Πρωταθλήματα ΕΠΣ Κοζάνης – Δείτε όλα τα αποτελέσματα

Όγδοη στροφή στο πρωτάθλημα και η ομάδα του Μέγα Αλέξανδρου Άρδασσας (αν και δυσκολέυτηκε περισσότερο από κάθε άλλη φορά) κέρδισε με 3-1 τον ΠΑΟΚ Κοίλων και έχει το  απόλυτο, έχοντας κάνει και το ρεπό της.

Η Άρδασσα πορηγήθηκε στο 40ο με σουτ του Ποιμενίδη έξω από τη περιοχή. Αμέσως μετά μεγάλη ευκαιρία για το 2-0 αλλά το σουτ του Μαυροματίδη βρήκε το δοκάρι.

Η Άρδασσα έχασε πολλές ευκαιρίες και τελικά το πλήρωσε αφού στο 62ο οι αμυντικοί της Άρδασσας αδράνησαν και ο Πολυχρονίδης από κοντά έκανε το 1-1.

Πριν όμως προλάβουν να χαρούν το 1-1 οι φιλοξενούμενοι ο Δημητριάδης με καταπληκτικό σουτ έκανε το 2-1 για να κλείσει το σκορ ο Μαυροματίδης στο 79ο μετά από πολύ όμορφο συνδυασμό των Θεοδουλίδη- Σερσέμη.

ΑΡΔΑΣΣΑ: Μπερμπερίδης, ΚΟΥΤΣΟΜΗΤΡΟΣ, Τσακαλίδης, Πισκιλίδης, Σερέτης, ΠΟΙΜΕΝΙΔΗΣ (77΄Δημητριάδης Γ.), ΘΕΟΔΟΥΛΙΔΗΣ , Παπαδόπουλος (39΄ λ.τ.  Παναγιωτίδης 61΄ Μπακίδης), Δημητριάδης Χ., Σερσέμης, ΜΑΥΡΟΜΑΤΙΔΗΣ.

Στην Ξηρολίμνη σε ένα παιχνίδι που ξεκίνησε κανονικά, σταμάτησε λόγω βροχής και συνεχίστηκε μετά από 35 περίπου λεπτά, αλλά πάντα κάτω από συνεχή βροχή η Α.Ε.Π. Καραγιαννίων κέρδισε με 1-0 τον Εορδαϊκό χάρη σε ένα αμφισβητούμενο πέναλτι και ενώ οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν με 10 παίκτες.

Λίγο πριν το τέλος ο Ιωαννίδης για τον Εορδαϊκό σούταρε και η μπάλα κόλλησε πάνω στη γραμμή του τέρματος!!!!!

Στο Φούφα η τοπική ομάδα μετά από 3 αγωνιστικές ατυχών αποτελεσμάτων ξέσπασε στον Εθνικό Βατερού «φιλοδωρόντας» τον με 6 γκολ. Στο 17 ήδη το σκορ ήταν 3-0 και οι γηπεδούχοι είχαν και δοκάρι και έτσι το τελικό 6-1 ήρθε απολύτως φυσιολογικά. Τρία γκολ πέτυχε ο Ξυνάδας, 2 ο Μαρκόπουλος και ένα ο Πανάκης.

Ο  Ερμής Ασβεστόπετρας άργησε αλλά πέτυχε την 2η συνεχόμενη νίκη του (4-2 εκτός της Κοζάνη 2004) με τους Ιωσηφίδη και Ακριτίδη στο πάγκο του.

Στο 29 ο Διογ. Παπαδόπουλος με πλασέ άνοιξε το σκορ και στο 42ο ο Χινδιρίδης έκανε το 0-2.

Ένα λεπτό όμως πριν την ανάπαυλα οι γηπεδούχοι «ξαναμπήκαν» στο παιχνίδι αφού μετά από σέντρα του Μαμάτσιου ο Μπακαλίδης μείωσε.

Στην 60 ο Ερμής έκανε το 1-3 με γκολ του και στο 63ο ωραίος συνδυασμός Κοτζαφίλιου- Καραμανλή- Διογ. Παπαδόπουλου- Cobo με τον τελευταίο να πλασάρει και να κάνει το 1-4.

Το μόνο που κατάφερε να κάνει η Κοζάνη 2004 ήταν να μειώσει με τον Παπαντωνίου με σουτ στο 79.

Ερμής Ασβεστόπετρας: Μιχαηλίδης, Χινδιρίδης, Καραμανλής, Σαββίδης, Καραστογιάννης, Κοκάνης (46ο Κοτζαφίλιος), Μπαλτζής, Παπαδόπουλος Διογ., Cobo, Μίμτσης (85ο Άτσος Α.), Προσκυνητόπουλος  (78ο Ρίζου).

