Με επιτυχία διεξήχθη το 4ο Τουρνουά Σκακιού «Νίκος Μ. Σαμαράς»

skaki 875990Με επιτυχία διεξήχθη στο γυμνάσιο Ποντοκώμης, το 4ο Τουρνουά Σκακιού  με την επωνυμία «Νίκος Μ. Σαμαράς», που διοργάνωσαν ο Γυμναστικός Σύλλογος Ποντοκώμης και η Ε.Σ.Σ.ΚΕ.ΔΥ.Μ., την Κυριακή 9 Σεπτεμβρίου 2012.

Το αγωνιστικό επίπεδο ήταν πολύ υψηλό. Συμμετείχαν 107 σκακιστές, μεταξύ των οποίων και η Πρωταθλήτρια Ευρώπης στην κατηγορία κάτω των 12 ετών Αβραμίδου Αναστασία από την Πολίχνη Θεσσαλονίκης, ο Πρωταθλητής Ελλάδας Α14 Λαδόπουλος Δημήτρης από τις Σέρρες και ο Δευτεραθλητής Ελλάδας Α12 Χρυσοβαλάντης Δάνης από την Έδεσσα.

Οι άνθρωποι του Γ.Σ. Ποντοκώμης έδωσαν τον καλύτερο τους εαυτό, ώστε οι αθλητές να αγωνιστούν σε ένα πλαίσιο αγωνιστικής συνεργασίας, με αθλητικό πνεύμα όπως αρμόζει στους σκακιστές και τις σκακίστριες, όσο για τους γονείς, προσπάθησαν να τους φιλοξενήσουν όσο καλύτερα γίνεται, για να περάσουν μια ευχάριστη Κυριακή.

Οι ομάδες που πήραν μέρος ήταν 21. Την πρώτη θέση πήρε η «Λέσχη Πολιτισμού Φλώρινας», η οποία ισοβάθμησε με τον Σ.Ο. Πτολεμαΐδας «Πτολεμαίος» και ακολούθησε στην τρίτη θέση ο ΣΑ Πτολεμαϊδας «Σκακιστάκος».

Στην τελική βαθμολογία του Α” Τουρνουά, την 1η θέση κατέλαβε ο

Γυμνόπουλος Λάζαρος (Λ.Π. Φλώρινας), με 2ο τον Χατζή-Μπακρατσά Αλέξανδρο (Λ.Π. Φλώρινας) και 3η την Προκοπίου Αικατερίνη (Σ.Α. Γαζίου). Στο Β” Τουρνουά, 1ος ήταν ο Τριμίτζιος Πέτρος (ΠΑΣ.Εδεσσαίων 8×8), 2ος ο Τοψής Ευάγγελος (Ο.Σ. Γιαννιτσών) και 3ος ο Ζάικος Δημήτριος (Λ.Π. Φλώρινας).
 
Ο Γ.Σ. ευχαριστεί όλους τους συμμετέχοντες και ιδιαιτέρως, τον υπεύθυνο διαιτησίας κ. Αλεξίου Κώστα, μέλος της ΕΣΣΚΕΔΥΜ και τεχνικό σύμβουλο της ΕΣΟ, τον υπεύθυνο γιατρό αγώνων κ. Τζήκα Ευθύμιο, τους επικεφαλής διαιτητές  κ.Αλεξίου Δήμητρα, κ. Σούδη Στέφανο και τον υπεύθυνο κληρώσεων κ. Κώστα Ζαχαρίδη.

Σημαντική ήταν και η συμβολή των παρακάτω βοηθών-διαιτητών, νέων της Ποντοκώμης: Χριστοφορίδης Ιωάννης, Χριστοφορίδης Θεόδωρος, Χρυσοχοίδου Σοφία, Χάσα Έντρι, Μελίδου Σοφία, Μελίδου Νατάσσα, Κεκεζίδου Σοφία, Μελίδου Θεοδώρα, και Λαζαρίδου Έλενα.

Χορηγοί της διοργάνωσης που βοήθησαν σημαντικά και τους ευχαριστούμε είναι: Οργανισμός Αθλητισμού-Πολιτισμού και Νεολαίας του Δήμου Κοζάνης, ΑΗΣ Καρδιάς, Τζιώνας Ιωάννης Πολιτικός Μηχανικός και  το φροντιστήριο «ΑΙΧΜΗ»

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι τελικές κατατάξεις έχουν ως εξής:

GRAND PRIX ΣΚΑΚΙΟΥ «ΝΙΚΟΣ ΣΑΜΑΡΑΣ»

Ομαδική βαθμολογία:

ΘΕΣΗ

ΣΥΛΛΟΓΟΙ

ΒΑΘΜΟΙ

1η

Λέσχη Πολιτισμού Φλώρινας

21,0

2η

Σ.Ο.Πτολεμαΐδας « Πτολεμαίος»

21,0

3η

Σ.Α. Πτολεμαΐδας «Σκακιστάκος»

19,0

4η

Ο.Σ. Γιαννιτσών

18,5

5η

Σκακιστική Λέσχη Φλώρινας

17,5

6η

Σ.Ο. Πτολεμαΐδας «Δούρειος Ίππος»

