Όλα τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες στην ΕΠΣ Κοζάνης

Από το eordaia.org

Αμετάβλητη παρέμεινε η διαφορά ανάμεσα στο Μέγα Αλέξανδρο Άρδασσας και την Α.Ε.Π. Καραγιαννίων μετά τα παιχνίδια της 31ης Αγωνιστικής. Το παράδοξο όμως είναι ότι αυτό έγινε όχι γιατί κέρδισαν αλλά γιατί και οι 2 γκέλαραν. Η γκέλα μάλιστα της πρωτοπόρου Άρδασσας ήταν πιο οδυνηρή αφού και έγινε εντός έδρας με τον Εορδαϊκό αλλά και γιατί έπαιζε για περίπου 85 λεπτά με παίκτη παραπάνω (οι ομάδες τελείωσαν με 10 και 9 παίκτες αντίστοιχα, Άρδασσα και Εορδαϊκός). Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι έχασαν ευκαιρίες αλλά χρειάστηκε ένα γκολ του Χρήστου Δημητριάδη για να πάρουν το πόντο.

Η Άρδασσα στα τελευταία 5 παιχνίδια έχει 4 ισοπαλίες και 1 ήττα και πλέον δείχνει ότι δυσκολεύεται να αντέξει το τίτλο του φαβορί έχοντας και πολλά αγωνιστικά προβλήματα. Στη συνέχεια παίζει με Βατερό εκτός και Αιανή εντός που καίγονται για βαθμούς και σίγουρα πρέπει να δείξει χαρακτήρα.

Από την άλλη η Α.Ε.Π. έχασε την ευκαιρία να πιάσει κορυφή αφού αν και προηγήθηκε δεν μπόρεσε να κερδίσει τον Τιτάν που κινδυνεύει και θα περιμένει άλλο στραβοπάτημα των πρωτορόρων.

Την ερχόμενη αγωνιστική παίζει εκτός με την Κοζάνη 2004 πριν από τα 2 εκτός έδρας παιχνίδια με ΑΕΚ και Ασβεστόπετρα.

Στη μάχη της ουράς η Ακαδημία Σιάτιστας κέρδισε τον ΠΑΟΚ και η Αιανή αναπτέρωσε τις ελπίδες της κερδίζοντας εκτός έδρας τον Περδίκα αλλά δεν έχει κάνει ρεπό.

Βήμα προς τα πίσω έκαναν η Ασβεστόπετρα η οποία γνώρισε τη συντριβή στο Κρόκο από την Ελίμεια και η Ακρινή η οποία ηττήθηκε εντός έδρας από την Α.Ε. Κοζάνης, η οποία μάλλον ξεμπέρδευσε με την παραμονή.

Τα αποτελέσματα:

 

Ακαδημία Ποδοσφαίρου Σιάτιστας

ΠΑΟ Κοίλων

5

3

Α.Ε. Περδίκα

Αλιάκμων Αιανής

1

2

Αναγέννηση Εράτυρας

Α.Σ. Βελβεντό

3

1

Α.Ε. Ελίμειας

Ερμής Ασβεστόπετρας

5

0

Μέγας Αλέξανδρος Άρδασσας

Α.Σ. Εορδαϊκός 2007

1

1

Απόλλων 2010 Ακρινής

Α.Ε. Κοζάνης

1

2

Τιτάν Σερβίων

Α.Ε.Π. Καραγιαννείων

1

1

Κοζάνη 2004

Μακεδονικός Φούφα

1

3

Ρεπό:

Εθνικός Βατερού

 

 

 

Η Βαθμολογία

 

1.Μέγας Αλέξανδρος Άρδασσας        70

————————————————–

2.Α.Ε.Π. Καραγιαννίων                          68

3.Μακεδονικός Φούφα                          60

4.Α.Ε. Ελίμειας                                        50

5.Α.Ε. Περδίκα                                         46

6.Α.Σ. Εορδαϊκός 2007                           46

7.Αναγέννηση Εράτυρας                        45

8.Α.Ε. Κοζάνης                                       41

9.Α.Σ. Βελβεντό                                      38

10.Τιτάν Σερβίων                                    37

11.Ακαδημία Ποδοσφ. Σιάτιστας        33

—————————————————

12.Απόλλων 2010 Ακρινής                   32

—————————————————

13.Αλιάκμων Αιανής                             31

14.Ερμής Ασβεστόπετρας                     30

15.Εθνικός Βατερού                                30

16.ΠΑΟΚ Κοίλων                                  16

17.Κοζάνη 2004                                       6

 

Δεν έχουν ολοκληρώσει τα ρεπό τους Αλιάκμων Αιανής, Α.Ε. Περδίκα και Ακαδημία Σιάτιστας.

