Για πρώτη φορά στην Κοζάνη η 1η Γιορτή Πολυγλωσσίας – Δείτε το πρόγραμμα των τριήμερων εκδηλώσεων

Σε λίγες μέρες θα έχουμε την τιμή και τη χαρά να φιλοξενήσουμε για πρώτη φορά στην πόλη μας την 1η Γιορτή Πολυγλωσσίας. Οι τριήμερες εκδηλώσεις της Γιορτής θα πραγματοποιηθούν στις 12, 13 και 14 Ιουνίου από τον Οργανισμό Αθλητισμού-Πολιτισμού και Νεολαίας του Δήμου Κοζάνης και θα είναι αφιερωμένες στις γλώσσες, στις διαλέκτους και στα γλωσσικά ιδιώματα όχι μόνο του Δήμου μας και των Βαλκανίων γενικότερα, αλλά και της Ευρώπης και της Ασίας, σε σχέση πάντα με όσους κατοικούν σ’ αυτήν εδώ τη γωνιά της γης σε μόνιμη ή προσωρινή βάση. Η συγκεκριμένη Γιορτή αποτελεί συνέχεια και κορύφωση των τριών Καφέ Πολυγλωσσίας όπως και του σεμιναρίου διαπολιτισμικής εκπαίδευσης, τα οποία ξεκίνησαν με πρωτοβουλία του ΟΑΠΝ τον Νοέμβριο του 2014 και διήρκησαν έως και το Μάιο του 2015.

Η 1η Γιορτή Πολυγλωσσίας προσκαλεί ουσιαστικά, τους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς όλων των βαθμίδων, αλλά και όλους τους κατοίκους του Δήμου Κοζάνης , από κοινού τους νέους και τους μεγαλύτερους να ανακαλύψουν την ποικιλία και τον πολυπολιτισμικό πλούτο των γλωσσών, τόσο του Δήμου μας όσο και κοντινότερων ή μακρινότερων χωρών και περιοχών, να συμμετέχουν σε θεατρικές και μουσικές πολυγλωσσικές παραστάσεις και σε πολυγλωσσικά εργαστήρια, να παρακολουθήσουν εκπαιδευτικά σχέδια δράσης, ερευνητικά προγράμματα, στρογγυλές τράπεζες και βιωματικές δραστηριότητες πολιτισμικού και γλωσσικού χαρακτήρα, να πάρουν το λόγο σε παρουσιάσεις γλωσσών, σε φιλικές και αυθόρμητες συζητήσεις.

Ειδικότερα, οι μαθητές των Νηπιαγωγείων, των Δημοτικών και των Γυμνασίων της περιοχής μας, θα έχουν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν και να συμμετέχουν σε δρώμενα, θεατρικές και μουσικές παραστάσεις συνομηλίκων τους, σε μεγάλη ποικιλία παραδοσιακών και πολυγλωσσικών παιχνιδιών. Πρόκειται για τους 3 βιωματικούς άξονες διαπολιτισμικών και πολυγλωσσικών δράσεων, οι οποίοι θα αναπτυχθούν από την την Παρασκευή το πρωί στις 12 Ιουνίου και θα ολοκληρωθούν το Σάββατο το μεσημέρι στις 13 Ιουνίου σε συγκεκριμένους σχολικούς χώρους.

Επιπλέον, οι πολίτες θα παρακολουθήσουν παράλληλες δράσεις, οι οποίες περιλαμβάνουν πολυγλωσσικά παραμύθια, προβολές ταινιών μικρού μήκους από εκπαιδευτικούς της περιοχής μας, φωτογραφικά οδοιπορικά στα Βαλκάνια, δράσεις καλλιγραφίας, εισηγήσεις για τη Διαπολιτισμική Εκπαίδευση, για την τέχνη της σκιτσογραφίας και για τις εξειδικευμένες χρήσεις των ξένων γλωσσών. Όλα αυτά θα υλοποιηθούν από καταξιωμένους επιστήμονες τους οποίους θα έχουμε την τιμή να φιλοξενήσουμε στην πόλη μας όλο το τριήμερο.

