Πρωτάθλημα ποδοσφαίρου ΕΠΣ Κοζάνης: Όλα τα αποτελέσματα

gipedo_kozanis_high9879Ο Μακεδονικός Κοζάνη ήταν τελικά η ομάδα που τερμάτισε στην πρώτη θέση της Α΄ Κατηγορίας της Ε.Π.Σ. Κοζάνης και θα διεκδικήσει την άνοδο του μέσω των αγώνων μπαράζ. Στα αποτελέσματα της τελευταίας αγωνιστικής η ομάδα της Κοζάνης πέρασε εύκολα από την έδρα του Βελβεντού με 1-4 ενώ ο Τιτάν Σερβίων έχασε από την Α.Ε. Κοζάνης με 2-0.

Στην μάχη της ουράς η Γαλατινή γνώρισε δεύτερο συνεχόμενο υποβιβασμό και μετά από πολλά-πολλά χρόνια θα παίξει στην Β΄ Κατηγορία μαζί με την Αναγέννηση Πτολεμαΐδας και τον Μακεδονικό Σιάτιστας.

Από  εκεί και μετά Κοζάνη 2004, Πρωτοχώρι και Χαραυγή θα περιμένουν τις εξελίξεις σε αγώνες μπαράζ και Δ΄ Εθνική για να δουν τι θα γίνει.

Αν δεν ανέβει η πρωταθλήτρια πέφτει η Χαραυγή ή πέσει και μια ομάδα από την Δ΄. Αν πέσουν 2 πέφτει και το Πρωτοχώρι. Αν πέσουν 2 και δεν ανέβει και ο πρωταθλητής τότε θα πέσει και ο ηττημένος του μπαράζ Κοζάνη 2004- Ακαδημία Σιάτιστας (ισοβάθμησαν με 36 βαθμούς).

Τα αποτελέσματα:

Μέγας Αλέξανδρος Χαραυγής-Κένταυρος Πρωτοχωρίου          2-2

Α.Ε. Ελίμειας-Ακαδημία Ποδοσφαίρου Σιάτιστας                    1-3

Αναγέννηση Πτολεμαΐδας-Κοζάνη 2004                                1-4

Α.Σ. Βελβεντό-Μακεδονικός Κοζάνης                                    1-4

Α.Ε. Κοζάνης-Τιτάν Σερβίων                                                2-0

Α.Ε.Π. Καραγιαννείων-Μακεδονικός Φούφα                           0-3

Μακεδονικός Σιάτιστας-Ερμής Ασβεστόπετρας                        0-1

Γαλατινή-Μέγας Αλέξανδρος Άρδασσας                                 1-3

 

Τα αποτελέσματα της 29ης αγωνιστικής:

 

Κένταυρος Πρωτοχωρίου-Α.Ε. Ελίμειας                              2-0

Μέγας Αλέξανδρος Χαραυγής-Αναγέννηση Πτολεμαΐδας   3-1

Ακαδημία Ποδοσφαίρου Σιάτιστας-Α.Σ. Βελβεντό              5-3

Κοζάνη 2004-Α.Ε. Κοζάνης                                                  3-2

Μακεδονικός Κοζάνης-Α.Ε.Π. Καραγιαννείων                    2-0

Τιτάν Σερβίων-Μακεδονικός Σιάτιστας                                4-1

Μακεδονικός Φούφα-Γαλατινή                                             6-3

Ερμής Ασβεστόπετρας-Μέγας Αλέξανδρος Άρδασσας        2-1

 

 

Η βαθμολογία (τελική)

 

Α/Α

Ο Μ Α Δ Ε Σ

ΤΕΡΜΑΤΑ

Β

1.

Μακεδονικός Κοζάνης

63

33

63

2.

Τιτάν Σερβίων

62

36

59

3.

Ερμής Ασβεστόπετρας

49

31

55

4.

Μέγας Αλέξανδρος Άρδασσας

58

28

53

5.

Μακεδονικός Φούφα

56

34

52

6.

Α.Ε. Κοζάνης

61

42

49

7.

