Γ’ Εθνική Μπάσκετ: 3 στα 3 ο Ηρακλής Κοζάνης – Πήρε το ντέρμπι η Καστοριά – Νέα παλικαρίσια νίκη η Σιάτιστα – Ήττα για τον Πρωτέα

Ποιο άνετα απ’ ότι δείχνει το τελικό αποτέλεσμα  επιβλήθηκε ο Ηρακλής της Καρδίτσας
Οι παίκτες του Ζήση Τζιλίνη «Χαλάρωσαν » στο τέλος και γι’ αυτό  η διαφορά έπεσε σε μονοψήφιο αριθμό.
Νωρίτερα, είχαν  κυριαρχήσει απόλυτα επί της Καρδίτσας, με τον Γιαννούλη σε «κέφια» και δε δυσκολεύτηκαν  να κάνουν  το «3 στα 3», με το τελικό 77-69 και να δείξουν  επίσης πως είναι αποφασισμένοι να πρωταγωνιστήσουν.

 Έσπασαν καρδιές στη Σιάτιστα και η τοπική ομάδα πήρε τελικά  παλικαρίσια νίκη  επί του Αγρινίου με 76-74.
Πήρε το Δυτικομακεδονικό ντέρμπι η Καστοριά  74-63 .
Οι Διόσκουροι πάλεψαν αλλά μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν μπροστά . Λύγισε στην ανωτερότητα της ΑΕΛ ο Πρωτέας .και γνώρισε την ήττα με 72-84

Τα αποτελέσματα
Πρωτέας Γρεβενών –  ΑΕΛ 72-84
Μελίκη – Νίκη Βόλου 78-72
Βόνιτσα- Αίολος Αστακού 71-103
Μεταμόρφωση Βόλου- Πανεδεσσαϊκός 88-69
Σιάτιστα – Αγρίνιο 76-74
Καστοριά – Διόσκουροι Κοζάνης 74-63
Ηρακλής Κοζάνης-Καρδίτσα 77-69

Τα φύλλα αγώνα:
 ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΟΖΑΝΗΣ – ΚΑΡΔΙΤΣΑ 77-69

Δεκάλεπτα: 21-18, 40-26, 59-43, 77-69
Διαιτητές: Κοϊμτζόγλου-Τσοκόλης

Ηρακλής Κοζάνης (Τζιλίνης): Τσακμάκης 2, Γίδαρης, Γιαννουζάκος 14 (2), Πουλιώνης, Κέκελης 6 (2), Κόμαρης 2, Σιδέρης 11, Τσιλιγιάννης 3 (1), Αζής, Παπούλιας, Παντελίδης 18 (4), Γιαννούλης 21.

Καρδίτσα (Παππάς): Δεσπούλης 2, Μπράχος 1, Θώδης, Τσιαμούρας 13 (2), Βούλγαρης, Παπαϊωάννου 2, Παππάς Κ. 6 (2), Κομποδιέτας, Παπαδόπουλος 6, Αντωνίου 15 (1), Γεωργίου 24 (2), Μπραϊμιώτης.

ΒΟΝΙΤΣΑ – ΑΙΟΛΟΣ ΑΣΤΑΚΟΥ  71-103

Δεκάλεπτα: 13-29, 38-50, 60-84, 71-103
Διαιτητές: Ζέρβας-Ντίσιος

Βόνιτσα (Κοντογιάννης): Κακιούζης 5, Κοντογιάννης 6, Αρέθας 7 (1), Πέρλης 8 (2), Μπουρσινός, Καραμπάς 15 (3), Μάρης 2, Τσιτσώνης 5 (1), Μανδαλάκης 23, Παπανελόπουλος.

Αίολος Αστακού (Βουρνάς): Καραγεώργος 2, Πανάρας 22 (2), Σταμόπουλος, Ψάλτου 13 (3), Σούρλας 4, Θωνιάτης 4, Κακλαμάνος 28 (5), Πάππος 8, Χουλιάρας 4, Καλλισώρας, Θωμάς-Λυμπάρης 18, Δουρούκης.

ΓΑΣ ΜΕΛΙΚΗΣ – ΓΣ ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ 78-72

Δεκάλεπτα: 17-12, 42-32, 59-52, 78-72
Διαιτητές: Κατρακάρης – Μπακάλη

Μελίκη (Ασλανίδης): Λιόλιος 15 (1), Μαυρίδης 20 (2), Δημητριάδης 2, Παυλίδης, Καρατζάς, Κοτζαμπάσης 18 (3), Λέφας 2, Παραπούρας 17 (3), Τζουνόπουλος 2, Ρογγότης 2.

Νίκη Βόλου (Καραίσκος): Τζίνης 8, Κατσαλής 9 (3), Οικονόμου, Βασδέκης 6 (1), Τσώλης 25 (2), Τάσσος 12, Κέτουλας 7 (1), Τοκατλίδης 5.

ΚΑΣΤΟΡΙΑ-ΔΙΟΣΚΟΥΡΟΙ ΚΟΖΑΝΗΣ 74-63

Δεκάλεπτα: 17-20, 37-33, 58-52, 74-63
Διαιτητές: Τσουμαχίδης-Ξέρας

Καστοριά (Σούλιος): Δαραβίγκας 10 (2), Παπαδημητρίου, Δίτσιος,  Γυμνόπουλος 22 (1), Αντωνιάδης, Καραμήτσος 9, Ντάλλης 2, Τασιούδης 11 (1), Τεπετίδης, Πανταζής 16 (1), Τζήλλας, Κόκουρας 4.

