρος 1600 φοιτητές. Στο συνέδριο καλύπτονται οι τομείς της Ηλεκτρονικής, της  Πληροφορικής, της Ενέργειας, των Τηλεπικοινωνιών και της Ρομποτικής.

Ομιλιτές
Ιωσήφ Σηφάκης (βραβείο TURING  2007) (23/4)
Ομιλία: «The Internet of Things – The Ultimate ICT Revolution» το Σάββατο 23/4.

Μάρκος Παπαγεωργίου(23/4)
Ομιλία:»Freeway traffic control: Past, present and future».

Κώστας Μπερμπερίδης(24/4)
Ομιλία:»Νέες μεθοδολογίες στην επεξεργασία της πληροφορίας» .

Διονύσιος Τσιχριτζής(22/4)
Ομιλία::‘’Το μέλλον δεν είναι αυτό που ήτανε’’.

Κωνσταντίνος Καλαϊτζάκης(23/4)
Ομιλία:»Ομιλία με τίτλο: «Οικονομοτεχνική διαχείριση της διείσδυσης ηλιακής ενέργειας σε ηλεκτρικά δίκτυα με έμφαση στους ηλιακούς σταθμούς παραγωγής»

Μανόλης Κατεβαίνης(24/4)
Ομιλία:»Ευρωπαϊκοί Υπολογιστές τύπου Micro-Server Χαμηλής Ενεργειακής Κατανάλωσης και ο Ρόλος των Ελλήνων Σχεδιαστών σε αυτούς» .

Στυλιανή Σαρρή (22/4)
Ομιλία:» Ο Ρόλος της Παρακολούθησης και του Ελέγχου της Λειτουργίας του Δικτύου στην Ομαλή Μετάβαση από Παθητικά σε Ενεργά ‘Εξυπνα Ηλεκτρικά Δίκτυα Διανομής»

Αντώνης Αργυρός(22/4)
Ομιλία: «Computer vision for robotics: visual perception of human activities in support of Human-Robot Interaction».

ΣΦΗΜΜΥ++
Κατά τη διάρκεια του συνεδρίου θα γίνεται παρουσίαση εταιρειών -Startups και Spinoffs- καθώς και ομάδων που εφαρμόζουν ήδη τις επιχειρηματικές τους ιδέες. Θα υπάρχουν παρουσιάσεις από εταιρίες-φορείς του χώρου δίνοντας τη δυνατότητα στις εταιρείες να διαφημιστούν και σε φοιτητές να έρθουν σε μια πρώτη επαφή με την αγορά εργασίας.
Παράλληλα μια σειρά από Workshops και διαγωνισμούς θα διασκεδάσει τους συνέδρους και θα τους δώσει την ευκαιρία να αναδείξουν και να εμπλουτίσουν τις ικανότητες τους.

ΣΦΗΜΜΥ-ONLINE
Για όσους τους είναι αδύνατο να παρεβρεθούν στο συνέδριο στα Χανιά, το συνέδριο θα μεταδίδεται live στο κανάλι του ΣΦΗΜΜΥ στο youtube, όπου θα μπορεί ο καθένας να συμμετέχει ενεργά μέσω ερωτήσεων με την χρήσου του chat.

Το αναλυτικό πρόγραμμα του συνεδρίου βρίσκεται στο: www.sfhmmy.gr/info

Κόστος Συμμετοχής-Μεταφορά-Διαμονή

Η συμμετοχή στο  Σ.Φ.Η.Μ.Μ.Υ. 9  είναι δωρεάν.Η  εγγραφή γίνεται στην ιστοσελίδα του συνεδρίου www.sfhmmy.gr

Για περισσότερες πληροφορίες:
Website:  www.sfhmmy.gr
Facebook: / sfhmmy
Instagram/Twitter: @sfhmmy

