Μεγάλη επιτυχία σημείωσε η συνάντηση των αποφοίτων του Βαλταδωρείου Γυμνασίου Κοζάνης σχολικού έτους 1963 – 1964

Μετά  από  49  ολόκληρα  χρόνια,  το  παλιό  κουδούνι  του  Βαλταδωρείου  Γυμνασίου  Κοζάνης  χτύπησε  για  τους  αποφοίτους  του  1964  για  άλλη  μια  φορά.  Έτσι  ξεκίνησε  η  μεγάλη  και  ιστορική  επανένωση  των  μαθητών  και  ενός  καθηγητού  το  Σάββατο  23 – 11 – 2013.

Το  Γυμνάσιο  ξαναζωντάνεψε  για  αυτά  τα  άτομα  και  οι  αναμνήσεις  και  όμορφες  εφηβικές  στιγμές  ξεχύθηκαν  με  μιας  στην  αυλή  του  κτηρίου.  Απόφοιτοι  από  Γερμανία,  Αθήνα,  Θεσσαλονίκη,  Διδυμότειχο,  Αριδαία,  Έδεσσα  και  φυσικά  από  την  Κοζάνη,  καθώς  και  ένας  καθηγητής,   έδωσαν  το  παρών  με  τη  θετική  ενέργειά  τους.

Η  οργάνωση  της  επανένωσης  έγινε  από  την  Κοζάνη.

Το  πρόγραμμα  είχε  ως  εξής:

Ημέρα  Σάββατο  και  ώρα  12  το  μεσημέρι  ραντεβού  στην  αυλή  του  Γυμνασίου  για  το  πρώτο ξανασμίξιμο των παλιών  συμμαθητών.
Κατόπιν,  χτύπημα  του  κουδουνιού  για  την  είσοδό  μας  στην  τάξη.
Χαιρετισμός  από  την  εκπρόσωπο  του  Συλλόγου  Γονέων  και  Κηδεμόνων  κα.  Ελένη  Βουζιάνα – Κυρατσού
Ομιλία  για  την  ιστορία  του  Βαλταδωρείου  Γυμνασίου  από  τον  συμμαθητή  μας  Σπύρο  Καλύβα,  ο  οποίος  διετέλεσε  ως  Μαθητής, ως  Καθηγητής,  αλλά  και  ως  Γυμνασιάρχης.
Αργότερα,  αναχώρηση  για  συνεστίαση  σε  οικογενειακό  κέντρο  με  καλωσόρισμα  από  τους  διοργανωτές,  ανάγνωση  του  καταλόγου  των  παρόντων  και  απόντων,  καθώς  και  ενός  λεπτού  σιγή  για  αυτούς  που  έφυγαν  από  τη  ζωή.  Διηγήσεις  από  συμμαθητές  και  συμμαθήτριες.
Διάφορα  κασμέρια.
Ακολούθησε  διασκέδαση  με  χάλκινα  Κοζάνης.

Παραβρέθηκαν  οι  κάτωθι:

Πρακτικό  τμήμα:  
Γκάλφα  Βασιλική,   Γκρίμπα  Αικατερίνη,   Διαμαντίδου  Αναστασία,   Δουγαλή  Μαρία,   Ναθαναήλ  Χριστίνα,   Παπαχρήστου  Αναστασία,   Σιάπαντα  Αναστασία,   Σουλταμπάνογλου  Ευφημία,   Τόλιου  Θεανώ.
Καπετάνος  Γεώργιος,   Κουρούς  Δημήτριος,   Κυριακίδης  Σοφοκλής,   Ματσαρίδης  Χαράλαμπος,  Μόσχος  Αντώνιος,  Μόσχος  Χαρίσιος,   Πάλλας  Γεώργιος,   Παπαδέλης  Θεόδωρος,   Περτέσης  Δημήτριος,  Στύλας  Νικόλαος,  Τζουβαλέκης  Σαράντης,  Τζώνος  Θωμάς,   Τσακίρης  Δημήτριος,  Τσακιρίδης  Ιωάννης,  Χριστοδούλου  Χριστόδουλος

Κλασσικό  τμήμα:  Δόδουρας  Κων/νος,  Ζουρουφίδης  Κων/νος,  Καζίας  Ηλίας,   Καλύβας  Σπυρίδων,  Κετογλίδης  Γεώργιος,  Κίτσογλου  Παναγιώτης,  Μαλεζάς  Γεώργιος,  Μακεδόνας  Κων/νος,  Παπακώστας  Γεώργιος,  Σίμηνας  Κων/νος,  Σύκος  Σταύρος,   Τσιανάκας  Μιχαήλ,  Χαραλαμπίδης  Αλκιβιάδης  

Καθηγητής:   Μιμήτος  Αθανάσιος

Η οργανωτική  επιτροπή
Με  αλφαβητική  σειρά

Κουρούς  Δημήτριος     –     Στύλας  Νικόλαος      –     Τζώνος  Θωμάς

  
eve_kaplanoglou17
 

Σχολιάστε