Γενικά, οι πολίτες του Δήμου μας, Νεολαίοι και μη, θα’ χουν ακόμα τη δυνατότητα για τρεις ολόκληρες μέρες να παρακολουθήσουν πλήθος μουσικοχορευτικών εκδηλώσεων από τοπικά και σχήματα του εξωτερικού, προερχόμενα από το Μουσικό Σχολείο Σιάτιστας, από το Δημοτικό μας Ωδείο, από τους Πολιτιστικούς μας Συλλόγους, από χώρες όπως η Τουρκία, Αρμενία, Σερβία, Αλβανία, Fyrom, Ουκρανία. Μία μεγάλη ποικιλία ηχοχρωμάτων, ρυθμών και γλωσσών θα αγκαλιάσει το κοινό της Κοζάνης.

Ολοκληρώνοντας, η Γιορτή της Πολυγλωσσίας σε συνδυασμό με το Πρόγραμμα «Γεύσεις Ελλήνων Εκλεκτές» που τοπικά συντονίζεται από την ΑΝΚΟ, θα παρουσιάσουν την Κυριακή στις 14 Ιουνίου, το απόγευμα, μία μεγάλη προβολή των τοπικών μας προϊόντων ΠΟΠ και μη από την περιοχή του Τσιαρτσιαμπά. Στα πλαίσια αυτής της συνεργασίας διοργανώνεται ένα φεστιβάλ γευσιγνωσίας από τις γυναίκες των Πολιτιστικών Συλλόγων Κρόκου, Άνω –Κώμης και Κάτω-Κώμης.

Την εκδήλωση αγκαλιάζουν συνολικά 60 φορείς, ανάμεσα στους οποίους πολιτιστικοί, μορφωτικοί και εκπαιδευτικοί φορείς της πόλης και της περιοχής μας, ξένα Ινστιτούτα, σχολεία, μη κυβερνητικές οργανώσεις, μεμονωμένοι πολίτες και ειδικοί επιστήμονες, πολιτιστικές αντιπροσωπείες και προξενικές αρχές των Βαλκανίων και της ευρύτερης περιοχής. Θα παρουσιαστούν συνολικά 45 διαφορετικές δράσεις.

Καλούμε όλους τους πολίτες του Δήμου μας να παρακολουθήσουν τις εκδηλώσεις, πολλές από τις οποίες θα είναι πρωτόγνωρες.

 

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΚΔΗΛΩΣΕΩΝ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

ΩΡΑ

ΧΩΡΟΣ

ΔΡΑΣΗ

ΦΟΡΕΑΣ

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 12/6

10.00 π.μ

1ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΟΖΑΝΗΣ «Γ.ΚΟΝΤΑΡΗΣ»

ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΜΕ ΘΕΜΑΤΟΛΟΓΙΑ ΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ ΣΤΗΝ ΑΓΓΛΙΚΗ – ΜΟΛΔΑΒΙΚΗ & ΠΟΝΤΙΑΚΗ ΓΛΩΣΣΑ

ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΜΕ ΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ ΣΕ 13 ΓΛΩΣΣΕΣ

1ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΟΖΑΝΗΣ «Γ.ΚΟΝΤΑΡΗΣ»

Υπεύθυνες Εκπαιδευτικοί:

Κατερίνα Παρλάντζα & Μαριάνθη Χρηστίδου

 

10.30 π.μ.

 

ΑΦΗΓΗΣΗ ΠΑΡΑΜΥΘΙΟΥ ΣΕ 8 ΓΛΩΣΣΕΣ

«Το τεράστιο ραπανάκι»

1ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΟΖΑΝΗΣ «Γ.ΚΟΝΤΑΡΗΣ»

Υπεύθυνοι Εκπαιδευτικοί

Κατερίνα Παρλάντζα & Μαριάνθη Χρηστίδου

Με τη συμβολή των γονέων: Βιολέτα Κορομπτσεάνου- Μαυροματίδου (Μολδαβία), Τόνκα Μίτεβα (Βουλγαρία), Εμιλιάνα Ραϊφ- Ασίζι (Αλβανία), Λιουμπώφ Βιμπλόβας (Καζακστάν)

 

10.45 π.μ

 

ΑΦΗΓΗΣΗ ΚΟΖΑΝΙΤΙΚΟΥ ΠΑΡΑΜΥΘΙΟΥ

Ζολί Κυρατσού

 

