ΕΠΣ Κοζάνης: Αποτελέσματα και βαθμολογίες Σαββατοκύριακου 18 και 19 Απριλίου

Α’ κατηγορία
Ξεκαθάρισε το τοπίο στην ουρά
Νίκες σωτηρίας για Ακρινή και Αιανή
Στο «περίμενε»  Μακεδονικός και ΑΕΚ
 
Ο ένας βαθμός που πήρε ο Μακεδονικός με αντίπαλο τον Εορδαϊκό δεν τον φτάνει,  τον φέρνει στην 13η θέση και πρέπει να περιμένει  Εορδαϊκό να ανέβει και Κοζάνη, να μην υποβιβαστεί, για να μείνει στην κατηγορία.

 

Η ΑΕΚ από την άλλη, μετά την ήττα μέσα στην Ακρινή, είναι κι αυτή θεωρητικά σε δύσκολη θέση (12η)   
Η τελευταία αγωνιστική δεν μπορεί να αλλάξει και πολλά πράγματα ποιος από την ΑΕΚ και το Μακεδονικό θα είναι στη 12η και 13η θέση
 
29η  Αγωνιστική
Α.Ε. Ελίμειας – Ακαδημία Ποδοσφαίρου Βοΐου 0-2
Μακεδονικός  Κοζάνης  – Εορδαϊκός 1-1
Μακεδονικός Σιάτιστας  – Α.Σ. Βελβεντό 1-1
Μακεδονικός Φούφα  – Αστραπή Κλείτου 1-1
Α.Ε.Π. Καραγιαννίων  – Αναγέννηση Εράτυρας  2-4
Α.Ε. Περδίκκα  – Αλιάκμων Αιανής  1-6
Αναγέννηση Πτολεμαΐδας  – Α.Μ.Σ. Γαλατινή 1-0
Απόλλων Ακρινής  – Α.Ε. Κοζάνης 2-1
 
Θέση
Ομάδα
Π
Ν
Ι
Η
Γκολ
Διαφορά
Βαθμοί
1
ΕΟΡΔΑΪΚΟΣ 2007 ΠΤΟΛ/ΔΑΣ
29
24
4
1
76 – 11
65
76
2
ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ ΦΟΥΦΑ
29
20
2
7
65 – 28
37
62
3
Α.Ε.Π. ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΙΩΝ
29
17
4
8
63 – 39
24
55
4
ΑΣΤΡΑΠΗ ΚΛΕΙΤΟΥ
29
15
7
7
52 – 31
21
52
5
ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ ΣΙΑΤΙΣΤΑΣ
29
14
8
7
50 – 29
21
50
6
ΑΚΑΔ. ΠΟΔ. ΒΟΪΟΥ
29
13
6
10
48 – 32
16
45
7
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΕΡΑΤΥΡΑΣ
29
13
6
10
61 – 59
2
45
8
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΠΤΟΛ/ΔΑΣ
29
13
4
12
51 – 52
-1
43
9
ΑΠΟΛΛΩΝ 2010 ΑΚΡΙΝΗΣ
29
13
2
14
40 – 39
1
41
10
Α.Σ. ΒΕΛΒΕΝΤΟ
29
11
7
11
66 – 47
19
40
11
ΑΛΙΑΚΜΩΝ ΑΙΑΝΗΣ
29
11
4
14
52 – 42
10
37
12
ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ ΚΟΖΑΝΗΣ
29
8
9
12
29 – 40
-11
33
13
Α.Ε. ΚΟΖΑΝΗΣ
29
10
3
16
43 – 61
-18
33
14
Α.Ε. ΕΛΙΜΕΙΑΣ
29
6
2
21
38 – 80
-42
20
15
Α.Μ.Σ. ΓΑΛΑΤΙΝΗ
29
5
3
21
33 – 76
-43
18
16
Α.Ε. ΠΕΡΔΙΚΚΑ
29
3
1
25
22 – 123
-101
8
 
Τελευταία αγωνιστική (30η)
Μακεδονικός  Κοζάνης  – Α.Ε. Ελίμειας
Ακαδημία Ποδοσφαίρου Βοΐου  – Μακεδονικός Σιάτιστας
Εορδαϊκός  – Μακεδονικός Φούφα
Α.Σ. Βελβεντό  – Α.Ε.Π. Καραγιαννίων
Αστραπή Κλείτου  – Α.Ε. Περδίκκα
Αναγέννηση Εράτυρας  – Αναγέννηση Πτολεμαΐδας
Αλιάκμων Αιανής  – Απόλλων Ακρινής
Α.Μ.Σ. Γαλατινή  – Α.Ε. Κοζάνης
 