Στο  Κρόκο η Ελίμεια που έχει ανοδική πορεία κέρδισε το νεανικό και πάντα επικίνδυνο Περδίκα και ανέβηκε ακόμα πιο ψηλά.

Η ομάδα του Νίκου Κατακαλίδη που έπαιξε με 7 «μικρούς» (η Ελίμεια είχε 7 μεγάλους) σε ένα πολύ βαρύ γήπεδο και κάτω από συνεχή βροχόπτωση ήταν πολύ καλή στο πρώτο ημίχρονο αλλά στο 2ο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πετύχουν το γκολ και να πάρουν τη νίκη.

Ο Νίκος Κατακαλίδης δήλωσε πολύ ικανοποιημένος από τον προσπάθεια των παικτών του αν όπως δήλωσε θέλει πολύ δουλειά ακόμα. «Βελτιωνόμαστε μέρα με τη μέρα και τις άσχημες εμφανίσεις θεωρώ ότι τις έχουμε αφήσει πίσω

Στο γειτονικό ντέρμπι με τις πολλές ιδιαιτερότητες (εκτός ποδοσφαίρου) Τιτάν Σερβίων και Βελβεντό αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 2-2.

Τα αποτελέσματα:

ΑΕ Κοζάνης – Ακαδημία Σιάτιστας                  3-1

ΑΕΠ Καραγιαννίων – Εορδαϊκός                      1-0

Κοζάνη 2004 – Ερμής Ασβεστόπετρας              2-4

Μακεδονικός Φούφα – Εθνικός Βατερού           6-1

Τιτάν Σερβίων – ΑΣ Βελβεντό                          2-2

Απόλλων Ακρινής – ΑλιάκμωνΑιανής              1-2

Μ. Αλ. Άρδασσας – ΠΑΟ Κοίλων                    3-1

ΑΕ Ελίμεια – ΑΕ Περδίκκα                              1-0

Ρεπό: Αναγέννηση Εράτυρας

Η Βαθμολογία

1.Α.Ε.Π. Καραγιαννίων              22

2.Μέγας Αλέξανδρος Άρδασσας 21

3.Μακεδονικός Φούφα                17

4.Α.Ε. Κοζάνης                          16

5.Α.Ε. Ελίμειας                          16

6.Α.Σ. Εορδαϊκός 2007                14

7.Εθνικός Βατερού                      11

8.Α.Ε. Περδίκα                           11

9.Αλιάκμων Αιανής                    9

10.Ερμής Ασβεστόπετρας           9

11.Ακαδημία Ποδοσφ. Σιάτιστας        8

12.Αναγέννηση Εράτυρας           8

13.Τιτάν Σερβίων                       6

14.Απόλλων 2010 Ακρινής          4

15.Α.Σ. Βελβεντό                       4

16.ΠΑΟΚ Κοίλων                      1

17.Κοζάνη 2004                          1

Έχουν κάνει το ρεπό τους ο Μέγας Αλέξανδρος Άρδασσας, ΤιτάνΣερβίων, Κοζάνη 2004 Α.Ε. Κοζάνης, Ερμής Ασβεστόπετρας, Βελβεντό, ΠΑΟΚ Κοίλων και Αναγέννηση Εράτυρας .

Β΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Ε.Π.Σ. ΚΟΖΑΝΗΣ (6η Αγωνιστική)

Α΄ Όμιλος

ΜΕ 4ΑΡΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕ Η ΑΚΑΔΗΜΙΑ

Ντέρμπι περίμεναν να δουν όσοι πήγαν στο γήπεδο της Νεάπολης αλλά τελικά είδαν μια εύκολη επικράτηση της Ακαδημίας Βοΐου επί του 3ου Έλατου Ελάτης με 4-1.

Στην 2η θέση ισοβαθμούν πλέον Πλατανόρευμα που έφερε 1-1 στο Μεταξά, Ροδιανή που διέλυσε με 7-1 την Μεσιανή και Γαλατινή που συνέτριψε με 9-4 το Λιβαδερό.