Διόσκουροι Κοζάνης (Χωλόπουλος): Σισμάνης 6, Σταυρίδης, Σκορδάρης 5, Ντόβας 13 (3), Τσαουσίδης, Καρανώτας Σ. 8, Ζολώτας 4, Γκλιάνας 12 (2), Γκοβεδάρος, Ατματσίδης, Καρανώτας Τ. 4, Ανδρίτσος 11 (1).

ΣΙΑΤΙΣΤΑ – ΑΓΡΙΝΙΟ 76-74

Δεκάλεπτα: 21-14, 40-37, 60-57, 76-74
Διαιτητές: Ζαχαρής-Κετούλας

Σιάτιστα (Καλαμπούκας): Χιόνος 14, Γράβας 6, Ρέππας Χ. 13, Παπαθωμάς, Γεωργάκας, Ρέππας Ν. 20 (4), Καλαμπούκας Ν. 6 (2), Τζώνος Γ. Ι., Τζώνος Γ. Α. 10 (2), Σερέφας, Στεργίου, Τσιαούσης 7.

Αγρίνιο (Διαμαντάκος): Παναγιώτου, Σταμούλης, Τσατάλας 6, Σταμουλάκης 2, Τσιρώνης 4, Μήτσου 5 (1), Γεωργούλας 12 (1), Μακρής 14, Γκόβας 31 (4).

ΠΡΩΤΕΑΣ ΓΡΕΒΕΝΩΝ – ΑΕΛ 72-84

Δεκάλεπτα: 22-23, 37-41, 52-65, 72-84
Διαιτητές: Ταρενίδης Κ-Σαρακενίδης

Πρωτέας Γρεβενών (Χασιώτης): Γιαννάκης 11 (2), Χαντάβας, Μουράτογλου 20 (4), Πετρίδης 1, Τζήμας 12 (2), Παπαθεοδώρου, Ρίγκος 9 (1), Κολοβός, Συλλάκος 1, Μαλιούρας 18, Τσιμίδης.

ΑΕΛ (Παπαδόπουλος): Βλαχούλης 9, Τέλιος, Σαριμπαλίδης 8 (2), Τσιλούλης 6 (2), Τσούτσος 23 (2), Μηλιώνης 9 (3), Πολίτης 16 (5), Ψάλτου 9, Κόκκας 4.

ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ ΒΟΛΟΥ – ΠΑΝΕΔΕΣΣΑΪΚΟΣ 88-69

Δεκάλεπτα: 26-14, 39-30, 57-55, 88-69
Διαιτητές: Τζιβελεκίδου-Τσούλης

Μεταμόρφωση Βόλου (Μυριντζής): Καραγεώργος 21 (6), Ζήσης 1, Παπούλιας 21 (1) , Παρασκευάς 7 (1), Σκαμαγκάς 2, Γιωτόπουλος 18 (3), Nάνης 18(2).

Πανεδεσσαϊκός (Χασάπης): Καρνάβας 26, Δημητρόπουλος 6 , Κλιμιτσάρης 2, Σπανός 5 (1), Μακρόπουλος 16 (2), Λελούδας 1, Θεοδώρου, Τσάμης 2, Θεοδώρου 11 (1).

Βαθμολογία

 
Ομάδα
Βαθμ
Αγων
Νικ
Ηττ
Επιθ
Αμυν
Διαφ
Διαφ3
1
ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΟΖ.
6
3
3
0
196
175
21
1,12
2
ΑΕ ΛΑΡΙΣΑΣ
6
6
3
0
247
198
49
1,247475
3
ΑΙΟΛΟΣ ΑΣΤΑΚ.
6
3
3
0
275
173
102
1,589595
4
ΓΣ ΣΙΑΤΙΣΤΑΣ
5
3
2
1
204
229
-25
0,89083
5
ΓΑΣ ΜΕΛΙΚΗΣ
5
3
2
1
208
209
-1
0,995215
6
ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ Β.
5
3
2
1
233
227
6
1,026432
7
ΑΣ ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ
5
3
2
1
247
215
32
1,148837
8
ΔΙΟΣΚΟΥΡΟΙ ΚΟΖ.
4
3
1
2
178
186
-8
0,956989
9
ΑΟ ΑΓΡΙΝΙΟΥ
4
3
1
2
208
217
-9
0,958525
10
ΓΣ ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ
4
3
1
2
221
230
-9
0,96087
11
ΑΣ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ
4
3
1
2
195
199
-4
0,979899
12
ΑΟ ΒΟΝΙΤΣΑΣ
3
3
0
3
196
272
-76
0,720588
13
ΠΑΝΕΔΕΣΣΑΙΚΟΣ
3
3
0
3
210
258
-48
0,813953
14
ΠΡΩΤΕΑΣ ΓΡΕΒ.
3
3
0
3
175
205
-30
0,853659

Επόμενη αγωνιστική (4η, 2.11)
Νίκη Βόλου – Πρωτέας Γρεβενών
Αίολος Αστακού – Μελίκη
Πανεδεσσαϊκός – Βόνιτσα
Αγρίνιο – Μεταμόρφωση Βόλου
Διόσκουροι Κοζάνης – Σιάτιστα
Καστοριά – Ηρακλής Κοζάνης
ΑΕΛ – Καρδίτσα

Από τις Ματιές στα σπορ

Σχολιάστε

Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί το Akismet για να μειώσει τα ανεπιθύμητα σχόλια. Μάθετε πώς υφίστανται επεξεργασία τα δεδομένα των σχολίων σας.