11.00 π.μ

 

ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΑ ΥΠΑΙΘΡΙΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ

1ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΟΖΑΝΗΣ «Γ.ΚΟΝΤΑΡΗΣ»

13Ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ

2ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΡΟΚΟΥ

ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΑΙΑΝΗΣ

ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΔΡΕΠΑΝΟΥ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

ΩΡΑ

ΧΩΡΟΣ

ΔΡΑΣΗ

ΦΟΡΕΑΣ

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 12/6

16.45

ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΟΖΑΝΗΣ «Χ. ΜΟΥΚΑ» (3ο – 4ο)

PROJECT GRAFFITI

HUNTING TO LEARN”

ΕΙΚΑΣΤΙΚΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙ ΔΗΜΟΥ ΚΟΖΑΝΗΣ – ΕΦΗΒΙΚΟ ΤΜΗΜΑ ΖΩΓΡΑΦΙΚΗΣ / ΣΧΕΔΙΟΥ

Υπεύθυνη Εικαστικός Αλεξία Τσιμήκα

(Συμμετέχουν: Α.Μουτάκης, Π.Βαφειάδης, Γ. Σεβίλογλου, Γ.Κουτσοσίμος, Ν.Γιαννακίδου, Κ.Παυλίδου, Γ. Ούρδας)

 

17.00

 

ΠΑΙΖΟΥΜΕ ΜΕ ΜΟΥΣΙΚΕΣ ΑΠ’ ΟΛΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ

ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΩΔΕΙΟ

ΤΜΗΜΑ ΜΟΥΣΙΚΟΚΙΝΗΤΙΚΗΣ

Υπεύθυνη Μουσικός Αναστασία Τοπάλη

 

17.30

 

ΠΑΡΑΜΥΘΙ – ΠΑΝΤΟΜΙΜΑ

«ΤΟ ΜΑΓΙΚΟ ΚΟΥΒΑΡΙ»

ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ/ΠΟΝΤΙΑΚΗ/ΡΩΣΙΚΗ/ΝΟΗΜΑΤΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ

16ο ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ

Υπεύθυνοι Εκπαιδευτικοί:

Π. Καρπόζηλου, Ε. Τζημοπούλου, Ε. Μαγουλοπούλου (ΝΟΗΜΑΤΙΚΗ)

Ρόζα Μαρία Γκάλο, Ιρίνα Μπούρμπουλα

 

18.00 – 20.30

 

ΚΑΛΛΙΓΡΑΦΙΚΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙ (ΣΤΑ ΑΡΑΒΙΚΑ ΡΩΣΣΙΚΑ ΑΠΟ INTERNATIONAL STUDENTS)

ΤΕΙ ΔΥΤ. ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ

Υπεύθυνοι Εκπαιδευτικοί: Αγάπη Αλτίνη, Σταυρούλα Ταβουλτζίδου

 

18.00

 

ΠΟΛΥΓΛΩΣΣΙΚΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Treasure Hunt Game

1ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΟΖΑΝΗΣ «Γ.ΚΟΝΤΑΡΗΣ»

Υπεύθυνη Εκπαιδευτικός:

Κατερίνα Παρλάντζα

 

18.30

 

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΣΕ 5 ΕΥΡΩΠΑΪΚΕΣ ΓΛΩΣΣΕΣ

8ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ

Υπεύθυνοι Εκπαιδευτικοί: Α. Καρυπίδου & Α. Βόντσα

 

18.30

 

ΠΑΙΖΟΥΜΕ ΣΧΟΛΕΙΟ;

«ΖΩΑ ΥΠΟ ΕΞΑΦΑΝΙΣΗ – ΑΡΚΟΥΔΑ»

ΣΤΗΝ ΑΛΒΑΝΙΚΗ – ΠΟΝΤΙΑΚΗ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΓΛΩΣΣΕΣ

10ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ

Υπεύθυνη Εκπαιδευτικός: Γ. Παπαδοπούλου

         
 

19.00

 

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ

(ΠΟΙΗΣΗ – ΖΩΓΡΑΦΙΚΗ – ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΛΕΞΕΩΝ ΣΤΗΝ ΑΛΒΑΝΙΚΗ)