Α.Σ. Βελβεντό

52

49

45

8.

Α.Ε.Π. Καραγιαννείων

44

39

44

9.

Α.Ε. Ελίμειας

41

36

44

10.

Ακαδημία Ποδ. Σιάτιστας

57

60

36

=============================================

11.

Κοζάνη 2004

37

52

36

12.

Κένταυρος Πρωτοχωρίου

48

65

34

13.

Μέγας Αλέξ. Χαραυγής

44

53

30

============================================

14.

Γαλατινή

51

74

26

15.

Αναγέννηση Πτολεμαΐδας

34

76

20

16.

Μακεδονικός Σιάτιστας

25

74

13

 

-Μακεδονικός Φούφα και Μακεδονικός Σιάτιστας έχουν από – 2 βαθμούς αρνητική βαθμολογία.

Β΄ Κατηγορία 22η Αγωνιστική- 1ος Όμιλος

ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ Η ΜΑΧΗ ΤΗΣ ΔΕΥΤΕΡΗΣ ΘΕΣΗΣ

Με αμείωτο ρυθμό συνεχίζεται η μάχη της 2ης θέσης με τα Κρανίδια να περνάνε ξανά στην 2η θέση αφού η Ελάτη που τους είχε ρίξει από εκεί φρόντισε να ανταποδώσει κερδίζοντας την Αιανή με 2-1. Την ομάδα της Αιανής στην 3η θέση έπιασε η Ροδιανή και έτσι οι υπόλοιπες αγωνιστικές αναμένονται συναρπαστικές με την Εράτυρα να απέχει ελάχιστα από την μαθηματική εξασφάλιση της ανόδου.

Τα αποτελέσματα:

 

Δόξα Ροδιανής-Ελπίδες Α.Ε. Κοζάνης                            2-1

Ερμής Πλατανορεύματος-Ανθότοπος                              1-2

Α.Ο. Τρανοβάλτου-Πρόοδος Μεταξά                             1-5

Δόξα Μικροκάστρου-Αναγέννηση Εράτυρας                  3-5

Αναγέννηση Λιβαδερού-Αίας Μικροβάλτου                   1-4

Δράση Τσοτυλίου-Α.Ε. Κρανιδίων                                  1-2

Έλατος Ελάτης-Αλιάκμων Αιανής                                   2-1

Η βαθμολογία

 

1.Αναγέννηση Εράτυρας                     55

2.Α.Ε. Κρανιδίων                                44

=============================

3.Αλιάκμων Αιανής                            42

4.Δόξα Ροδιανής                                 42

5.Ερμής Πλατανορεύματος                 31

6.Ανθότοπος                                       30

7.Δόξα Μικροκάστρου                        29

8.Έλατος Ελάτης                                 28

9.Αναγέννηση Λιβαδερού                   25

10.Α.Ο. Τρανοβάλτου                        24

11.Πρόοδος Μεταξά                           23

12.Ελπίδες Α.Ε. Κοζάνης                   22

=============================

13.Δράση Τσοτυλίου                           16

14.Αίας Μικροβάλτου                        14

 

Το Τσοτύλι ξεκίνησε με -8 βαθμούς

2ος Όμιλος

ΑΛΛΑΓΗ ΣΤΗΝ 2η ΘΕΣΗ

 

Πετυχαίνοντας την 7η συνεχόμενη νίκη του ο ΠΑΟ Κοίλων και εκμεταλλευόμενος τα συνεχή στραβοπατήματα από τους Λέοντες Αναρράχης πέρασε στην 2η θέση της βαθμολογίας, δείχνοντας ότι θέλει πιο πολύ την άνοδο στην Α΄ Κατηγορία.

Την ίδια ώρα η Ακρινή έκανε επίδειξη δύναμης στο Μαυροδένδρι κερδίζοντας με 8-0

Τα αποτελέσματα:

 

Ελπίδες Υψηλάντη-Απόλλων 2010 Ακρινής                         0-8

Ατρόμητος Πτολεμαΐδας-Ηρακλής Κρυόβρυσης                   8-3

Άρης Μαυροπηγής-Π.Α.Ο. Κοίλων Κοζάνης                       1-3

Νέος Άρης Αργίλου-Πολυνίκης                                             5-1

Ακρίτες Κοζάνης-Λέοντες Αναρράχης                                  2-1

Προάστειο-Μακεδονομάχος                                                   3-0 α.α.

