Πρωταθλήματα ΕΠΣ Κοζάνης – Κλείνουν οι εκρεμμότητες

Το ρεπορτάζ από το eordaia.org

Μια εβδομάδα νωρίτερα επανέρχονται στις αγωνιστικές υποχρέωσες οι ομάδες στην Α΄ και Β΄ Κατηγορία αφού πρέπει να κλείσουν οι εκκρεμότητες με τους αγώνες που είχαν αναβληθεί από την κακοκαιρία.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα έχουν ως εξής:

Αναγέννηση  Εράτυρας – Ακαδημία Σιάτιστας               3-2

ΠΑΟ Κοίλων – ΑΕ Ελίμειας                                              0-1

Αλιάκμων Αιανής – Μ. Αλ. Άρδασσας                            1-4

ΑΣ Βελβεντό – Απόλλων Ακρινής                                   3-2

Εθνικός Βατερού – Τιτάν Σερβίων                                     3-3

Ερμής Ασβεστόπετρας – Μακεδονικός Φούφα              1-3

Εορδαϊκός – Κοζάνη 2004                                  2-0

ΑΕΠ Καραγιαννίων – ΑΕ Κοζάνης                   3-0

Ρεπό: ΑΕ Περδίκκα

Η Βαθμολογία

1.Μέγας Αλέξανδρος Άρδασσας              44

2.Α.Ε.Π. Καραγιαννίων                            41

3.Μακεδονικός Φούφα                              34

4.Α.Ε. Ελίμειας                                          34

5.Α.Σ. Εορδαϊκός 2007                              26

6.Α.Ε. Κοζάνης                                         23

7.Α.Ε. Περδίκα                                          21

8.Αναγέννηση Εράτυρας                           21

9.Ακαδημία Ποδοσφ. Σιάτιστας                20

10.Εθνικός Βατερού                                  19

11.Απόλλων 2010 Ακρινής                       17

12.Α.Σ. Βελβεντό                                      17

13.Ερμής Ασβεστόπετρας                          16

14.Τιτάν Σερβίων                                      14

15.Αλιάκμων Αιανής                                 13

16.ΠΑΟΚ Κοίλων                                    12

17.Κοζάνη 2004                                        5

ΣΕ ΠΟΛΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΑΝΕΤΗ ΝΙΚΗ ΤΟΥ ΕΟΡΔΑΪΚΟΥ

Με το θερμόμετρο να βρίσκεται οριακά πάνω από το 0 και παρουσία ελαχίστων ηρωικών φιλάθλων ο Εορδαϊκός νίκησε εύκολα και δίκαια τη νεανική Κοζάνη 2004 με 2-0 και παρέμεινε στην 5η θέση της βαθμολογίας.

Η ομάδα της Πτολεμαΐδας ήταν πολύ καλύτερη από την αντίπαλο της δεν κινδύνεψε καθόλου και έτσι με 2 γκολ του Συμεωνίδη πήρε τη νίκη.

Στο 15ο το σουτ του Τσαγκαλίδη Ηλία αποκρούστηκε από το αριστερό κάθετο δοκάρι και στο 24ο ο Συμεωνίδης με πέναλτι (χέρι Μυλωνά) άνοιξε το σκορ.

Στο 43ο , 45ο και 58ο ο Λαμπίρης είπε «όχι» στις προσπάθειες των Χαϊτίδη, Ιωαννίδη και Συμεωνίδη και στο 87ο ο Συμεωνίδης με εκτέλεση φάουλ έκανε το 2-0.

Στο 93ο τέλος ο Λαμπίρης απέκρουσε το σουτ του Σουγιουλτζή.

Καλή η διαιτησία του κ. Τσιγγένη (Ξενακίδης- Μπέλτσου)

Εορδαϊκός: Κοντογουλίδης Α., Ακριτίδης Π., Ακριτίδης Α., Λιάμης (82ο Νικολαΐδης), Νίκκου, Αδαμίδης, Συμεωνίδης, Κοντογουλίδης Δ. (80ο Πουλασικίδης), Χαϊτίδης, Τσαγκαλίδης Η., Ιωαννίδης (66ο Σουγιουλτζής).

Κοζάνη 2004: Λαμπίρης, Παπαστάμκος, Μυλωνάς (50ο Κουνάβας),, Τσατσόπουλος, Παπαντωνίου, Μπακαλίδης, Μαμάτσιος, Σέχι, Πηλίκίδης (89ο Ράπτης), Ευθυμιάδης, Τζημόπουλος (60ο Πιτένης).

