Πρωταθλήματα ΕΠΣ Κοζάνης και Δ’ Εθνική – Δείτε όλα τα αποτελέσματα και τις βαθμολογίες

Από το eordaia.org

Ασταμάτητη δείχνει η Κοζάνη η οποία κέρδισε εύκολα στο τοπικό ντέρμπι τον Μακεδονικό παρουσία 50 με το ζόρι φιλάθλων. Νούμερο απογοητευτικό και για τις 2 ομάδες που χρειάζονται τους φιλάθλους δίπλα τους, ειδικά οι τυπικά φιλοξενούμενοι που τη νέα χρονιά θα παίζουν στην Γ΄ Ερασιτεχνική Κατηγορία.

Η Κοζάνη προηγήθηκε με φάουλ του Κουλουκίδη και ο Τοπάλης με 2 σουτ διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

11. Μακεδονικός Κοζάνης                                10-27  8

Το Μακρυχώρι και ο Κάστωρ έχουν ένα μηδενισμό.

Έχουν ολοκληρώσει τα ρεπό τους ο Μακεδονικός Κοζάνης η Νάουσα ο Αχιλλέας Νεοκαισάρειας, η Κοζάνη και Λευκάδια Νάουσας.

Ρεπό: Παναργειακός Ορεστ.

Φιλοδωρώντας με 5 γκολ την Ασβεστόπετρα εκτός έδρας η ομάδα της Άρδασσας παρέμεινε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας  μεγαλώνοντας μάλιστα τη διαφορά από την Α.Ε.Π. που στο ντέρμπι έμεινε στο 0-0 με το Φούφα. Οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι στο πρώτο ημίχρονο και χαμένο πέναλτι με τον Μαρκόπουλο στο 70ο χάνοντας έτσι κατά 99% τις όποιες ελπίδες είχαν για την άνοδο.

Στην Ασβεστόπετρα οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν άνετα παίζοντας καλό ποδόσφαιρο και στα 90 λεπτά μην αφήνοντας την Ασβεστόπετρα να αντιδράσει. Από  τα πρώτα κιόλας λεπτά έβγαιναν  μπροστά με ωραία εναλλαγή της μπάλας και άψογους συνδυασμούς και μόλις στο 22ο  ο Δημητριάδης πέρασε τον Καραστογιάννη αυτός τον ανέτρεψε μέσα στην περιοχή ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα του πέναλτι. Την  εκτέλεση ανέλαβε ο Μαυροματίδης και 0-1.

Στο 38ο πάσα του Θεοδουλίδη στον Δημητριάδη Χ. και αυτός με πλασέ διαμόρφωσε το 0-2 ενώ 6 λεπτά μετά Μαυροματίδης και Δημητριάδης Χ. άλλαξαν τη μπάλα και ο δεύτερος με υπέροχο σουτ στο γαμμα της εστίας του Κεχαγιά έκανε το 0-3.

Στο 66ο ο Μαυροματίδης έκανε την κάθετη πάσα στον Νεοφυτίδη και αυτός έκανε το 0-4 ενώ τέλος 10 λεπτά μετά ο Μαυροαμτίδης κέρδισε και εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι  για το  0-5.

Στη μάχη της ουράς σημαντικές νίκες πέτυχαν τα Σέρβια εκτός έδρας επί της Α.Ε. Κοζάνης και το Βατερό εντός επί της δυνατής Ελίμειας ενώ η Αιανή παραχώρησε οδυνηρή ισοπαλία στην Εράτυρα δυσκολεύοντας έτσι τη θέση της.

17.Κοζάνη 2004                                     5

Έχουν ολοκληρώσει τα ρεπό τους Άρδασσα, Τιτάν Σερβίων, Κοζάνη 2004 Α.Ε. Κοζάνης, Ερμής Ασβεστόπετρας και Βελβεντό.

Υποβιβάζονται  στη  Β’ κατηγορία  οι τρεις (3)  τελευταίες ομάδες του βαθμολογικού πίνακα.

Σε περίπτωση όμως υποβιβασμού ομάδας ή ομάδων από τη Δ΄ Εθνική στην Α΄ κατηγορία θα συμπαρασύρει ανάλογο αριθμό στη Β΄ κατηγορία, ώστε και την επόμενη περίοδο η Α΄ κατηγορία να απαρτίζεται από 16 ομάδες. Δηλαδή με τα μέχρι σήμερα δεδομένα υποβιβάζονται σίγουρα 5 ομάδες.