Ακαδημία Ηρακλής-Βέρμιο Καρυοχωρίου                             2/5

Η βαθμολογία

1.Απόλλων 2010 Ακρινής           57

2.Π.Α.Ο. Κοίλων Κοζάνης          44

==========================

3.Λέοντες Αναρράχης                 43

4.Προάστειο                                 36

5.Βέρμιο Καρυοχωρίου                35

6.Ηρακλής Κρυόβρυσης              34

7.Ακρίτες Κοζάνης                      31

8.Ελπίδες Υψηλάντη                    30

9.Ακαδημία Ηρακλής                   29

10.Άρης Μαυροπηγής                  28

11.Ατρόμητος Πτολεμαΐδας         28

12.Πολυνίκης                               23

==========================

13.Νέος Άρης Αργίλου                16

14.Μακεδονομάχος                     Αποσύρθηκε

Ηρακλής και Καρυοχώρι έχουν ένα παιχνίδι λιγότερο

Γ΄ Κατηγορία (19η Αγωνιστική)

ΕΜΕΙΝΑΝ 3 ΟΙ ΔΙΕΚΔΙΚΗΤΕΣ ΤΗΣ 2ης ΘΕΣΗΣ

 

Κερδίζοντας με 4-1 την Ποντοκώμη η πρωτοπόρος Μεσιανή και με 3-2 τις Αυλές οι Δανοί Κοζάνης, βοήθησαν λίγο να ξετυλιχθεί το «κουβάρι» της 2ης θέσης αφού πλέον 3 ομάδες μόνο την διεκδικούν.

Πέραν των Δαναών λοιπόν με νίκες προχώρησαν Καρυδίτσα και Ακαδημία Βοΐου και οι επόμενες αγωνιστικές αναμένονται με μεγάλο ενδιαφέρον.

 

Τα αποτελέσματα:

Μ.Α.Π.Σ. Αγίας Παρασκευής-Α.Σ. Καρυδίτσας                                                                                       1-3

Δόξα Λευκόβρυσης-Α.Σ. Κεραυνός Πετρανών                                                                                        4-2

Φ.Σ. Αστραπή Κλείτους-Ακαδημία Ποδ. Βοΐου Η Ένωση                                                                        0-3

Δόξα Μεσιανής-Α.Σ. Ποντοκώμης                                                                                                           4-1

Ηρακλής Δρεπάνου-Μέγας Αλέξανδρος Λευκοπηγής                                                                             0-2

Δαναοί Κοζάνης-Απόλλων Αυλών                                                                                                           3-2

 

Η βαθμολογία

1.ΔΟΞΑ Μεσιανής                                                47

2.Α.Σ. Καρυδίτσας                                                 39

==============================

3.Α.Σ. Δαναοί Κοζάνης 2000                                 39

4.Ακαδημία Ποδ. Βοΐου Νεάπολης        39

5.Α.Σ. Ποντοκώμης                                33

6.Απόλλων Αυλών                                                 32

7.Α.Σ. Κεραυνός Πετρανών                  23

8.Φ.Σ. Αστραπή Κλείτου                        19

9.Μ. Αλέξανδρος Λευκοπηγής              18

10.Α.Σ. Δόξα Λευκόβρυσης                   9

11.Α.Σ. Ηρακλής Δρεπάνου                   8

12.Μ.Α.Π.Σ. Αγίας Παρασκευής           1

Ο Μέγας Αλέξανδρος Λευκοπηγής ξεκίνησε με -15 βαθμούς

Αγία Παρασκευή, Δρέπανο και Λευκόβρυση ξεκίνησαν με -2 βαθμούς

 

όλο το ρεπορτάζ από το eordaia.org


 


 

Σχολιάστε