    Παρασκευή 22 Απριλίου  
Ώρα Γ2.1 Γ2.2  
09:30 – 09:45 Εγγραφές  
09:45 – 10:00 Χαιρετισμοί  
10:00 -11:00 Εναρκτήρια Ομιλία : Διονύσιος Τσιχριτζής
Θέμα: «Το μέλλον δεν είναι αυτό που ήτανε»
 
11:00 – 11:45 Papers – ΣΥΣ «Hard Threshold Least Mean Squares Algorithm for Compressive Sampling»
Λάμπρος Φλόκας, Πέτρος Μαραγκός
———-
«A Portable and Accessible ECG Acquisition System»
Rafail-Andrianos Pappas, Maria Chondrou, Angeliki-Ιlektra Karaiskou, Dimitris Koletsis
Paper – ΤΗΛ
«5G Δίκτυα: Μια Αρχιτεκτονική Επισκόπιση»
Λεωνίδας Μπουτσικάρης
Java Workshop : Heinz Kabutz
Θέμα: «Finding and Solving Java Deadlocks»
11:45 – 12:00 ΣΦΗΜΜΥ++: Startups journeypost
12:00 – 12:15 coffee break
12:15 – 13:15 Ομιλία Ενέργειας : Στυλιανή Σαρρή
Θέμα: «Ο Ρόλος της Παρακολούθησης και του Ελέγχου της Λειτουργίας του Δικτύου στην Ομαλή Μετάβαση από Παθητικά σε Ενεργά ‘Εξυπνα Ηλεκτρικά Δίκτυα Διανομής»
13:15 – 13:35 Paper – ΕΝΕ
«A Simple Low Cost Setup for Thrust and Energy Efficiency Calculation for Small Brushless DC Motors»
E.L. Peponakis, A.G. Paspatis, R.D. Oikonomidis, G.Α. Barzegkar-Ntovom, K.E. Bampouras
Paper – ΣΥΣ
«Ανάπτυξη οξειδίου του γραφενίου με την μέθοδο spin coating»
Αργυρόπουλος Δημήτριος- Παναγιώτης
13:35 – 15:00 lunch break
15:00 – 16:30 Παρουσίαση Μηχανικής Όρασης : Αντώνης Αργυρός
Θέμα: «Computer a for robotics: visual perception of human activities in support of Human-Robot Interaction»
 
16:30 -17:00 Παρουσίαση singular logic  
17:00 – 17:30 Παρουσίαση Upstream  
17:30 – 18:00 Παρουσίαση Oracle Academy  
18:00 – 19:00 ΣΦΗΜΜΥ++: Startups  
    Tripsleep Supermarketnow  
    Tailwise TORA  
    Kaloudia Slugg  
         
    Σάββατο 23 Απριλίου  
Ώρα Γ2.1 Γ2.2  
09:30 – 10:00 Εγγραφές  
10:00 – 11:00 Ομιλία Πληροφορικής : Ιωσήφ Σηφάκης
Θέμα: «The Internet of Things – The Ultimate ICT Revolution»
 
11:00 – 11:45 Papers – ΕΝΕ
«Ανάλυση της Αξιοπιστίας σε Ηλεκτρονικούς Μετατροπείς Ισχύος»
Στέφανος Σαριδάκης, Νικόλαος Παπανικολάου, Ευτύχιος Κουτρούλης
———-
«Προσομοίωση και κατασκευή σύγχρονης γεννήτριας μόνιμου μαγνήτη αξονικής ροής για χρήση ως ανεμογεννήτρια»
Γεώργιος Ζαλοκώστας, Δημήτριος Σπυράτος
Paper – ΠΛΗ
«Parallelization Hierarchical Search Block Matching Algorithm in Python»
Radoglou Grammatikis Panagiotis, Manganopoulou Evdoxia, Papadopoulou Despoina
Παρουσίαση Τηλεπικοινωνιών : Μαρία Γκιζελή
Θέμα: «Antenna selection in large-scale MIMO»
11:45 – 12:00 coffee break
12:00 – 13:00 Ομιλία Αυτοματισμού : Μάρκος Παπαγεωργίου
Θέμα: «Freeway traffic control: Past, present and future»
 