Εφόσον ο Πρωταθλητής της Α΄ κατηγορίας δεν ανέλθει μέσω των αγώνων μπαράζ στη Δ΄ Εθνική θα υποβιβαστεί και άλλη ομάδα στη Β΄ κατηγορία . Δηλαδή μπορεί να υποβιβαστούν και 6.

ΙΣΟΠΑΛΙΑ ΣΕ ΛΑΣΠΟΜΑΧΙΑ

Σε ένα βαρύ αγωνιστικό χώρο (κατά τη διάρκεια του αγώνα έπεφτε και ένα ψιλόβροχο) Εορδαϊκός και Απόλλων Ακρινής αναδείχτηκαν ισόπαλοι με 1-1.

Αποτέλεσμα που για τον Εορδαϊκό δεν αλλάζει τίποτα ενώ για την ομάδα της Ακρινής ο βαθμός είναι πολύτιμος στη προσπάθεια που κάνει για την παραμονή του στη κατηγορία. Οι γηπεδούχοι φυσικά είχαν και το μυαλό τους στον ημιτελικό κυπέλλου με την Ελίμεια την Τετάρτη στην Πτολεμαΐδα και αυτό μπορεί να τους επηρρέασε.

Αν και το γήπεδο όπως γράψαμε πιο πάνω ήταν βαρύ δημιουργήθηκαν και χάθηκαν ευκαιρίες και από τις 2 ομάδες.

Στο 13ο σέντρα Θαλαλαίου, κεφαλιά ψαράκι Χ. Βοριαζίδη η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ. Στο 33ο σέντρα Συμεωνίδη κεφαλιά Αδαμίδη άουτ και στο 38ο κόρνερ Καραφυλλίδη κεφαλιά Γ. Βοριαζίδη μπλόκαρε ο Κοντογουλίδης.

Στο β΄ μέρος ο ρυθμός του αγώνα ήταν καλύτερος με την πρώτη ευκαιρία να έρχεται στο 62ο όταν ο Ακριτίδης Α. από αριστερά έκανε τη σέντρα αλλά ο Χαϊτίδης δεν πρόλαβε τη μπάλα και στο 64ο ο ίδιος παίκτης θα σουτάρει από κοντά για να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια ο Αμπατζίδης.

Στο 66ο όμως ο Συμεωνίδης θα εκτελέσει κόρνερ οι αμυντικοί δεν θα διώξουν σωστά και ο Αδαμίδης με κοντινό σουτ θα κάνει το 1-0.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν και 2 λεπτά μετά ο Δαλκερανίδης έβγαλε σε πλεονεκτική θέση το Συμεωνίδη που έχασε όμως την ισορροπία του και την ευκαιρία.

Στο 72ο ο Ακριτίδης Α. σέντραρε ο Συμεωνίδης επιχείρησε την κεφαλιά ψαράκι αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Στο 82ο ο Χ. Βοριαζίδης εκτέλεσε φάουλ και ο Τ, Τσαναξίδης μόνος μέσα στη περιοχή με κεφαλιά ισοφάρισε.

Διαιτητής Ζούγρας (Λαμπριανίδης- Μπαλιάκας). Έδειξε κίτρινες στους Ακριτίδη Α., Συμεωνίδη, Προσκυνητόπουλο, Γ. Βοριαζίδη, Τ. Τσαναξίδη.

Εορδαϊκός: Κοντογουλίδης, Ακριτίδης Α., Ακριτίδης Π., Σουγιουλτζής (59ο Τσαγκαλίδης Η.), Λιάμης, Αδαμίδης, Συμεωνίδης Γ., Δαλκερανίδης (72ο Δούφας), Χαϊτίδης, Τσαγκαλίδης Π., Προσκυνητόπουλος (87ο Νικολαΐδης).

Απόλλων Ακρινής: Αμπατζίδης, Τσαναξίδης Ε., Τσαναξίδης Τ., Κυρικλίδης, Ευθυμιάδης, Κυριακίδης, Γ. Βοριαζίδης, Χ. Βοριαζίδης, Θαλαλαίος, Καραφυλλίδης, Βάσιλας.

Β΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Ε.Π.Σ. ΚΟΖΑΝΗΣ (18η Αγωνιστική)

Α΄ Όμιλος

ΕΥΚΟΛΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΚΑΔΗΜΙΑ

Κανένα πρόβλημα δεν είχε η Ακαδημία Βοΐου να κερδίσει το Μικρόκαστρο και να παραμείνει στην κορυφή της βαθμολογίας. Ο Έλατος επέστρεψε στις νίκες κερδίζοντας εκτός έδρας τη Μεσιανή και έτσι η διαφορά με την πρώτη θέση παρέμεινε στους 5.