ΑΡΣΙΣ ΚΟΖΑΝΗΣ

Υπεύθυνοι Εκπαιδευτικοί: Ε. Φασούλα, Κ. Παπαστεργίου, Β.Τζήκας)

 

19.00

 

ΠΑΙΧΝΙΔΙ – ΠΟΛΥΓΛΩΣΣΙΚΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΣΕ 10 ΓΛΩΣΣΕΣ

1ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΕΡΒΙΩΝ

Υπεύθυνη Εκπαιδευτικός: Δ. Φίλιου

 

19.00

 

ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΣΤΗΝ ΑΓΓΛΙΚΗ ΜΕ ΘΕΜΑ ΤΟ BULLYING «IN THE JUNCLE

ΚΕΝΤΡΟ ΞΕΝΩΝ ΓΛΩΣΣΩΝ ΣΑΣΑ ΜΠΑΜΠΑΛΗ

 

19.30

 

ΠΑΙΔΙΚΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ & ΝΑΝΟΥΡΙΣΜΑΤΑ

5ο &13ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ

Υπεύθυνοι Εκπαιδευτικοί: Ε. Γκαντρή και Β. Μούρτζιου

 

20.00

ΚΟΒΕΝΤΑΡΕΙΟ

ΒΙΝΤΕΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ «TEACHERS FOR EUROPE

1ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΕΡΒΙΩΝ

Υπεύθυνη Εκπαιδευτικός: Δ. Φίλιου

 

20.15

 

ΒΙΝΤΕΟΠΑΡΟΥΣΙΑΗ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ «ΜΙΑ ΛΕΞΗ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ»

ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΟΝΤΟΚΩΜΗΣ

Υπεύθυνη Εκπαιδευτικός: Ν. Κωλέση

 

20.30

 

ΕΚΘΕΣΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ «ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΟ ΟΔΟΙΠΟΡΙΚΟ ΣΤΑ ΒΑΛΚΑΝΙΑ»

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΔΑΖΑΝΗ

 

21.00

 

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙ ΣΚΙΤΣΟΓΡΑΦΙΑΣ «ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΣΚΙΤΣΟΓΡΑΦΟΣ»

Υπεύθυνη ΤΕΤΗ ΣΩΛΟΥ, Σχεδιάστρια, Συγγραφέας και Εικονογράφος Παιδικών βιβλίων

 

21.30

ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΟΖΑΝΗΣ «Χ. ΜΟΥΚΑ» (3ο – 4ο)

ΣΥΝΟΛΟ ΚΡΟΥΣΤΩΝ ΕΝΗΛΙΚΩΝ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΩΔΕΙΟΥ ΚΟΖΑΝΗΣ

Υπεύθυνος Μουσικός: Σ. ΚΟΥΚΟΥΜΠΕΣΗΣ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

ΩΡΑ

ΧΩΡΟΣ

ΔΡΑΣΗ

ΦΟΡΕΑΣ

ΣΑΒΑΒΑΤΟ 13/6

10.30 π.μ

ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΟΖΑΝΗΣ «Χ. ΜΟΥΚΑ» (3ο – 4ο)

ΜΟΥΣΙΚΟΧΟΡΕΥΤΙΚΟ ΔΡΩΜΕΝΟ ΚΑΛΗΜΕΡΕΣ ΣΕ 21 ΓΛΩΣΣΕΣ & ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΣΕ 8 ΓΛΩΣΣΕΣ

ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΑ: 20ο ΚΟΖΑΝΗΣ & ΑΛΩΝΑΚΙΩΝ

Υπεύθυνες Εκπαιδευτικοί: Β.Κουστούδη,

Ου. Γυφτάκη και Σ. Παπαγόρα

 

11.00 π.μ

 

ΑΝΤΙΡΑΤΣΙΣΤΙΚΗ ΕΚΘΕΣΗ & ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΔΡΑΣΗ «Η ΤΕΧΝΗ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ» ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΙΔΙΚΑ ΤΜΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΕΙΚΑΣΤΙΚΟΥ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟΥ ΔΗΜΟΥ ΚΟΖΑΝΗΣ

ΕΙΚΑΣΤΙΚΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙ ΔΗΜΟΥ ΚΟΖΑΝΗΣ

Υπεύθυνοι Εκπαιδευτικοί: Ε. Ζέρβα &

Α. Μωϋσιάδου

 