13:00 – 13:45 Papers – ΣΥΣ
«Σύστημα Επιτήρησης Οικιακού Χώρου Στηριγμένο σε ΙοΤ Τεχνολογίες»
Παναγιωτάκης Εμμανουήλ, Καμπουράκης Χαρίλαος
———-
«Serpentine Locomotion of Robotic Snakes at Inclined Planes»
Orestis Varesis, Charalambos Diamantopoulos
Papers – ΠΛΗ
«Software Defect Prediction with Metaclassification Algorithms»
Yannis Mentekidis, Themistoklis Papavasileiou, Themistoklis Diamantopoulos, Andreas Symeonidis
———-
«Fuzzy Graph Community Detection in Neo4j»
Georgios Drakopoulos, Andreas Kanavos
 
13:45 – 15:00 lunch break  
15:00 – 16:00 Παρουσίαση Ενέργειας : Κωνσταντίνος Καλαϊτζάκης
Θέμα: «Οικονομοτεχνική διαχείριση της διείσδυσης ηλιακής ενέργειας σε ηλεκτρικά δίκτυα με έμφαση στους ηλιακούς σταθμούς παραγωγής»
 
16:00 – 16:30 Παρουσίαση JR Technologies  
16:30 – 17:30 Παρουσίαση Pandora  
17:30 – 18:30 ΣΦΗΜΜΥ++: Demos  
    A.T.I.A TUCER SaveM Electromaniacs Yolo-Tenders  
     
     
         
    Κυριακή 24 Απριλίου  
Ώρα Γ2.1 Γ2.2  
09:30 – 10:00 Εγγραφές  
10:00 – 11:00 Ομιλία Αρχιτεκτονικής Υπολογιστών : Μανόλης Κατεβαίνης
Θέμα: «Ευρωπαϊκοί Υπολογιστές τύπου Micro-Server Χαμηλής Ενεργειακής Κατανάλωσης και ο Ρόλος των Ελλήνων Σχεδιαστών σε αυτούς»
 
11:00 – 11:45 Papers – ΕΝΕ
«Εffectiveness evaluation of active and passive harmonic filters at the 200.4 kV substation of a mining industry in Greece»
Vasileios K. Karapiperis
———-
ΤΗΛ
«ERP-based sustained attention type classification using Hilbert-Huang Transform: The bottom-up and top-down paradigms»
A. Georgiadis, E. Kasimidou, K. Zafirouli, K. M. Bintsi, Ch. Papadaniil, L. J. Hadjileontiadis
Papers – ΑΡΧ
«HLS code transformation strategies and directives exploration for FPGA accelerated ECG analysis»
Konstantina Koliogeorgi, Vasileios Tsoutsouras, Sotirios Xydis, Dimitrios Soudris
———-
ΠΛΗ (POSTER)
«Λογισμικό υπολογισμού και σχεδίασης διαγραμμάτων ακτινοβολίας στοιχειοκεραιών»
Ελένη Διαμαντίδου, Θεόδωρος Ζυγκιρίδης
 
11:45 – 12:00 coffee break  
12:00 – 13:00 Ομιλία Τηλεπικοινωνιών : Κώστας Μπερμπερίδης
Θέμα: «Νέες μεθοδολογίες στην επεξεργασία της πληροφορίας»
 
13:00 – 13:15 Ομιλία ΕΜηΠΕΕ  
13:15 – 14:15 Συζήτηση Στρογγυλής Τραπέζης
Θέμα:« ??????? »
 
14:15 – 15:30 lunch break  
15:30 – 17:00 Παρουσίαση του preΣΦΗΜΜΥ  
17:00 – 17:30 Βραβεία – Τελετή λήξης  
         

Σχολιάστε