Β’ κατηγορία
 
Νίκη τίτλου το Βατερό
Αφιλόξενες έδρες
Έξι νίκες γηπεδούχων και μία ισοπαλία
 
1ος όμιλος
22η  αγωνιστική
Κοζάνη 2004 – Ερμής Πλατανορέμματος  4-0
Κένταυρος Πρωτοχωρίου – Α.Ε. Άνω Κώμης 1-1
ΜΑΠΣ Αγίας Παρασκευής  – Έλατος Ελάτης 1-0
Εθνικός Βατερού – Τιτάν Σερβίων 2-1
ΑΟ Τρανοβάλτου  – Δόξα Ροδιανής 3-1
Ιωνικός Βαθυλάκκου – Αναγέννηση Λιβαδερού 1-0
ΑΕ Κρανιδίων – Μ. Αλ. Λευκοπηγής 1-0
 
Θέση
Ομάδα
Π
Ν
Ι
Η
Γκολ
Διαφορά
Βαθμοί
1
Φ.Σ. ΕΘΝΙΚΟΣ ΒΑΤΕΡΟΥ
22
18
3
1
57 – 13
44
57
2
ΤΙΤΑΝ ΣΕΡΒΙΩΝ
22
14
6
2
58 – 16
42
48
3
Α.Ε. ΑΝΩ ΚΩΜΗΣ
22
11
5
6
37 – 22
15
38
4
Μ.Α.Π.Σ. ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
22
9
6
7
29 – 30
-1
33
5
ΕΛΑΤΟΣ ΕΛΑΤΗΣ
22
8
8
6
34 – 35
-1
32
6
ΙΩΝΙΚΟΣ ΒΑΘΥΛΑΚΚΟΥ
22
9
5
8
23 – 24
-1
32
7
ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ ΠΡΩΤΟΧΩΡΙΟΥ
22
8
6
8
25 – 26
-1
30
8
ΚΟΖΑΝΗ 2004
22
8
5
9
27 – 31
-4
29
9
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΛΙΒΑΔΕΡΟΥ
22
8
3
11
37 – 42
-5
27
10
Α.Ο. ΤΡΑΝΟΒΑΛΤΟΥ
22
4
11
7
33 – 41
-8
23
11
ΕΡΜΗΣ ΠΛΑΤΑΝΟΡΡΕΥΜΑΤΟΣ
22
6
5
11
29 – 38
-9
23
12
Α.Ε. ΚΡΑΝΙΔΙΩΝ
22
5
7
10
21 – 34
-13
22
13
Μ. ΑΛΕΞ. ΛΕΥΚΟΠΗΓΗΣ
22
5
6
11
26 – 44
-18
21
14
ΔΟΞΑ ΡΟΔΙΑΝΗΣ
22
2
2
18
12 – 52
-40
8
 
Επόμενη αγωνιστική (23η)
Α.Ε. Άνω Κώμης – Ερμής Πλατανορέμματος
Έλατος Ελάτης – Κένταυρος Πρωτοχωρίου
Τιτάν Σερβίων – Κοζάνη 2004
Δόξα Ροδιανής –  ΜΑΠΣ Αγίας Παρασκευής
Αναγέννηση Λιβαδερού –  Εθνικός Βατερού
ΑΕ Κρανιδίων –  ΑΟ Τρανοβάλτου
Μ. Αλ. Λευκοπηγής  –  Ιωνικός Βαθυλάκκου
 
2ος όμιλος
 
22η  αγωνιστική
ΕΑΣ Ανθότοπος – Βέρμιο Καρυοχωρίου 3-2
Μέγας Αλέξανδρος Άρδασσας  –  ΑΣ Ποντοκώμης 3-1
Πολυνίκης  – Ατρόμητος Πτολεμαΐδας 2-4
Δόξα Μικροκάστρου – Άρης Μαυροπηγής 2-2
Ηρακλής Κρυόβρυσης  – Μ. Αλ. Χαραυγής 1-1
ΠΑΟΚ Κοίλων –  Ερμής Ασβεστόπετρας 2-1
Κεραυνός Πετρανών – ΑκρίτεςΚοζάνης 2-2  
 