Τα αποτελέσματα:

ΑΕ Κρανιδίων – Μακεδονικός Σιάτιστας           3-1

ΑΟ Τρανοβάλτου – ΕΑΣ Ανθότοπου                0-3

ΑΜΣ Γαλατινής – Αναγέννηση Λιβαδερού       9-4

Απόλλων Αυλών – Δόξα Μικροκάστρου            2-1

Πρόοδος Μεταξά – Ερμής Πλατανορέματος      1-1

Ακαδημία Βοΐου – Έλατος Ελάτης                    4-1

Δόξα Ροδιανής – Δόξα Μεσιανής                     7-1

Η βαθμολογία

1.Ακαδ.Ποδοσ. Βοΐου Η Ένωση           16

2.Δόξα Ροδιανής                                 13

3.Α.Μ.Σ. Γαλατινής                            13

4.Ερμής Πλατανορεύματος                  13

5.Ε.Α.Σ. Ανθότοπου                            11

6.Έλατος Ελάτης                                 11

7.Μακεδονικός Σιάτιστας                    9

8.Απόλλων Αυλών                               8

9.Δόξα Μεσιανής                                7

10.Πρόοδος Μεταξά                            7

11.Α.Ε. Κρανιδίων                              7

12.Δόξα Μικροκάστρου                       3

13.Αναγέννηση Λιβαδερού                 1

14.Α.Ο. Τρανοβάλτου                         0

Β΄ Όμιλος

ΑΣΤΑΜΑΤΗΤΗ Η  ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ

Ούτε στην έδρα της Χαραυγής σταμάτησε η Αναγέννηση που όπως το έχουν ξαναγράψει δεν έχει μάλλον αντίπαλο στο παιχνίδι της ανόδου.

Στην 2η θέση παρέμεινε ο Πολυνίκης που σε ένα βαρύ γήπεδο και κάτω από συνεχή βροχόπτωση κέρδισε τις Ελπίδες ΑΕΚ με 5-3, με τους φιλοξενούμενους να μένουν στην τελευταία θέση.

Τα αποτελέσματα:

Ατρόμητος Πτολ/δας – Ακρίτες Κοζάνης           2-2

Αστραπή Κλείτου – Ηρακλής Κρυόβρυσης        0-2

Πολυνίκης Πτολ/δας –Ελπίδες ΑΕ Κοζάνης      5-3

Μ. Αλ. Χαραυγής – Αναγέννηση Πτολ/δας       0-3

ΑΣ Ποντοκώμης – Βέρμιο Καρυοχωρίου           1-2

ΑΣ Καρυδίτσας – Δαναοί Κοζάνης                   1-2

Κένταυρος Πρωτοχωρίου – Άρης Μαυροπηγής 6-0

Η βαθμολογία

1.Αναγέννηση Πτολεμαΐδας                           18

2.Πολυνίκης                                                   14

3.Ηρακλής Κρυόβρυσης                                  11

4.Κένταυρος Πρωτοχωρίου                              11

5.Φ.Σ. Αστραπή Κλείτου                                8

6.Ακρίτες Κοζάνης                                         8

7.Ατρόμητος Πτολεμαΐδας                              8

8.Δαναοί 2004 Κοζάνης                                  8

9.Βέρμιο Καρυοχωρίου                                   6

10.Άρης Μαυροπηγής                                    5

11.Μέγας Αλέξ.Χαραυγής                              5

12.Α.Σ. Ποντοκώμης                                      5

13.Α.Σ. Καρυδίτσας                                       4

14.Ελπίδες Α.Ε. Κοζάνης                               1

Γ΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ (4η Αγωνιστική)

ΤΕΣΣΕΡΑ ΣΤΑ ΤΕΣΣΕΡΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ

Το  4 στα 4 έκανε η Αγία Παρασκευή η οποία πέρασε εύκολα από το Καλονέρι, κερδίζοντας το τοπικό Άρη με 4-1. Στο κατόπι της βρίσκεται η Λευκοπηγή που κέρδισε την Άνω Κώμη με 3-0.

Τα αποτελέσματα:

Δόξα Λευκόβρυσης-Αίας Μικροβάλτου                                   0-2

Αναγέννηση Ανατολικού-Κεραυνός Πετρανών                        1-0

Άρης Καλονερίου-Μ.Α.Π.Σ. Αγίας Παρασκευής         1-4

Μέγας Αλέξανδρος Λευκοπηγής-Α.Ε. Άνω Κώμης      3-0

Ηρακλής Δρεπάνου-Δράση Τσοτυλίου                         2-3

Η βαθμολογία

1.Μ.Α.Π.Σ. Αγίας Παρασκευής          12

2.Μέγας Αλέξ. Λευκοπηγής                            10

3.Αίας Μικροβάλτου                                       8

4.Δράση Τσοτυλίου                                        7

5.Ηρακλής Δρεπάνου                                      6

6.Αναγέννηση Ανατολικού                             6

7.Δόξα Λευκόβρυσης                                      4

8.Α.Ε. Άνω Κώμης                                         4

9.Κεραυνός Πετρανών                                    0

10.Άρης Καλονερίου                                      0

όλοτο ρεπορτάζ από το eordaia.org

  
eve_kaplanoglou17
 

Σχολιάστε