11.30 π.μ

 

«ΤΟ ΜΑΝΤΗΛΙ» ΟΜΑΔΙΚΟ ΕΠΙΤΡΑΠΕΖΙΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

16ο ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΚΟΖΑΝΗΣ

Υπεύθυνη Εκπαιδευτικός Δ. Θωμαϊδου

 

11.30 π.μ

 

ΓΛΩΣΣΙΚΑ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ – ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ

ΚΕΝΤΡΟ ΞΕΝΩΝ ΓΛΩΣΣΩΝ

AVENTURA

 

11.30 π.μ.

 

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙ ΣΤΗ ΝΟΗΜΑΤΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ

Υπεύθυνοι Εκπαιδευτικοί:

Ε. Μαγουλοπούλου – Ε. Παναγιώτου

 

12.00 μ.

 

ΠΟΛΥΓΛΩΣΣΙΚΕΣ ΑΦΗΓΗΣΕΙΣ

ACTION ART

 

12.30

 

ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ

«ΟΛΟΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΙ ΟΛΟΙ ΙΣΟΙ»

4ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ

Υπεύθυνοι Εκπαιδευτικοί: Κ.Καρπούζα, Α.Παπαστεργίου

 

13.00

ΚΟΒΕΝΤΑΡΕΙΟ

languages for specific purposes”

Χάρης Ι. Νικολαϊδης Καθηγητής Αγγλικών

ESPLSP

         
         
 

18.00

ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΟΖΑΝΗΣ «Χ. ΜΟΥΚΑ» (3ο – 4ο)

ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΟ ΜΟΥΣΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

ΦΙΛΑΡΜΟΝΙΚΗ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΚΟΖΑΝΗΣ «ΠΑΝΔΩΡΑ»

 

18.30

 

ΧΟΡΩΔΙΑΚΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ ΚΑΙ ΠΟΝΤΙΑΚΗ ΔΙΑΛΕΚΤΟ

ΙΣΤΟΡΙΚΟΣ ΛΑΟΓΡΑΦΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΛΕΥΚΟΒΡΥΣΗΣ «ΔΙΓΕΝΗΣ ΑΚΡΙΤΑΣ»

 

19.00

 

ΠΑΙΔΙΚΗ ΧΟΡΩΔΙΑ

ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΖΕΠ

Υπεύθυνη Μουσικός: Β.Τσιβίκη

 

19.30

 

ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΣΤΗ ΦΑΡΑΣΙΩΤΙΚΗ ΔΙΑΛΕΚΤΟ

ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΠΕΤΡΑΝΩΝ

 

20.00

 

ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΣΤΗΝ ΚΑΡΑΜΑΝΛΙΔΙΚΗ & ΠΡΟΥΣΑΛΙΩΤΙΚΗ ΔΙΑΛΕΚΤΟ

ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ Ν. ΝΙΚΟΠΟΛΗΣ

«ΑΗ – ΓΙΑΝΝΗΣ»

 

20.30

 

ΜΟΥΣΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

ΦΙΛΟΙ ΤΗΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗΣ

 

21.00

 

“Dragos Musiki Dernegi”

ΤΟΥΡΚΙΚΗ ΧΟΡΩΔΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ

     

ΜΠΟΥΦΕΣ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΩΝ ΓΕΥΣΕΩΝ

Πολιτιστικοί Σύλλογοι

ΖΕΠ

Νέας Νικόπολης

Πετρανών

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

ΩΡΑ

ΧΩΡΟΣ

ΔΡΑΣΗ

ΦΟΡΕΑΣ

ΚΥΡΙΑΚΗ 14/6

11.00 π.μ

ΚΟΒΕΝΤΑΡΕΙΟ

ΣΤΡΟΓΓΥΛΗ ΤΡΑΠΕΖΑ:

«Διαπολιτισμική εκπαίδευση και κοινωνία των πολιτών: Μία ουτοπία ή μία διαδικασία;»

ΕΙΣΗΓΗΤΕΣ:

Ζωή Μήλιου, Γιάννης Παπαδέλης και Ευγενία Νιάκα

Σύμβουλοι Δημοτικής Εκπαίδευσης

 

12.30 μ.