16,5

7η

Γ.Σ Ποντοκώμης

16,0

8η

ΠΑΣ Εδεσσαίων Σκακιστών 8Χ8

15,5

9η

Π.Σ.Αγ.Αθανασίου Κοζάνης

13,5

10η

Σ.Α.Γαζίου

10,0

11η

Σ.Ο.Βέροιας

9,5

12η

Σ.Ο.Πολίχνης

9,0

13η

Σ.Σ.Καστοριάς

6,5

14η

Κοζάνη

5,5

15η

Σ.Ο.Αστυν.Θεσσαλονίκης

5,0

16η

Αμύνταιο

5,0

17η

Φ.Σ. Μέγας Αλέξανδρος Έδεσσας

4,0

18η

Σ.Ο.Ηρακλείου

3,5

19η

Σ.Π.Τριανδρίας

3,5

20η

Μ.Ο.Σερβίων «Τα Κάστρα»

3,0

21η

Σ.Ο.Π.Κ.Δ. Κατερίνης

3,0

 

 

Α΄ΤΟΥΡΝΟΥΑ

Γυμνόπουλος Λάζαρος 

Λ.Π. Φλώρινας

1ος

Χατζής Μπακρατσάς Αλέξανδρος

Λ.Π. Φλώρινας

2ος

Προκοπίου Αικατερίνη

Σ.Α.Γαζίου

3η

 

Β΄ΤΟΥΡΝΟΥΑ

Τριμίτζιος Πέτρος  

ΠΑΣ.Εδεσσαίων 8χ8

1ος

Τοψής Ευάγγελος

Ο.Σ.Γιαννιτσών

2ος

Ζάικος Δημήτριος

Λ.Π.Φλώρινας

3η

 

 

A16

Χατζής Μπακρατσάς Αλέξανδρος

Λ.Π.Φλώρινας

1ος

Συμεών Παντελεήμων

Σ.Λ.Φλώρινας

2ος

Ιωαννίδης Αλέξανδρος

Σ.Ο.Πτολεμαΐδας «Πτολεμαίος»

3ος

Α14

Χαριζόπουλος Ιωάννης

Σ.Ο.Πτολεμαΐδας «Πτολεμαίος»

1ος

Γκόγκος Γεώργιος

Σ.Α.Πτολεμαΐδας «Σκακιστάκος»

2ος

Παπαδόπουλος Ζήσης

Σ.Λ.Φλώρινας

3ος

Α12

Τριμίτζιος Πέτρος

ΠΑΣ. Εδεσσαίων Σκακιστών 8χ8

1ος

Τοψης Ευάγγελος

Ο.Σ.Γιαννιτσών

2ος

Ζάικος Δημήτριος

Λ.Π.Φλώρινας

3ος

Α10

Στεφάν Βίκτωρ

ΠΑΣ. Εδεσσαίων Σκακιστών 8χ8

1ος

Πέπα Μάριο

Γ.Σ.Ποντοκώμης

2ος

Τσιδαρίδης Ιάκωβος

Γ.Σ.Ποντοκώμης

3ος

Α8

Βουτσκίδης Ιωάννης

Λευκόβρυση Κοζάνης

1ος

Παπαγιάννης Αστέριος

Σ.Ο.Π.Κ.Δ.Κατερίνης

2ος

Αποστολίδης Αναστάσιος

Σ.Λ.Φλώρινας

3ος

Κ16

Προκοπίου Αικατερίνη

Σ.Α.Γαζίου

1η

Τσεμπερλίδου Ειρήνη

Σ.Ο.Πτολεμαΐδας «Πτολεμαίος»

2η

Τσούτσα Βασιλική

Σ.Σ.Καστοριάς

3η

Κ14

Αβραμίδου Αναστασία

Σ.Ο.Πολίχνης

1η

Καραμητάνη Αγγέλα

Σ.Λ.Φλώρινας

2η

Κ12

Σαμαρά Φανή

Σ.Ο.Πτολεμαΐδας «Πτολεμαίος»

1η

Τσούλη Ραφαηλία

Σ.Λ.Φλώρινας

2η

Κιζιμίδου Ουρανία

Γ.Σ.Ποντοκώμης

3η

Κ10

Χαριζοπούλου Παναγιώτα

Σ.Ο.Πτολεμαΐδας «Πτολεμαίος»

1η

Κιζιμίδου Χριστίνα

Γ.Σ.Ποντοκώμης

2η

Ιωσηφίδου Άννα Μαρίνα

Σ.Ο.Πτολεμαΐδας «Δούρειος Ίππος»

3η

Κ8

Λιούρη Μ. Μαρία

Σ.Ο.Πτολεμαΐδας «Δούρειος Ίππος»

1η

Λιούρη Σ. Στυλιανή

Σ.Α.Πτολεμαΐδας «Σκακιστάκος»

2η

Λιούρη Μ. Αναστασία

Σ.Ο.Πτολεμαΐδας «Δούρειος Ίππος»

3η

 

 

Σχολιάστε