Θέση
Ομάδα
Π
Ν
Ι
Η
Γκολ
Διαφορά
Βαθμοί
1
ΠΑΟ ΚΟΙΛΩΝ ΚΟΖΑΝΗΣ
22
19
2
1
68 – 18
50
59
2
Μ. ΑΛΕΞ. ΑΡΔΑΣΣΑΣ
21
16
4
1
48 – 20
28
52
3
Ε.Α.Σ. ΑΝΘΟΤΟΠΟΣ
22
12
4
6
49 – 36
13
40
4
ΕΡΜΗΣ ΑΣΒΕΣΤΟΠΕΤΡΑΣ
22
9
6
7
43 – 32
11
33
5
ΔΟΞΑ ΜΙΚΡΟΚΑΣΤΡΟΥ
22
8
9
5
34 – 32
2
33
6
Μ. ΑΛΕΞ. ΧΑΡΑΥΓΗΣ
22
9
4
9
42 – 32
10
29
7
ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΡΥΟΒΡΥΣΗΣ
22
7
7
8
37 – 39
-2
28
8
ΠΟΛΥΝΙΚΗΣ ΠΤΟΛ/ΔΑΣ
22
8
3
11
30 – 40
-10
27
9
ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΠΤΟΛ/ΔΑΣ
22
8
3
11
37 – 49
-12
27
10
Α.Σ. ΠΟΝΤΟΚΩΜΗΣ
22
7
2
13
31 – 44
-13
23
11
ΒΕΡΜΙΟΝ ΚΑΡΥΟΧΩΡΙΟΥ
22
6
5
11
33 – 47
-14
23
12
ΑΚΡΙΤΕΣ ΚΟΖΑΝΗΣ
22
5
4
13
30 – 44
-14
19
13
ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΠΕΤΡΑΝΩΝ
21
6
4
11
36 – 49
-13
17
14
ΑΡΗΣ ΜΑΥΡΟΠΗΓΗΣ
22
3
3
16
24 – 60
-36
12
 
 
Επόμενη αγωνιστική (23η)
ΑΣ Ποντοκώμης   – Μ. Αλ. Χαραυγής-
Ερμής Ασβεστόπετρας – Μέγας Αλέξανδρος Άρδασσας   
Ατρόμητος Πτολεμαΐδας –  Ηρακλής Κρυόβρυσης  
Ακρίτες Κοζάνης  – ΠΑΟΚ Κοίλων  
Άρης Μαυροπηγής – Πολυνίκης
ΕΑΣ Ανθότοπος – Κεραυνός Πετρανών
Βέρμιο Καρυοχωρίου – Δόξα Μικροκάστρου  
 
Γ’ κατηγορία
 
Στα μπαράζ η Λευκόβρυση περιμένει Τσοτύλι ή Ηρακλή Πτολεμαΐδας  
 
1ος όμιλος
17η αγωνιστική
Αίας Μικροβάλτου  –  Δόξα Λευκόβρυσης 1-3
Δαναοί Κοζάνης  – Πρόοδος Μεταξά  0-2
Αναγέννηση Αργίλου – Ελπίδες Α.Ε. Κοζάνης 0-3
Α.Ε. Καισαρειάς- Σπάρτου  – Απόλλων Αυλών 3-2
Ρεπό: Α.Ο. Κρόκου   
 
Θέση
Ομάδα
Π
Ν
Ι
Η
Γκολ
Διαφορά
Βαθμοί
1
ΕΛΠΙΔΕΣ Α.Ε. ΚΟΖΑΝΗΣ
15
12
3
0
40 – 10
30
39
2
ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΟΒΡΥΣΗΣ
15
10
2
3
48 – 22
26
32
3
ΔΑΝΑΟΙ 2000 ΚΟΖΑΝΗΣ
15
7
4
4
22 – 14
8
25
4
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΑΡΓΙΛΟΥ
15
7
2
6
25 – 24
1
23
5
ΠΡΟΟΔΟΣ ΜΕΤΑΞΑ
16
6
3
7
30 – 31
-1
21
6
Α.Ο. ΚΡΟΚΟΥ
15
6
2
7
35 – 30
5
20
7
ΑΙΑΣ ΜΙΚΡΟΒΑΛΤΟΥ
15
6
1
8
30 – 26
4
17
8
Α.Ε. ΚΑΙΣΑΡΕΙΑΣ-ΚΗΠΟΥ-ΣΠΑΡΤΟΥ
15
2
4
9
21 – 45
-24
10
9
ΑΠΟΛΛΩΝ ΑΥΛΩΝ
15
1
1
13
13 – 62
-49
4
Σ.Σ. :
α) Ο ΑΙΑΣ ΜΙΚΡΟΒΑΛΤΟΥ έχει -2 βαθμούς (περυσινή αρνητική βαθμολογία)
β) Έκαναν το ρεπό : ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΑΡΓΙΛΟΥ , ΑΠΟΛΛΩΝ ΑΥΛΩΝ , ΔΑΝΑΟΙ 2000 ΚΟΖΑΝΗΣ , Α.Ε. ΚΑΙΣΑΡΕΙΑΣ-ΚΗΠΟΥ-ΣΠΑΡΤΟΥ , ΑΙΑΣ ΜΙΚΡΟΒΑΛΤΟΥ , ΕΛΠΙΔΕΣ Α.Ε ΚΟΖΑΝΗΣ και ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΟΒΡΥΣΗΣ .
Τελευταία αγωνιστική (18η)          
Α.Ο. Κρόκου – Αναγέννηση Αργίλου   
Απόλλων Αυλών – Αίας Μικροβάλτου        
Δόξα Λευκόβρυσης –  Ελπίδες Α.Ε. Κοζάνης    
Α.Ε. Καισαρειάς- Σπάρτου – Δαναοί Κοζάνης          
Ρεπό: Πρόοδος Μεταξά           
 