 

ΔΙΑΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΟ ΠΟΛΥΓΛΩΣΣΙΚΟ ΔΡΩΜΕΝΟ

Συμμετέχουν οι ομάδες:

ΓΛΩΣΣΙΚΗ ΠΑΝΔΑΙΣΙΑ & ΔιΕΠΑΦΗ

 

17.00

ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΟΖΑΝΗΣ «Χ. ΜΟΥΚΑ» (3ο – 4ο)

ΜΟΥΣΙΚΟ ΣΧΗΜΑ “IZVOR BITOLA”

ΓΡΑΦΕΙΟ ΠΡΟΞΕΝΙΚΩΝ, ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΚΑΙ ΕΜΠΟΡΙΚΩΝ ΥΠΟΘΕΣΕΩΝ ΤΗΣ ΠΡΩΗΝ ΓΙΟΥΓΚΟΣΛΑΒΙΚΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ ΤΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ

 

17.30

 

ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΚΑΙ ΣΚΟΠΟΙ ΤΩΝ ΒΑΛΚΑΝΙΩΝ

ΜΟΥΣΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΣΙΑΤΙΣΤΑΣ – ΣΥΝΟΛΟ ΒΑΛΚΑΝΙΚΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ

Υπεύθυνος Εκπαιδευτικός Π. Μέτσιος

 

18.00

 

ΜΟΥΣΙΚΟ ΣΕΡΒΙΚΟ ΣΧΗΜΑ

ΕΚΘΕΣΗ POSTER – ΑΦΙΣΩΝ ΕΘΝΙΚΟΥ ΘΕΑΤΡΟΥ ΒΕΛΙΓΡΑΔΙΟΥ

ΓΕΝΙΚΟ ΠΡΟΞΕΝΕΙΟ ΤΗΣ ΣΕΡΒΙΑΣ

 

18.30

 

ΜΟΥΣΙΚΟΧΟΡΕΥΤΙΚΗ ΑΡΜΕΝΙΚΗ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ

ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ «ΧΑΜΑΣΚΑΪΝ»

 

19.00

 

ΟΥΚΡΑΝΙΚΗ ΧΟΡΩΔΙΑ

ΟΥΚΡΑΝΙΚΟ ΠΡΟΞΕΝΕΙΟ &

ΟΥΚΡΑΝΙΚΗ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ ΒΟΡΕΙΟΥ ΕΛΛΑΔΟΣ

 

19.30

 

ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΣΤΗΝ ΑΛΒΑΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ

Griselda

 

19.45

 

ΜΟΥΣΙΚΟ ΤΡΙΟ ΜΕ ΒΙΟΛΙ, ΠΙΑΝΟ ΚΑΙ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΣΤΗΝ ΡΩΣΙΚΗ, ΓΕΩΡΓΙΑΝΗ, ΑΖΕΡΙΚΗ ΚΑΙ ΑΡΜΕΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ

Υπεύθυνοι Μουσικοί: Λ. Αχιμπάλοβα, Α. Ντουσιοπούλου και Ι. Τσιλιγκαρίδου

 

20.15

 

ΠΟΝΤΙΑΚΗ ΜΟΥΣΙΚΗ

ΣΥΝΟΛΟ ΠΟΝΤΙΑΚΗΣ ΛΥΡΑΣ

Υπεύθυνος Μουσικός Ν. Κοτταρίδης

Συμμετέχουν μαθητές πολιτιστικών συλλόγων Αγίου Δημητρίου – Ρυακίου, Δρεπάνου και Κλείτου

 

20.30

 

ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΩΝ ΓΕΥΣΕΩΝ ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ

«ΓΕΥΣΕΙΣ ΕΛΛΗΝΩΝ ΕΚΛΕΚΤΕΣ»

Ενταγμένο στο διατοπικό σχέδιο του

Άξονα 4 Leader

Παραδοσιακά Επιτραπέζια Τραγούδια

ΑΝ.ΚΟ (Αναπτυξιακή Κοζάνης)

Συμμετέχουν οι Πολιτιστικοί Σύλλογοι Κρόκου, Άνω και Κάτω Κώμης

Σχολιάστε