 

Μετά και τον υποβιβασμό του Μακεδονικού είναι οριστικό ότι θα πέσουν 5 ομάδες.

Εφόσον ο Πρωταθλητής της Α΄ κατηγορίας δεν ανέλθει μέσω των αγώνων μπαράζ στη Δ΄ Εθνική θα υποβιβαστεί και άλλη ομάδα στη Β΄ κατηγορία .

 

Β΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Ε.Π.Σ. ΚΟΖΑΝΗΣ (24η Αγωνιστική)

 

Α΄ Όμιλος

 

ANEBHKE Η ΑΚΑΔΗΜΙΑ-ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ Η ΜΑΧΗ ΓΙΑ ΤΗΝ 2η ΘΕΣΗ

 

Ένα βαθμό ήθελε, τη νίκη πήρε η Ακαδημία Βοΐου στο Λιβεδερό εξασφαλίζοντας έτσι την άνοδο 2 αγνωστικές πριν από το τέλος. Έτσι η Νεάπολη εκτός συγκλονιστικού απροόπτου θα έχει και πάλι εκπρόσωπο στην Α΄ Κατηγορία, αφού πριν από 2 χρόνια είχε ανέβει και η Νεάπολη η οποία όμως τελικά δεν κατέβηκε.  Στη μάχη της 2ης θέσης η 2η Ελάτη κέρδισε  το Μακεδονικό Σιάτιστας και ο 3ος Ανθότοπος το Μεταξά και έτσι η μάχη για το 2ο εισιτήριο ανόδου συνεχίζεται.

Στην ουρά τα Κρανίδια θα υποδεχτούν τον Απόλλων Αυλών, η Μεσιανή θα παίξει εκτός με το Πλατανόρευμα ενώ το Τρανόβαλτο επίσης εκτός έδρας με τη Γαλατινή.

Τα αποτελέσματα:

Έλατος Ελάτης

Μακεδονικός Σιάτιστας

2

0

Ερμής Πλατανορεύματος

Δόξα Μεσιανής

2

1

Δόξα Μικροκάστρου

Δόξα Ροδιανής

3

0

Αναγέννηση Λιβαδερού

Ακαδημία Ποδοσφαίρου Βοΐου Η Ένωση

3

5

Ε.Α.Σ. Ανθότοπου

Πρόοδος Μεταξά

2

1

Α.Ε. Κρανιδίων

Απόλλων Αυλών

1

0

Α.Μ.Σ. Γαλατινής

Α.Ο. Τρανοβάλτου

5

2

 

Η βαθμολογία

 

1.Ακαδ.Ποδ. Βοΐου Η Ένωση         62

2.Έλατος Ελάτης                              56

==========================

3.Ε.Α.Σ. Ανθότοπου                         53

4.Ερμής Πλατανορεύματος             47

5.Α.Μ.Σ. Γαλατινής                         41

6.Μακεδονικός Σιάτιστας                34

7.Δόξα Ροδιανής                               33

8.Δόξα Μικροκάστρου                     31

9.Αναγέννηση Λιβαδερού               27

10.Απόλλων Αυλών                        25

11.Α.Ε. Κρανιδίων                            23

12.Δόξα Μεσιανής                           21

===========================

13.Α.Ο. Τρανοβάλτου                      17

14.Πρόοδος Μεταξά                        14

 

Β΄ Όμιλος

 

ΑΓΓΙΖΕΙ ΤΗΝ 2η ΘΕΣΗ Η ΜΑΥΡΟΠΗΓΗ

 

Κερδίζοντας εκτός έδρας το Καρυχώρι η Μαυροπηγή παρέμεινε στην 2η θέση της βαθμολογίας 2 αγωνιστικές πριν το τέλος (την ερχόμενη παίζει εκτός με τους Ακρίτες και την τελευταία υποδέχεται τη Καρυδίτσα).

Η Μαυροπηγή απέχει 2 βαθμούς από τη Κρυόβρυση που κέρδισε δύσκολα την Ποντοκώμη και η οποία έχει ακόμα 2 εκτός έδρας παιχνίδια με Πολυνίκη και Ατρόμητο.