Β΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Ε.Π.Σ. ΚΟΖΑΝΗΣ (13η Αγωνιστική)

ΦΙΝΑΛΕ ΠΡΩΤΟΥ ΓΥΡΟΥ

Α΄ Όμιλος

ΤΡΕΝΑ Η ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΚΑΙ Ο ΕΛΑΤΟΣ

Με άνετη νίκη επί της Μεσιανής έκλεισε τον πρώτο γύρο η Ακαδημία Βοΐου

Την ίδια ώρα ο δεύτερος Έλατος πέρασε πολύ εύκολα από την  έδρα της Προόδου Μεταξά νικώντας με 4-0.

Τα αποτελέσματα:

Μακεδονικός Σιάτιστας – Δόξα Ροδιανής                       1-0

Ακαδημία Βοΐου – Δόξα Μεσιανής                                  4-0

Πρόοδος Μεταξά – Έλατος Ελάτης                                 0-4

Απόλλων Αυλών – Ερμής Πλατανορέματος                  1-7

ΑΜΣ Γαλατινής – Δόξα Μικροκάστρου                          5-1

ΑΟ Τρανοβάλτου – Αναγέννηση Λιβαδερού 1-1

ΕΑΣ Ανθότοπου – ΑΕ Κρανιδίων                                    6-1

Η βαθμολογία

1.Ακαδημία Ποδοσφ. Βοΐου Η Ένωση   37

2.Έλατος Ελάτης                                       32

3.Ε.Α.Σ. Ανθότοπου                                  27

4.Α.Μ.Σ. Γαλατινής                                  26

5.Ερμής Πλατανορεύματος                       24

6.Δόξα Ροδιανής                                        19

7.Μακεδονικός Σιάτιστας                         18

8.Α.Ε. Κρανιδίων                                        17

9.Απόλλων Αυλών                                    14

10.Δόξα Μεσιανής                                     14

11.Αναγέννηση Λιβαδερού                      11

12.Δόξα Μικροκάστρου                            10

13.Πρόοδος Μεταξά                                 7

14.Α.Ο. Τρανοβάλτου                               5

Β΄ Όμιλος

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΙ ΚΡΥΟΒΡΥΣΗ ΚΕΡΔΙΣΑΝ ΤΑ ΤΟΠΙΚΑ ΝΤΕΡΜΠΙ

Τα 2 τοπικά ντέρμπι σε Κρυόβρυση και Πτολεμαΐδα ξεχώριζαν από την 13η αγωνιστική του Β΄ Ομίλου της Β΄ Κατηγορίας.

Στο γήπεδο Στρατοπέδου η Αναγέννηση πήρε δύσκολη νίκη επί του Πολυνίκη ενώ την ίδια ώρα που η 2η Κρυόβρυση νίκησε εύκολα τον Ατρόμητο.

Τα αποτελέσματα:

Ακρίτες Κοζάνης – Κένταυρος Πρωτοχωρίου 1-2

ΑΣ Καρυδίτσας – Άρης Μαυροπηγής                             1-2

ΑΣ Ποντοκώμης – Δαναοί Κοζάνης                                0-3

Μ. Αλ. Χαραυγής – Βέρμιο Καρυοχωρίου                       0-0

Πολυνίκης Πτολ/δας – Αναγέννηση Πτολ/δας              2-3

Αστραπή Κλείτου – Ελπίδες ΑΕ Κοζάνης                       1-1

Ηρακλής Κρυόβρυσης – Ατρόμητος Πτολ/δας              4-1

Η βαθμολογία

1.Αναγέννηση Πτολεμαΐδας                34

2.Ηρακλής Κρυόβρυσης                      29

3.Άρης Μαυροπηγής                           24

4.Κένταυρος Πρωτοχωρίου                23

5.Πολυνίκης                                         22

6.Ατρόμητος Πτολεμαΐδας                  20

7.Ακρίτες Κοζάνης                              18

8.Μέγας Αλέξ. Χαραυγής                    17

9.Φ.Σ. Αστραπή Κλείτου                     15

10.Βέρμιο Καρυοχωρίου                     15

11.Δαναοί 2004 Κοζάνης                    14

12.Α.Σ. Ποντοκώμης                           9

13.Ελπίδες Α.Ε. Κοζάνης                    5

14.Α.Σ. Καρυδίτσας                             4

Σχολιάστε