2ος όμιλος
17η αγωνιστική
Άρης Καλονερίου  –  Ελπίδες  Ελλησπόντου  0-4
Α.Σ. Καρυδίτσας  –  Ατρόμητος Δροσερού  5-3
Δόξα Βερμίου Πύργων –  Ηρακλής Πτολεμαΐδας  0-1
ΑΕ Καλαμιάς – ΑΕ Ποντίων Κοζάνης 3-0 α.α
Ρεπό:  Δράση Τσοτυλίου  
 
 
Θέση
Ομάδα
Π
Ν
Ι
Η
Γκολ
Διαφορά
Βαθμοί
1
Α.Ε.Κ. ΚΑΛΑΜΙΑΣ
15
13
0
2
64 – 26
38
39
2
ΑΚΑΔ. ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΤΟΛ/ΔΑΣ
16
11
2
3
56 – 13
43
35
3
ΔΡΑΣΙΣ ΤΣΟΤΥΛΙΟΥ
15
11
0
4
46 – 13
33
33
4
ΔΟΞΑ ΒΕΡΜΙΟΥ ΠΥΡΓΩΝ
15
7
2
6
26 – 25
1
23
5
Α.Σ. ΚΑΡΥΔΙΤΣΑΣ
15
7
1
7
38 – 32
6
22
6
ΕΛΠΙΔΕΣ ΕΛΛΗΣΠΟΝΤΟΥ
15
7
3
5
36 – 30
6
21
7
ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΔΡΟΣΕΡΟΥ
15
4
2
9
18 – 35
-17
14
8
ΑΡΗΣ ΚΑΛΟΝΕΡΙΟΥ
15
3
0
12
32 – 61
-29
9
9
Α.Ε. ΠΟΝΤΙΩΝ ΚΟΖΑΝΗΣ
15
0
0
15
5 – 86
-81
-6
Σ.Σ. :
α)Οι ΕΛΠΙΔΕΣ ΕΛΛΗΣΠΟΝΤΟΥ έχουν -3 βαθμούς (αρνητική βαθμολογία)
β) Η Α.Ε. ΠΟΝΤΙΩΝ ΚΟΖΑΝΗΣ έχουν -6 βαθμούς  και αποκλείστηκε απο το πρωτάθλημα .
γ) Έκαναν το ρεπό : ΑΡΗΣ ΚΑΛΟΝΕΡΙΟΥ , ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΔΡΟΣΕΡΟΥ , ΔΟΞΑ ΒΕΡΜΙΟΥ ΠΥΡΓΩΝ , Α.Σ. ΚΑΡΥΣΙΤΣΑΣ , Α.Ε.Κ. ΚΑΛΑΜΙΑΣ   , ΕΛΠΙΔΕΣ ΕΛΛΗΣΠΟΝΤΟΥ και Α.Ε. ΠΟΝΤΙΩΝ ΚΟΖΑΝΗΣ .
Τελευταία αγωνιστική (18η)
Δράση Τσοτυλίου –  Άρης Καλονερίου           
Ατρόμητος Δροσερού –  Α.Ε. Καλαμιάς  
Α.Ε. Ποντίων Κοζάνης  – Ελπίδες  Ελλησπόντου  
Α.Σ. Καρυδίτσας  – Δόξα Βερμίου Πύργων 

Ρεπό:  Ηρακλής Πτολεμαΐδας 

Ρεπορτάζ: Ματιές στα Σπορ

Σχολιάστε