Στην 3η θέση έπεσε το Πρωτοχώρι που δεν μπόρεσε να πάρει τίποτα από την πρωτοπόρο Αναγέννηση και αν και έχει 2 εντός έδρας παιχνίδια (με Δαναούς και Ακρίτες)δύσκολα θα πάρει την 2η θέση

Τα αποτελέσματα:

 

Δαναοί 2004 Κοζάνης

Ακρίτες Κοζάνης

3

4

Βέρμιο Καρυοχωρίου

Άρης Μαυροπηγής

0

1

Αναγέννηση Πτολεμαΐδας

Κένταυρος Πρωτοχωρίου

4

0

Ελπίδες Α.Ε. Κοζάνης

Α.Σ. Καρυδίτσας

0

0

Ηρακλής Κρυόβρυσης

Α.Σ. Ποντοκώμης

2

1

Ατρόμητος Πτολεμαΐδας

Μέγας Αλέξανδρος Χαραυγής

3

3

Πολυνίκης

Φ.Σ. Αστραπή Κλείτου

1

3

 

Η βαθμολογία

 

1.Αναγέννηση Πτολεμαΐδας           66

2.Άρης Μαυροπηγής                        46

3.Ηρακλής Κρυόβρυσης                   44

4.Κένταυρος Πρωτοχωρίου              42

5.Μέγας Αλέξ. Χαραυγής                39

6.Ατρόμητος Πτολεμαΐδας              36

7.Βέρμιο Καρυοχωρίου                     35

8.Πολυνίκης                                       33

9.Ακρίτες Κοζάνης                            30

10.Φ.Σ. Αστραπή Κλείτου               27

11.Δαναοί 2004 Κοζάνης                 25

12.Α.Σ. Ποντοκώμης                        23

13.Α.Σ. Καρυδίτσας                          12

14.Ελπίδες Α.Ε. Κοζάνης                9

 

Υποβιβάζεται απ΄ ευθείας ο 14ος κάθε ομίλου ενώ ο οι 13οι θα δώσουν αγώνα μπαράζ μεταξύ τους. Βέβαια ο νικητής του μπαράζ και πάλι δεν θα έχει εξασφαλίσει την παραμονή του καθώς θα πρέπει να περιμένει και τα μπαράζ ανόδου στην Γ” Εθνική Ερασιτεχνική που θα γίνουν τον Μάϊο ανάμεσα στους πρωταθλητές της Α” Κατηγορίας ΕΠΣ Κοζάνης, Φλώρινας, Καστοριάς και Γρεβενών για μία θέση στη νέα κατηγορία.
Αν ο πρωταθλητής της Α” Κατηγορίας ΕΠΣ Κοζάνης (Άρδασσα ή Καραγιάννια) δεν καταφέρει να ανέβει στα μπαράζ αυτά τότε θα υποβιβαστούν αυτόματα και ο έκτος από το τέλος της Α” Κατηγορίας ΕΠΣ Κοζάνης καθώς και ο νικητής του μπαράζ παραμονής της Β” Κατηγορίας.

 

 

Γ΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ- 18η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (ΦΙΝΑΛΕ)

 

ΑΝΕΒΗΚΕ Η ΛΕΥΚΟΗΓΗ

 

Κερδίζοντας την πρωταθλήτρια Αγία Παρασκευή με 2-1 η  Λευκοπηγή πήρε το 2ο εισιτήριο ανόδου αφήνοντας 2 βαθμούς πίσω τα Πετρανά που πέτυχαν νίκη γοήτρου επί του Καλονερίου.

 

Τα αποτελέσματα:

 

Ηρακλής Δρεπάνου

Α.Ε. Άνω Κώμης

0

1

Αίας Μικροβάλτου

Αναγέννηση Ανατολικού

3

0 α. α.

Κεραυνός Πετρανών

Άρης Καλονερίου

6

2

Μέγας Αλέξανδρος Λευκοπηγής

Μ.Α.Π.Σ. Αγίας Παρασκευής

2

1

Δόξα Λευκόβρυσης

Δράση Τσοτυλίου

3

0

 

Η βαθμολογία (Τελική)

 

1.Μ.Α.Π.Σ. Αγίας Παρασκευής                     42

2.Μέγας Αλέξ. Λευκοπηγής                                            40

3.Κεραυνός Πετρανών                                                      38

4.Δράση Τσοτυλίου                                          33

5.Δόξα Λευκόβρυσης                                       29

6.Αίας Μικροβάλτου                                       26

7.Άρης Καλονερίου                                         15

8.Α.Ε. Άνω Κώμης                                          12

9.Ηρακλής Δρεπάνου                                                        10

10.Αναγέννηση Ανατολικού           Αποχώρησε

 

Ο Ηρακλής Δρεπάνου έχει ένα μηδενισμό και -2 βαθμούς.

  
eve_kaplanoglou17
 

Σχολιάστε