Κοζάνη: Συγχαρητήρια στους μαθητές που συμμετείχαν στο Πανελλήνιο Σχολικό Πρωτάθλημα Κλασικού Αθλητισμού Λυκείων

Ο Διευθυντής Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Κοζάνης και πρόεδρος της Ο.Ε.Σ.Α. Κοζάνης, Δρ. Σαββιλωτίδης Κοσμάς, καθώς και η ομάδα Φυσικής Αγωγής της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Κοζάνης, εκφράζουν τα θερμά τους συγχαρητήρια στους μαθητές και τις μαθήτριες του Νομού μας, που συμμετείχαν στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κλασικού Αθλητισμού Λυκείων Ελλάδας-Κύπρου, που διεξήχθη στις 6 και 7 Μαΐου στο Ολυμπιακό Αθλητικό Κέντρο Αθηνών (Ο.Α.Κ.Α.).

Στο Πανελλήνιο Σχολικό Πρωτάθλημα Κλασικού Αθλητισμού συμμετείχαν 397 μαθητές και μαθήτριες από την Ελλάδα και την Κύπρο.

Οι συμμετέχοντες είχαν ήδη περάσει από μια πολύ δύσκολη διαδικασία πρόκρισης, η οποία περιελάμβανε του αγώνες Α’ Φάσης (αγώνες εντός Νομού) από την οποία προκρινόταν οι δύο πρώτοι  εφόσον πετύχαιναν και τα όρια πρόκρισης, τους Αγώνες Β’ Φάσης (7 όμιλοι σε όλοι την Ελλάδα) από την οποία προκρινόταν μόνο οι πρώτοι εφόσον πετύχαιναν συγκεκριμένα όρια συμμετοχής και μαζί με τους Πρωταθλητές από την Κύπρο, συμπλήρωναν οκτάδες (για τους δρόμους) και δωδεκάδες για τα άλματα και τις ρίψεις.

Η Περιφερειακή Ενότητα Κοζάνης συμμετείχε με 14 μαθητές και μαθήτριες οι οποίοι κατάφεραν να σταθούν επάξια στο πολύ υψηλό επίπεδο των αγώνων και μάλιστα να διακριθούν, πετυχαίνοντας πολύ υψηλές επιδόσεις και κερδίζοντας τέσσερα μετάλλια.

Πιο συγκεκριμένα τα αποτελέσματα των μαθητών και μαθητριών του Νομού μας είναι τα εξής :

1. Καραστογιάννη Ευθυμία του 2ου ΓΕΛ Πτολ/δας – 1η στη Σφυροβολία με επίδοση 57,94 μ.
2. Γρηγοριάδου Ραφαηλία του 3ου ΓΕΛ Πτολ/δας – 2η στη Σφυροβολία με επίδοση 56,22 μ.
3. Τσεκρεζί  Άντζελα του 2ου ΓΕΛ Κοζάνης – 3η στο Έπταθλο με επίδοση 4.144 βαθμούς
4. Μπεΐκος Ιωάννης του 2ου ΓΕΛ Πτολ/δας – 2ος στη Σφυροβολία με επίδοση 67,10 μ.
5. Τσιμπραηλίδου Σοφία του 1ου ΓΕΛ Κοζάνης – 10η στη Σφαιροβολία με επίδοση 11,73 μ.
6. Δημαράκη Φωτεινή του 4ου ΓΕΛ Κοζάνης – 8η στη Δισκοβολία με επίδοση 35,45 μ.
7. Ντούκα Αντορίνα του 3ου ΓΕΛ Κοζάνης – 15η στο Έπταθλο με επίδοση 3.254 βαθμούς
8. Βακαδάρη Αικατερίνη του 3ου ΓΕΛ Πτολ/δας – 25η στο Έπταθλο με επίδοση 2.580 βαθμούς
9. Πάσχος Ελευθέριος του ΓΕΛ Σερβίων – Δέκαθλο(Δεν το ολοκλήρωσε λόγω τραυματισμού)
10. Ιγνατίδης Αναστάσιος του ΓΕΛ Σερβίων – 9ος στο Δέκαθλο με επίδοση 4.833 βαθμούς
11. Μαλιούρας Γρηγόριος του ΓΕΛ Σερβίων – 8ος στη Δισκοβολία με επίδοση 44,49 μ.
12. Σαμαράς Κωνσταντίνος του 3ου ΓΕΛ Κοζάνης – 6ος στα 800 μέτρα με επίδοση 2’03’’93
13. Τριανταφυλλίδης Θεοχάρης του 3ου ΓΕΛ Κοζάνης – 7ος στα 200 μέτρα με επίδοση 23’’29
14. Μίχος Δημήτριος του ΓΕΛ Σερβίων – 11ος στον Ακοντισμό με επίδοση 46,80 μ.

  
eve_kaplanoglou17
 

Σχολιάστε